• Piątek, 22 marca 2019
  • Imieniny: Katarzyny, Bogusława, Kazimierza

Informacje

Weekend z dzieckiem w Gorczańskim Parku Narodowym (zdjęcia)

Data: 15 maja 2018, Wtorek / Ilość wyświetleń: 671

Już po raz piąty zorganizowano dla turystów odwiedzających Gorce i Beskid Wyspowy oraz lokalnej społeczności festyn turystyczny pn. „Weekend z Gorczańskim Parkiem Narodowym”. Impreza była ciekawa - szkoda, że tak mało osób o niej wiedziało.

Program spotkania z parkiem obfitował w atrakcje. Jak co roku, na uczestników imprezy czekały liczne konkursy, gry i zabawy. Uczestnicząc w nich odwiedzający mieli okazję dowiedzieć się: Dlaczego salamandra ma plamki oraz ile ich ma? Jak rozróżnić popularne gatunki drzew? Dlaczego ptaki śpiewają? Jak można nauczyć się rozpoznawania ptaków? Jak wyglądają tropy wilka? Co najważniejsze jest w obserwacjach przyrody? Czy nietoperze to ptaki? Pracownicy, stażyści, wolontariusze zarówno Parku jak i Nadleśnictwa Limanowa oraz przedstawiciele Krainy Podkowca opowiadali o przyrodzie i jej tajemnicach a odwiedzający wykonywali liczne zadania otrzymując kolejne stemple w okolicznościowym paszporcie. Zebranie potwierdzeń ze stanowisk wszystkich organizatorów gwarantowało otrzymanie nagrody.

Najmłodszym uczestnikom szczególnie podobały się puzzle z salamandrą. Swą wrażliwość wzrokową ćwiczyli poszukując kilku jednakowych salamander wśród dziesiątek portretów tego płaza. Spacerując „na uwięzi” poszukiwali przyrodniczych obiektów, które mieli na kartonikach w bardzo dużym powiększeniu. Starsi mogli zagrać w przyrodnicze scrabble, powędrować po alejkach parku z questem „A może Ewa nie znała drzewa”, czy też nauczyć się udzielania pierwszej pomocy na profesjonalnych fantomach, które dzięki uprzejmości fundacji GOPR prezentowali ratownicy grupy podhalańskiej. Oni też przygotowali i obsługiwali tyrolkę (zjazd na linie) oraz ściankę wspinaczkową.

Była też okazja do własnoręcznego wykonania pamiątki, zabawki czy też prezentu dla mamy na stanowisku „Drugie życie śmieci” przygotowanym przez Park.
Reprezentanci Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji z Krakowa prezentowali wyposażenie naszych policjantów oraz udzielali porad wszystkim zainteresowanym bezpieczeństwem podczas wypoczynku. Towarzyszył im oczywiście inspektor Wawelek.

Na stanowisku Powiatu Limanowskiego udzielano informacji na temat atrakcji turystycznych naszej małej Ojczyzny. Prezentowany był sprzęt turystyczny oraz udzielano porad na temat poprawnego wędrowania z kijami nordic-walking. Dużym zainteresowaniem cieszyły się Google cardboards, dzięki którym można było oglądać wirtualne panoramy Powiatu Limanowskiego i Dolnego Kubina.

Licznie odwiedzane było również stanowisko Krainy Podkowca. Ciekawe zabawy, opowieści, gadżety zachęcały wszystkich do zabawy i nauki o wciąż mało znanych, jedynych wśród ssaków zdolnych do aktywnego lotu - czyli nietoperzach.

Na stanowiskach gGminy Mszana Dolna oraz lokalnych twórców i rękodzielników uczestnicy imprezy aktywnie i twórczo poznawali atrakcje i  kulturę zagórzańskiego regionu.

Mimo szerokiej reklamy - Radio Kraków, strony www, Facebook, banery, plakaty - wiele osób narzeka, że nie wiedziało o imprezie – informują organizatorzy. Zapraszamy zatem na kolejną imprezę „Weekend z dzieckiem w Gorczańskim Parku Narodowym, która odbędzie się 18-19 sierpnia 2018 r na polanie – miejscu biwakowym Trusiówka w Lubomierzu – Rzekach. Jeżeli chcesz aktywnie wypocząć warto zapisać tę datę w swoim kalendarzu. Serdecznie zapraszamy turystów, gości i społeczność lokalną naszego regionu.
Znajdziecie nas także na www.gorcepn.pl i na facebooku – Gorczański Park Narodowy _wydarzenia

Krystyna Popko-Tomasiewicz / Gorczański Park Narodowy

Galeria zdjęć

Dodaj kometarz

Podaj sumę cyfr 3 i 5: *
* - pole obowiązkowe

Regulamin

Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników – nie są stanowiskiem Redakcji. Redakcja zastrzega sobie prawo do niepublikowania komentarzy, które łamią niniejszy Regulamin, który stanowi, że: nie będziemy dopuszczać do obrażania ludzi, obrzucania się błotem, wyśmiewanie się z kogoś, z czyichś ułomności lub wad. Usuwane będą komentarze zawierające wulgaryzmy, chamskie wypowiedzi, nawołujące do popełnienia przestępstwa lub wykroczenia, rasistowskie, zawierające pomówienia i oszczerstwa. Mniej zaostrzone kryteria będą się tyczyć osób publicznych - ci nawet z ostrą krytyką muszą się liczyć, bo jest wpisania ich działalność. Nie będą też publikowanie komentarze w sposób rażący odbiegające od tematu, ujawniające dane osobowe, zawierające nieuzasadnione linki do innych stron www, adresy e-mail, dane teleadresowe, reklamy, komunikaty itp.

zobacz więcej »