• Sobota, 25 maja 2019
  • Imieniny: Grzegorza, Magdy, Marii Magdaleny

Informacje

Rocznicowe spotkanie w kościele św. Krzyża (zdjęcia i video)

Data: 9 października 2018, Wtorek / Ilość wyświetleń: 1216

W kościele św. Krzyża w Chabówce odbyły się uroczystości 24 rocznicy uratowania świątyni od całkowitego spalenia.

2 października 1994 roku świątynia została podpalona przez nieznanych sprawców i tylko dzięki szczęściu i szybkiej akcji gaśniczej, została w dużym stopniu uratowana, a następnie odbudowana. Uczestników uroczystości powitał druh Dariusz Paprocki. Przypomniał, że spotkanie odbywa się w wyjątkowym roku, w rocznicę ocalenia kościółka i w jubileusz 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Do Chabówki, jak co roku, przybyły poczty sztandarowe i delegacje OSP, które brały udział w akcji gaszenia świątyni. Byli to druhny i druhowie z jednostek OSP Gronków, Długopole, Szaflary, Maruszyna, Ząb, Lasek, Skomielna Biała, Spytkowice, Rokiciny Podhalańskie, Dzianisz, Leszczyny, Biały Dunajec, Raba Wyżna, Łopuszna, Skawa, Czarny Dunajec, Ostrowsko, Rogoźnik, Wróblówka, Pieniążkowice, Kowaniec, Rdzawka, Jordanów, Ratułów Górny, Rabka-Zdrój, Ponice, Chabówka oraz Waksmund. Wraz z nimi stawili się funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej z Rabki-Zdroju, Nowego Targu, Zakopanego, Nowego Sącza i Krakowa, a także z zaprzyjaźnionej jednostki OSP. Przybyli również samorządowcy na czele ze starostą nowotarskim Krzysztofem Faberem i burmistrz Rabki-Zdroju Ewą Przybyło.

Przed mszą poseł Edward Siarka, prezes Zarządu Wojewódzkiego OSP RP wręczył druhowi Jackowi Klinowskiemu, prezesowi Zarządu Miejsko-Gminnego OSP w Rabce-Zdroju odznaczenie państwowe Srebrny Krzyż Zasługi, przyznane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Okolicznościową homilię wygłosił ks. płk. dr Stanisław Gulak, rektor Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu, który koncelebrował również mszę św., a towarzyszyli mu rektor kościółka ks. Michał Rymar, jego poprzednik ks. Czesław Poloczek oraz ks. Krzysztof Ziaja. O oprawę muzyczną uroczystości zadbała Orkiestra Dęta OSP Rabka-Zdrój.

W swoim przemówieniu, wygłoszonym po nabożeństwie, zwracając się do strażaków zastępca Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP mł. bryg. Paweł Sejmej powiedział, że także strażacy-ochotnicy byli wśród żołnierzy walczących w obronie Ojczyzny, oddając za nią swoje życie, organizowali również różnego rodzaju działalność służącą odzyskaniu niepodległości. - Dziś kultywujemy i kontynuujemy ich dorobek. Realizujemy ich misję, misję ratowania życia i zdrowia ludzkiego – podkreślił. - 24 lata temu mogło już nie być tego pięknego kościółka. Dziękuję wam, wszystkim tym, którzy brali udział w ratowaniu kościółka i ocalili go, za to co zrobiliście, a wszystkim druhom-strażakom za wasz trud i ofiarną pracę. Niech św. Florian czuwa nad wami, żebyście z akacji zawsze wracali cali i zdrowi.

- Dokładając się do tych podziękowań, do historii, chciałam dopisać kolejną, która jest waszym dziełem, czyli uratowanie willi "Pod Aniołem" w Rabce-Zdroju i życia dwóch osób oraz mienia pięciu rodzin oraz siedmiu organizacji, które miały tam swoją siedzibę. Bóg zapłać - powiedziała Ewa Przybyło.

- Za księdzem rektorem powtórzę podziękowania za tego ducha, który wciąż w was płonie i popycha do działania na rzecz drugiego człowieka. Wam i waszym rodzinom życzę wszystkiego dobrego - dodał starosta Krzysztof Faber.

Rocznicowemu spotkaniu towarzyszyła wystawa zdjęć Jana Cieplińskiego z pożaru świątyni. Na wszystkich uczestników uroczystości czekała również grochówka przygotowana przez strażaków ze Rdzawki.

Źródło: UM Rabka-Zdrój

Galeria zdjęć

Dziękujemy za dotychczasowe komentarze.
Zapraszamy do komentowania artykułów na naszym Facebooku

Komentarze

Stanisława
11.10.2018 22:34
IP: 93.159.186.226

Piękna uroczystość. Jestem mile zaskoczona strażakami przemówienia Patriotyczne, piękne kazanie księdza. Byłam pierwszy raz jestem mile zaskoczona tylu strażaków tyle pięknych słów.