• Gorczański Portal Informacyjny
  • Piątek, 29 marca 2024
  • Imieniny: Wiktoryna, Helmuta, Ostapa
Reklama
Wiadomości
Data: 13 listopada 2018, Wtorek / Ilość wyświetleń: 3415

Obchody 11 listopada w Rabce-Zdroju

Rabczańskie obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się na cmentarzu parafialnym przy ul. Orkana.

Ich uczestnicy na grobach żołnierzy I i II wojny światowej złożyli wiązanki kwiatów i odmówili modlitwę. Władze miasta reprezentowali wiceburmistrz Robert Wójciak, radni, obecny był burmistrz elekt Leszek Świder, przedstawiciele służb mundurowych, organizacji i stowarzyszeń społecznych. Warty honorowe przy grobach pełnili harcerze z Rabki-Zarytego - Gromada Zuchowa Leśne Duszki.

Wśród osób, które oddały hołd poległym bohaterom, była m.in. delegacja z miast partnerskich Rabki-Zdroju – wiceburmistrzowie Château-Gontier (Francja) – Patrice Houtin z Azé i Jöel Raimbault z Saint Fort oraz radny Rolf Kirchbaum z małżonką i Helge Roll z Murrhardt (Niemcy). W imieniu swoich miast złożyli oni wiązanki na grobach żołnierzy poległych w obronie naszej Ojczyzny, a w zastępstwie nieobecnych przedstawicieli z miasta partnerskiego Frome (Wielka Brytania) - wieńce makowe przysłane na tę okazję.

Punktualnie o godz. 12.00 w kościele św. Teresy zebrani, w tym poczty sztandarowe, przedstawiciele władz i mieszkańcy Rabki-Zdroju, przy akompaniamencie Orkiestry Dętej OSP Rabka-Zdrój odśpiewali wspólnie Mazurka Dąbrowskiego. Mszę św. za wielki dar niepodległości Ojczyzny odprawił proboszcz Dariusz Pacula. - Radujmy się tym, że jesteśmy razem i że razem cieszymy się z tego wielkiego daru, jakim jest wolna Ojczyzna. Tak to się składa, że w naszym polskim języku słowo Ojczyzna pochodzi od słowa ojciec, ale jest rodzaju żeńskiego - Ta Ojczyzna i mówimy często Matka Ojczyzna. Zarówno to w odniesieniu do słowa ojciec, jak i matka, od razu pokazuje nam pierwszy, wielki bodziec do tego, że Ojczyznę naszą mamy miłować, kochać i szanować, to jest Boże przykazanie – „Czcij ojca swego i matkę swoją” - mówił w homilii. Oprawę muzyczną mszy stworzyła orkiestra dęta OSP pod kierownictwem Jacka Klinowskiego oraz schola św. Teresy.

Po mszy na Deptak Zdrojowy przeszła Biało-Czerwona Parada Niepodległości. Następnie odbył się tu koncert pieśni wojskowych patriotycznych „Wiwat Niepodległa” Harcerze Seniorzy puścili w niebo balon z napisem „Sto lat”, a w kawiarni Zdrojowa chór Cantabile dał koncert niepodległościowy.

Pod wieczór w amfiteatrze Teatr A zaprezentował spektakl, widowisko historyczne „Nie chciejcie Ojczyzny, która Was nic nie kosztuje”. Finałem był biało-czerwony tort urodzinowy dla Ojczyzny, od cukierni Karpatka, który na scenie pod muszlą burmistrz elekt Leszek Świder, wiceburmistrz Robert Wójciak i dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Joanna Lelek wspólnie pokroili i rozdali obecnym.

Źródło: Urząd Miejski w Rabce-Zdroju
Reklama

Dziękujemy za dotychczasowe komentarze.
Zapraszamy do komentowania artykułów na naszym Facebooku

Komentarze

Jola
18.11.2018 15:29
IP: 185.174.115.173

A harcerski jubileuszowy balon nadal wisi na drzewie przy mostku pod Beskidem. Do następnego jubileuszu?

Proponuję pracę dla Przybyło
15.11.2018 12:55
IP: 31.0.35.47

A gdzie przybyłowa straciła taką okazję do sesji zdjęciowej pewnie przeżywa swoją porażkę wyborczą i myśli gdzie znaleźć pracę. Mogę jej załatwić etat sprzątania w mojej firmie Myślę że to potrafił bo rządzić Rabką nie umiała za grosz i poniosła porażkę.

rabczanin
14.11.2018 14:23
IP: 5.60.213.37

"Władze miasta reprezentowali wiceburmistrz Robert Wójciak, radni, obecny był burmistrz elekt Leszek Świder, przedstawiciele służb mundurowych, organizacji i stowarzyszeń społecznych. Warty honorowe przy grobach pełnili harcerze z Rabki-Zarytego - Gromada Zuchowa Leśne Duszki." Małe sprostowanie, tzn.na cmentarzu władze miasta były reprezentowane przez zastępcę burmistrza Roberta Wójciaka, gdyż z niewyjaśnionych przyczyn na uroczystościach NIE BYŁO etatowej burmistrz Ewy Przybyło, nie widać było również burmistrza elekta p. Leszka Świdra, który pojawił sie później w kościele. Co do radnych to była ekipa p. Hajdyły wraz z nim, którzy byli także w kościele oraz brali udział w przemarszu pod kawiarnię zdrojową. W kościele poczet sztandarowy Urzędu Miasta chyba się nie dogadał co do ubioru, gdyż sztandarowy był ubrany po góralsku a asystujący powiedzmy, że na wyjściowo w ciemnych strojach. To nie wojsko, ale jest takie powiedzenie ch..wo ale jednakowo. Podsumowując, w zeszłym roku była gorsza pogoda, było zimniej ale było przynajmniej na cmentarzu więcej ludzi oraz jakoś bardziej uroczyście było niż teraz podczas 100-lecia niepodległości. Może ktoś ma inne zdanie, jednak ja tak uważam.

obserwator I
14.11.2018 14:17
IP: 37.47.75.92

Dlaczego nie biało - czerwony balon tylko tęczowy? czyżby się komuś pomyliły marsze? Oj na fali ci starzy druhowie, a może z racji wieku już nie pamiętają o jakie to święto chodzi. Wpisują się w orła z czekolady i różowe baloniki jakie nam kiedyś zafundował prezydent Komorowski - nie idźcie tą drodą.

mam pytanie, co to było
14.11.2018 08:59
IP: 83.7.85.125

Kto to organizował te uroczystości w Rabce. Skandal do potęgi. Na takiej, uroczystej Mszy Św. Ksiądz dopuszcza jeszcze chrzest. (nie ma innych mszy w niedziele). Potem bałagan w przemarszu, ze sztandarami, czy nie. Miał być koncert ze wspólnym śpiewaniem, nikt nie prowadził. Żadnego Burmistrza, żeby coś przemówił, jak to odbywało się w innych miejscowościach, patrząc na felietony prasowe. I wielkie zamieszania z chórem w Kawiarni, że też nie wiadomo o co tym panią chodziło. Takie obchody stu lecia niepodległości, powinny być przygotowane w pięknym miejscu (przecież jest amfiteatr, jest sala kinowa) ze wspólnym koncertem chórów, orkiestr, zespołów itp. I tu należy zadać sobie kolejne pytanie: Kto odpowie za ten rabczański bajzel ?

Zobacz także
Reklama