• Wtorek, 22 października 2019
  • Imieniny: Halki, Kordiana, Kordelii

Informacje

Walne zebranie KS Wierchy Rabka-Zdrój

Data: 15 czerwca 2019, Sobota / Ilość wyświetleń: 1453

W świetlicy spółdzielni mieszkaniowej przy ul. Słonecznej odbyło się walne zebranie sprawozdawczo-wyborczej Klubu Sportowego Wierchy Rabka-Zdrój, na którym przyjęto dymisję poprzedniego zarządu i wybrano nowy. Dyskusja, jaka odbyła się podczas spotkania, dotyczyła w dużym stopniu bałaganu w klubie – organizacyjnego i finansowego.

Uczestnicy walnego mieli niedosyt po krótkim sprawozdaniu z dotychczasowej działalności zarządu, jakie przedstawił ustępujący prezes Jan Świder. Zabrakło w nim konkretów, liczb i szczegółowej informacji na temat podejmowanych przez klub działań, jakimi tematami zajmował się zarząd i jakie podejmował decyzje. - Ten zarząd powinien się na dzisiejszym walnym zgromadzeniu podzielić! To walne jest nieprzygotowane i nie powinno się odbyć – padały głosy. Po odpowiedziach, że nie miał kto go zrobić i po wzruszeniach ramion członków zarządu, uczestnicy przeszli do następnych tematów.

Ze sprawozdania finansowego, które przestawiono, wynika, że przychody klubu za 2018 rok wyniosły 123 tysiące złotych, z czego 46 tys. zł wynosiła dotacja z Urzędu Miejskiego w Rabce-Zdroju, 10 tys. zł była to dotacja z innego tytułu, klub otrzymał 3 tys. zł darowizny na działalność statutową, 35 tys. zł wyniosły opaty członkowskie łącznie z wpłatami z akademii piłkarskiej, ponad 11 tys. zł stanowiły przychody z tytułu utrzymania stadionu, a z reklamy 17 tys. zł. Prawie 11 tys. zł klub płacił za wynajem stadionu, wydatki na trampkarzy i juniorów wyniosły 13 tys. zł, na seniorów prawie 7 tys. zł, koszty ogólnego zarządu to ok. 6 tys. zł. Pozostała kwota została sfinansowana z dotacji. Łączne koszty wyniosły ok. 93 tys. zł. Wynik finansowy za 2018 rok wyniósł ponad 30 tys. zł.

Na spotkaniu poinformowano, że powstała z inicjatywy Jacka Rysia, pięknie wydana, monografia klubu sportowego Wierchy. Jej wydanie sfinansował Urząd Miejski w Rabce-Zdroju.

Była czas na podsumowanie sportowe. Najważniejszym z nich jest awans do IV ligi. Podziękowania za znaczne przyczynienie się do awansu padły pod adresem Dariusza Kondysa i Macieja Wójciaka.

I właśnie z uwagi na awans zapadła decyzja, by dotychczasowy zarząd klubu podał się do dymisji, bo w tym skromnym gronie i składzie, w którym do tej pory działał, nie poradzi sobie z wyzwaniami towarzyszącymi grze w wyższej klasie rozgrywkowej.

Członkowie klubu wyrażali obawy związane z awansem. Zastanawiali się, czy klub spełni warunki techniczne potrzebne do uzyskania licencji do gry w IV lidze. Chodzi m.in. o przepisy dotyczące strefy kibica czy ławek dla zawodników rezerwowych. Działacze zaapelowali też do obecnego na zebraniu burmistrza Leszka Świdra o wsparcie miasta dla klubu, który będzie teraz reklamował miasto na stadionach południowej Polski.

Burmistrz, który poczuł się wywołany do odpowiedzi, powiedział, że jeszcze w tym roku miasto przystąpi do termoizolacji budynku na Wierchach, miasto będzie też ubiegać się o pieniądze na remont płyty stadionu. - Nie zostawiamy was samych sobie – zapewnił. Burmistrz dodał, że istotne byłoby również znalezienie terenu pod budowę boiska treningowego, które by odciążyło murawę stadionu. Główna murawa jest bowiem tak obciążona, że pierwsza drużyna musi trenować za bramkami.

Burmistrz zaapelował też do środowiska piłkarskiego w gminie Rabka-Zdrój o zorganizowanie „okrągłego stołu”, by wszystkie kluby spotkały się, porozmawiały o problemach i poszukały sposobów na ich rozwiązanie.

Spotkanie ukazało bałagan w klubie. Uczestnicy walnego długi czas dyskutowali o tym, ilu jest członków klubu, bo nie ma żadnych wiarygodnych informacji na ten temat. Nie wiadomo też dokładnie, jakie są dokładne zobowiązania, czyli za co i komu klub jest winien. Chodzi m.in. o premie i wynagrodzenia dla trenerów oraz zobowiązania wobec kontrahentów. Ostatecznie zaapelowano do nowych członków władz klubu, by uporządkowali tę sytuację. Zaapelowano też do ustępującego zarządu, by uregulował wszystkie zobowiązania klubu, jakie powstały do czasu walnego.

Po dyskusji nad sytuacją klubu, członkowie udzielili absolutorium ustępującemu zarządowi.

Na zakończenie, w głosowaniu, na prezesa wybrano Dariusza Kondysa, wiceprezesem został Maciej Wójciak, sekretarzem klubu Kamil Lupa, skarbnikiem Tomasz Traczyk, a Zbigniew Bajda został członkiem zarządu do spraw medycznych.

(mr)

Galeria zdjęć