• Czwartek, 22 sierpnia 2019
  • Imieniny: Cezarego, Zygfryda, Marii

Informacje

Na Podhale pociągiem przez Mszanę Dolną - trzecie podejście do wyboru wykonawcy dokumentacji projektowej dla linii Podłęże-Piekiełko

Data: 30 listopada 2018, Piątek / Ilość wyświetleń: 2195

Po raz trzeci Polskie Linie Kolejowe rozstrzygnęły przetarg na wybór wykonawcy prac przygotowawczych dla budowy nowej linii kolejowej Podłęże - Piekiełko wraz z modernizacją istniejącej linii Chabówka - Nowy Sącz. Inwestycja ta skróci dojazd pociągiem na Podhale do niecałych dwóch godzin.

Do przetargu wartego ponad 200 milionów złotych stanęły dwie firmy. Już dwukrotnie firma, której ofertę odrzucano, odwoływała się do Krajowej Izby odwoławczej, a KIO dwukrotnie nakazywała PLK jeszcze raz przeanalizować oferty i wskazać zwycięzcę przetargu. Za każdym razem PKP PLK wybierały francuską Agis Rail i tak było i tym razem. W ostatni tygodniu listopada firma z Francji dostała od PLK kontrakt na 212 mln zł. Czy i tym razem wybór spółki kolejowej zostanie zaskarżony i powstrzyma PKP PLK przed podpisaniem umowy na prace przygotowawcze? Czas pokaże.

Prace przygotowawcze, to I etap realizacji ważnego przedsięwzięcia inwestycyjnego PLK, które zapewni sprawniejszą komunikację w Małopolsce i w kraju. Etap ten obejmuje opracowanie dokumentacji projektowej, koniecznej dla budowy linii kolejowych na trasie Podłęże-Szczyrzyc-Tymbark/Mszana Dolna wraz z modernizacją istniejącej linii nr 104 Chabówka – Nowy Sącz.

Wykonawca dokumentacji projektowej, dostarczy zarządcy infrastruktury kolejowej opracowania, niezbędne dla przeprowadzenia wykupu gruntów i wykonania robót budowlanych. Będzie to m.in. koncepcja programowo-przestrzenna (KPP), projekty budowlane i wykonawcze, oraz decyzje administracyjne (w tym m.in. decyzja lokalizacyjna, pozwolenie na budowę, pozwolenia wodnoprawne). Przygotuje również materiały przetargowe wymagane do ogłoszenia postępowań przetargowych na roboty budowlane.

Etapy II i III planowane są do realizacji odpowiednio w latach 2020-24 i 2020-26.

Zmodernizowana zostanie 75-kilometrowa linia między Chabówką a Nowym Sączem. Powstanie ponadkilometrowa estakada oraz dwa tunele o łącznej długości 5,8 km. Linia będzie dostosowana do prędkości 120 km/h. Wybudowana będzie również 58-km linia, łącząca Podłęże z Tymbarkiem i Mszaną Dolną. Pociągi będą rozwijać prędkość do 160 km/h. Mieszkańcy miejscowości wzdłuż nowej linii zyskają dostęp do lepszej komunikacji.

Według przeprowadzonych w ramach studium analiz, realizacja projektu umożliwi wygodne i bezpieczne podróżowanie na trasie Kraków – Zakopane, w czasie krótszym niż 2 h, a na odcinku Kraków Główny - Nowy Sącz, poniżej 1 h.

Wartość przedsięwzięcia „Podłęże – Piekiełko” wraz z modernizacją linii Chabówka – Nowy Sącz szacuje się na ponad 7 miliardów złotych.

Warto przypomnieć, że w marcu tego roku PKP Polskie Linie Kolejowe SA podpisały umowę o wartości 330 mln zł na modernizację linii kolejowej Chabówka – Zakopane.

Źródło: Podhale24.pl