• Czwartek, 12 grudnia 2019
  • Imieniny: Aleksandra, Adelajdy, Dagmary

Informacje

Srebrny Kamerton dla Chóru Dziecięcego Rabki-Zdroju (zdjęcia)

Data: 30 października 2018, Wtorek / Ilość wyświetleń: 1659

Dziecięcy Chór Rabki-Zdroju pod dyrekcją Kingi Brandys-Wójciak brał udział w XXXVIII Ogólnopolskim Konkursie Chórów a Cappella Dzieci i Młodzieży w Bydgoszczy. Chór Dziecięcy, działający zaledwie od 2017 roku, i będący debiutantem tego niezwykłego konkursu został nagrodzony "Srebrnym Kamertonem".

Dziecięcy Chór Rabki-Zdroju swoje pierwsze efekty pracy pokazał podczas Dnia Dziecka w Rabce-Zdroju w kwietniu 2017r. , występując z gwiazdą V edycji programu The Voice of Poland. Od września 2017 r. pracował nad programem, który został zaprezentowany i bardzo entuzjastycznie przyjęty przez organizatorów i publiczność w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu na koncercie zatytułowanym "Wieczór Cecyliański". Przy współpracy z chórem Cantantes Angelicus koncertował z programem kolędowym "Dzieciątko się narodziło". Jest również laureatem Małopolskich Spotkań Kolędowych 2017. W maju tego roku, dzieci wzięły udział w warsztatach organizowanych przez Akademię Muzyczną w Krakowie oraz MDK im. Korczaka w Krakowie, których finałem był występ w spektaklu "Kopciuszek" w Teatrze Ludowym w Krakowie. Obecnie chór uczestniczy w programie "Śpiewająca Polska". Jest laureatem konkursu tego programu, otrzymał Złote Pasmo, występując na scenie prestiżowego Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego.

Pracowitość, systematyczność i odpowiedzialność i miłość do muzyki doprowadziły dzieci do udziału w 38 Ogólnopolskim Konkursie Chórów w Bydgoszczy. Nasz chór znalazł się pośród 16 najlepszych chórów dziecięcych i młodzieżowych w Polsce, reprezentując miasto oraz województwo. W tym roku w przesłuchaniach konkursowych udział wzięło ponad sześciuset młodych chórzystów z całej Polski. Jego organizatorami są bydgoski Pałac Młodzieży oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Pałacu Młodzieży „Pałac”. To bardzo ważna impreza w świecie polskiej chóralistyki. Konkurs Chórów a Cappella to nie tylko największy, ale i najbardziej renomowany konkurs chóralny adresowany do dzieci i młodzieży. Koncerty w ramach Konkursu Chórów odbywały się w Filharmonii Pomorskiej i były otwarte dla publiczności. Koncert Galowy stanowił niezwykłe widowisko multimedialne, czas wielkich przeżyć artystycznych i podniosłych momentów. Koncert zwieńczyła ceremonia rozdania chórom Złotych, Srebrnych i Brązowych Kamertonów, a najlepszym z nich - nagród Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Chór Dziecięcy Rabki-Zdroju, działający zaledwie od 2017 roku, i będący debiutantem tego niezwykłego konkursu został nagrodzony "Srebrnym Kamertonem".

Chóry oceniało wybitne jury w składzie: prof. Dariusz Dyczewski - Akademia Sztuki w Szczecinie, prof. Przemysław Pałka - Akademia Muzyczna w Poznaniu, prof. Janusz Stanecki - Akademia Muzyczna w Bydgoszczy, Krystyna Stańczak-Pałyga - Zarząd Główny Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, Marian Wiśniewski - PZChiO Oddział w Bydgoszczy.

"Z wielkim wzruszeniem, radością przeżywałam ze swoimi podopiecznymi to wydarzenie. Grono wspaniałych ludzi (organizatorów, jurorów), którzy zbudowali niepowtarzalną przestrzeń dla kultury słowa, dźwięków i bycia z drugim człowiekiem poprzez muzykę chóralną. Jurorzy, czytając protokół konkursu zwrócili szczególną uwagę na wysoki poziom artystyczny tegorocznych wykonawców, a w wywiadzie Magdy Jasińskiej z Krystyną Stańczak-Pałygą oraz prof. Dariuszem Dyczewskim, jurorzy wyrażali aprobatę w stosunku do właściwego doboru repertuaru przez dyrygentów oraz coraz lepszej intonacji chórów, nadmieniając, że chór bez intonacji nie jest chórem. Pragnieniem moim jest, aby w Mieście Dzieci Świata krzewić i rozwijać kulturę muzyki chóralnej, dlatego z tego miejsca zapraszam wszystkie dzieci z naszej gminy, i nie tylko z naszej, do wspólnego tworzenia tego niezwykłego dzieła" - mówi dyrygentka Kinga Brandys-Wójciak.

04.11.2018 r. Dzieci zaśpiewają w Filharmonii Krakowskiej o godzinie 16:00 program patriotyczny razem z chórzystami projektu "Śpiewająca Polska".

Źródło: materiały prasowe

Galeria zdjęć

Dziękujemy za dotychczasowe komentarze.
Zapraszamy do komentowania artykułów na naszym Facebooku

Komentarze

Gajowa
31.10.2018 11:46
IP: 5.173.56.170

Gratulacje

Rabka
31.10.2018 08:09
IP: 5.173.40.179

Brawo

Gajowa
30.10.2018 22:53
IP: 91.232.63.35

Gratulacje????????????????????