• Niedziela, 18 sierpnia 2019
  • Imieniny: Heleny, Bronisława, Ilony

Informacje

61. Konkurs Palm Wielkanocnych w Rabce-Zdroju (zdjęcia)

Data: 14 kwietnia 2019, Niedziela / Ilość wyświetleń: 2461

137 uczestników wzięło udział w najstarszym i największym w całej okolicy dorocznym Konkursie Palm Wielkanocnych z Rabki-Zdroju, zorganizowanym przez Muzeum Orkana.

Obchody Niedzieli Palmowej, które rozpoczęły się mszą św. w kościele św. Marii Magdaleny, a potem barwnym przemarszem z palmami do starego kościółka, ponownie zgromadziły tłumy uczestników i widzów. Można stwierdzić, że rabczański konkurs stał się coroczną atrakcją turystyczną, na którą widzowie chętnie przybywają do Rabki-Zdroju.

Oprawę regionalną tegorocznego konkursu przygotowali członkowie dziecięcego zespołu regionalnego Majeranki i Stowarzyszenia Miłośników Kultury Ludowej w Chabówce. Etnograf dr Dorota Majerczyk, która poprowadziła konkurs, opowiedziała zebranym o zwyczajach związanych z okresem Wielkiego Postu i Świąt Wielkanocnych, a muzyka góralska prowadzona przez Piotra Majerczyka i Jakuba Rusieckiego przygrywała w drodze z nowego do starego kościoła i w przerwach pod muzeum.

Palmy oceniała komisja konkursowa powołana przez organizatorów, w składzie której znaleźli się: regionalista, ekspert w zakresie kultury ludowej Zagórzan Piotr Lulek, znawca kultury ludowej Podhala Marcin Kudasik, dr Stanisława Trebunia-Staszel - kierownik Podyplomowego Studium Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz adiunkt Muzeum Orkana Aleksandra Traczyk.

W kategorii Palma Tradycyjna wygrała palma przygotowana przez Marcelinę i Kacpra Sularzów z Rabki-Zdroju, drugie miejsce zajęła palma Kariny Bochnak ze Skawy, a trzecie Amelii Rapacz z Rabki-Zdroju.

W kategorii Palma Współczesna triumfowali uczniowie i opiekunowie Zespołu Szkół Specjalnych z ŚCR-U, drugie miejsce zdobyli Natalia i Wiktoria Traczyk z Rabki-Zdroju, a trzecie Kacper Grabień z Rabki-Zdroju.

Za najpiękniejszą uznano palmę wykonaną przez Koło Gospodyń Wiejskich ze Rdzawki, drugie miejsce w tej kategorii przyznano palmie zespołu Powicher z Rdzawki, a trzecie palmie strażaków z OSP w Skawie.

Ponadto przyznano kilkanaście wyróżnień. Nagrody i dyplomy wręczali starosta nowotarski Krzysztof Faber, burmistrz Leszek Świder oraz dyrektor Muzeum Orkana Zbigniew Wójciak.

Wyróżnienia za największe palmy odebrali przedstawiciele Gorczańskiego Oddziału Związku Podhalan i Stowarzyszenia Miłośników Kultury Ludowej.

Warto dodać, że podczas konkursu odbył się kiermasz wielkanocny. Majeranki sprzedawały na nim baranki z masła oraz świąteczne wypieki, a dochód z ich sprzedaży, który wyniósł ponad 4700 zł, przeznaczony będzie na pomoc dla Jana Moskały, młodego rabczanina, który dochodzi do zdrowia po ciężkim wypadku.

Sponsorami tegorocznego konkursu palm byli: Starostwo Powiatowe w Nowym Targu, Urząd Miejski w Rabce-Zdroju, Miejski Ośrodek Kultury, Muzeum Orkana, Andrzej Dubiel Vitrum, Piotr Miśkowiec Tech Bud, p. Agnieszka i Marek Worwa z firmy MAX, Kazimierz i Piotr Stolarczyk – sklep Małgosia.

(mr)

Galeria zdjęć