• Piątek, 22 marca 2019
  • Imieniny: Katarzyny, Bogusława, Kazimierza

Informacje

Promocja książki o kulturze ludowej Skomielnej Białej (zdjęcia)

Data: 8 kwietnia 2018, Niedziela / Ilość wyświetleń: 2297

Promocja pierwszej w historii książki o Skomielnej Białej odbyła się w niedzielę w auli skomielniańskiej szkoły. "Na góralskim pograniczu. Zarys kultury ludowej Skomielnej Białej" to monografia, która skupia się na przedstawieniu materialnej i niematerialnej kultury ludowej tej miejscowości. Jej autorem jest Robert Miśkowiec.

Skomielna ma swoją specyfikę. To jedna z niewielu, jeśli nie jedyna miejscowość na terenie całej polskiej góralszczyzny, która leży na pograniczu trzech różnych kultur góralskich - podhalańskiej, zagórzańskiej i kliszczackiej - oraz na pograniczu dwóch światów kulturowych - górali i krakowiaków. To położenie sprawia, że mieszkańcy wsi mają trudność w określeniu, do której grupy góralskiej należą, bo choć tradycyjny strój czy zwyczaje są tu góralskie, to ani za Zagórzan, ani za Kliszczaków, ani za Podhalan skomielnianie się nie uważają. To więc górale bezimienni.

Promocja książki przyciągnęła do szkolnej auli wielu mieszkańców. Na wstępnie autor opowiedział o powstaniu książki i o tym, co się w niej znalazło. Książka ma piętnaście rozdziałów poświęconych m.in. historii, tożsamości, strojowi, rolnictwu, tradycyjnemu rzemiosłu, życiu codziennemu, twórczości ludowej, gwarze czy budownictwu. Liczy 250 stron i zawiera wiele archiwalnych fotografii.

Ewenementem jest to, że publikacja została sfinansowana przez mieszkańców, którzy złożyli się na jej druk. Z tego też powodu jest bezpłatna. Każdy, kto przyszedł na niedzielną promocję, otrzymał ją za darmo.

Na zakończenie Robert Miśkowiec najmocniej dziękował dr Katarzynie Ceklarz, rabczańskiej etnolog i socjolog, uznanej redaktorce i autorce książek oraz artykułów poświęconych m.in. historii i kulturze Rabki-Zdroju oraz Podhala i Karpat. To dzięki jej radom i poprawkom, jak mówił autor, książka nabrała jakości i kształtu.

Książka rozchodzi się w Skomielnej Białej jak przysłowiowe świeże bułeczki.

(red)

Galeria zdjęć

Komentarze

Autor widmo
09.04.2018 19:48
IP: 185.174.115.63

Skomiena ma monografię a Rabka nie? oto jest pytanie

emeryt
09.04.2018 19:42
IP: 83.26.232.119

a czy o Bobie budowniczym jest też coś napisane ?

Qwerty
09.04.2018 15:47
IP: 188.146.3.79

Gratuluję autorowi uporu w dążeniu do celu. Oby Rabka doczekała się kiedyś takiej monografii. Co prawda są Zeszyty Rabczanskie ale to nie do końca to samo.

Leszek
08.04.2018 22:50
IP: 83.10.207.76

Panie Robercie, zrobił Pan coś wspaniałego, nie tylko dla siebie, mieszkańców ale przyszłych pokoleń ratując cząstkę przeszłości. Tylko pogratulować.

kibic
08.04.2018 21:38
IP: 176.100.194.103

Brawo Robert Twoja książka "Na góralskim pograniczu" jest czymś czego wiele małych a także większych miejscowości jak również miasteczek nigdy się nie doczeka, a Skomielna to ma i młodzi jak również " ciekawi historii i przeszłości" mogą wiele się dowiedzieć. SUPER ZAANGAŻOWANIE Z TWOJEJ STRONY !!! Powodzenia i wytrwałości w następnych projektach - bo mam nadzieję, że takie będą !!!

Katarzyna
08.04.2018 21:34
IP: 188.146.237.112

A ja bym chciała kupić tą książkę , tylko gdzie , proszę o jakieś info

Dodaj kometarz

Podaj sumę cyfr 3 i 1: *
* - pole obowiązkowe

Regulamin

Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników – nie są stanowiskiem Redakcji. Redakcja zastrzega sobie prawo do niepublikowania komentarzy, które łamią niniejszy Regulamin, który stanowi, że: nie będziemy dopuszczać do obrażania ludzi, obrzucania się błotem, wyśmiewanie się z kogoś, z czyichś ułomności lub wad. Usuwane będą komentarze zawierające wulgaryzmy, chamskie wypowiedzi, nawołujące do popełnienia przestępstwa lub wykroczenia, rasistowskie, zawierające pomówienia i oszczerstwa. Mniej zaostrzone kryteria będą się tyczyć osób publicznych - ci nawet z ostrą krytyką muszą się liczyć, bo jest wpisania ich działalność. Nie będą też publikowanie komentarze w sposób rażący odbiegające od tematu, ujawniające dane osobowe, zawierające nieuzasadnione linki do innych stron www, adresy e-mail, dane teleadresowe, reklamy, komunikaty itp.

zobacz więcej »