• Piątek, 22 marca 2019
  • Imieniny: Katarzyny, Bogusława, Kazimierza

Informacje

Jest decyzja ministerstwa, w ZSTI będą kształcić techników spawaczy

Data: 15 maja 2018, Wtorek / Ilość wyświetleń: 568

Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych w Mszanie Dolnej będzie jedyną w Polsce szkołą uczącą nowego zawodu, nie znajdującego się do tej pory na rządowej liście Klasyfikacji zawodów i specjalności. Jest już decyzja minister edukacji narodowej, na mocy której we wrześniu w murach przy ul. Starowiejskiej rozpoczną kształcenie pod opieką naukową Instytutu Spawalnictwa w Gliwicach przyszli technicy – spawacze. Jeśli eksperyment edukacyjny powiedzie się, kierunek będzie powszechnie nauczany w innych szkołach w Polsce.

Przypomnijmy, że ambicją twórców projektu – nauczycieli zawodów mechanicznych w ZSTI: Andrzeja Figury i Bogdana Ślósarza jest nie tylko przeprowadzenie eksperymentu, który ma trwać od września 2018 roku do czerwca 2022, ale przede wszystkim wprowadzenie nowego zawodu na rynek pracy, który od wielu lat wyraża bardzo duże zapotrzebowanie na pracowników branży spawalniczej na poziomie podstawowym - spawacz, jak i średnim - technik spawalnictwa.

- Jak wskazują urzędy pracy, aktualnie problemem jest niskie ogólne wykształcenie osób posiadających uprawnienia spawacza (niejednokrotnie zaledwie podstawowe) i brak chęci poszerzania zdobytych kwalifikacji, pogłębiania wiedzy zawodowej i rozwoju zawodowego. Mówiąc wprost, rynek pracy zmaga się z brakiem średnio wykwalifikowanej kadry technicznej – tłumaczy Andrzej Figura. - Autorski program nauczania dla zawodu „Technik spawalnictwa” powstał w celu przygotowania i stworzenia uczniom możliwości podjęcia zatrudnienia w branży spawalniczej oraz zapewnienia wysoko wyspecjalizowanej kadry, która byłaby w stanie wypełnić deficytową lukę na rynku pracy w tym zawodzie.
Pomysł zyskał już wcześniej poparcie i rekomendacje wielu związanych z branżą spawalniczą instytucji, by w końcu uzyskać tę najważniejszą decyzję – zgodę ministerstwa edukacji narodowej. - Ukończenie technikum w zawodzie technik spawalnictwa znacznie ułatwi uzyskanie specjalistycznych certyfikatów spawaczy, kontrolerów i technologów spawalników i w konsekwencji przyczyni się do wypełnienia braków kadrowych w branży, powstałych między grupą pracowników produkcji podstawowej (spawacze), a kadrą inżynierską. Założenia eksperymentu przewidują umożliwienie wszystkim uczniom uzyskania uprawnień spawalniczych w wybranej metodzie, co spełnia oczekiwania wszystkich zainteresowanych – czytamy w uzasadnieniu.

Już rozpoczęła się rekrutacja do klasy pierwszej technikum spawalnictwa w ZSTI, a od września na przyszłych techników spawaczy będzie czekać nie tylko nowoczesna baza dydaktyczna (pracownie zawodowe oraz warsztaty szkolne), ale i doświadczona kadra pedagogiczna. Andrzej Figura – jeden z autorów projektu, na dodatkowych kursach specjalistycznych wykształcił już kilka pokoleń cenionych w kraju i za granicą spawaczy. Jeśli eksperyment się powiedzie, będzie miał szasnę kształcić już w 4-letnim cyklu nauczania wykwalifikowanych fachowców posiadających oprócz umiejętności praktycznych szeroką teoretyczną wiedzę branżową.

Źródło: materiały szkolne, (mr)

Komentarze

rysiek
16.05.2018 20:29
IP: 37.47.78.94

Wielkie halo: pic na wodę i fotomontaż

BORYS
15.05.2018 22:31
IP: 83.26.252.116

Chwała Bogu że dyrekcja nie dała się jeszcze omotać belfrom z dawnej leśnej i myśli o szkoleniu zawodowym , a nie tylko o otwarciu na siłę klas licealnych pod nowym szyldem. A ta fotka to chyba nie na miejscu chyba że teraz spawania się uczy lutownicami.

Dodaj kometarz

Podaj sumę cyfr 5 i 5: *
* - pole obowiązkowe

Regulamin

Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników – nie są stanowiskiem Redakcji. Redakcja zastrzega sobie prawo do niepublikowania komentarzy, które łamią niniejszy Regulamin, który stanowi, że: nie będziemy dopuszczać do obrażania ludzi, obrzucania się błotem, wyśmiewanie się z kogoś, z czyichś ułomności lub wad. Usuwane będą komentarze zawierające wulgaryzmy, chamskie wypowiedzi, nawołujące do popełnienia przestępstwa lub wykroczenia, rasistowskie, zawierające pomówienia i oszczerstwa. Mniej zaostrzone kryteria będą się tyczyć osób publicznych - ci nawet z ostrą krytyką muszą się liczyć, bo jest wpisania ich działalność. Nie będą też publikowanie komentarze w sposób rażący odbiegające od tematu, ujawniające dane osobowe, zawierające nieuzasadnione linki do innych stron www, adresy e-mail, dane teleadresowe, reklamy, komunikaty itp.

zobacz więcej »