• Gorczański Portal Informacyjny
  • Wtorek, 23 kwietnia 2024
  • Imieniny: Jerzego, Wojciecha, Adalberta
Reklama
Wiadomości
Data: 1 lipca 2019, Poniedziałek / Ilość wyświetleń: 2667

Jasiek dotarł do Olszówki (zdjęcia)

Dzień po odpuście na Jana Chrzciciela w Olszówce, spotkała się w miejscowej szkole po raz drugi grupa tworząca historię do wyprawy questowej.

To szczególny zbieg okoliczności, bowiem bohater zagórzańskich questów przybywa do Olszówki właśnie na odpust, ale nie on jest celem jego wyprawy. Jasiek słyszał bowiem, że w tej miejscowości można kupić gonty dachowe. Wiadomo, że podczas tego święta parafialnego można spotkać wiele osób w jednym miejscu, dlatego postanowił wykorzystać sytuację i zasięgnąć języka, a może nawet wstępnie się dogadać. Przy okazji poznaje wiele ciekawych olszowskich historii. Na odpuście udaje mu się nabyć kolejny koral do sznura, który chce ofiarować swojej lubej Kasi.

Wyprawa questowa w Olszówce to kolejna podróż z Jaśkiem w sieci questów zagórzańskich. Uruchomione już zostały questy w Kasinie Wielkiej, Lubomierzu i Niedźwiedziu. Pozostałe trzy wyprawy (Olszówka, Kasinka Mała i Mszana Dolna) będą oddane do końca lipca. W zagórzańskich urzędach można odebrać ulotki wypraw questowych oraz pobrać dodatkową ulotkę, w której zbiera się korale. Za zebranie całego sznura zagórzańskich korali przewidziane są dodatkowe nagrody.

Wiedzę merytoryczną i opiekę warsztatową przy ich kreacji zapewnia Krzysztof Florys z Fundacji Mapa Pasji. Zaproszenie do udziału w projekcie „Odkrywanie skarbów dziedzictwa południowej Małopolski” finansowanym z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, Poddziałanie 6.1.3 Rozwój instytucji kultury oraz udostępnianie dziedzictwa kulturowego, Typ projektu B (dokumentowanie, zachowanie i upowszechnianie dziedzictwa niematerialnego) Zagórzanie otrzymali od Muzeum Orkana w Rabce Zdroju. W tworzenie wyprawy questowej w Olszówce bardzo zaangażowała się społeczność lokalna: mieszkańcy, panie z Koła Gospodyń Wiejskich, członkowie stowarzyszenia „Pod Cyrlą”, a także artysta ludowy – Stanisław Kościelniak.

Magda Polańska
Reklama
Zobacz także
Reklama