• Sobota, 18 stycznia 2020
  • Imieniny: Małgorzaty, Piotra, Liberty

Informacje

Ze Szczebla echo niesie

Data: 22 sierpnia 2019, Czwartek / Ilość wyświetleń: 651

Na szczycie góry odprawiona została uroczysta msza św. plenerowa, której przewodniczył ks. dr hab. Robert Nęcek, celebrans tej szczególnej eucharystii od 13 lat.

Trzecia niedziela sierpnia to data w kalendarzu kasinczan zarezerwowana dla najwyższego szczytu w ich miejscowości – Szczebla. To właśnie wtedy wyruszają oni z podnóża góry, by wejść na szczyt i choć przez chwilę rozkoszować się widokami rozlegającymi się z wyżyn.

A trzeba przyznać, że panorama, jaka ukazuje się oczom tych, którym udało się wyjść na szczyt góry, jest niezwykła. Właśnie to tak bardzo przyciąga turystów co roku; ma w sobie niezwykły magnetyzm ten Szczebel.

Także i w tym roku, 18 sierpnia, na szczycie góry odprawiona została uroczysta Msza św. plenerowa, której przewodniczył ks. dr hab. Robert Nęcek (celebrans tej szczególnej Eucharystii od 13 lat). Do koncelebry dołączyli: ks. Prałat Tomasz Boroń i ks. Prałat Tadeusz Dziedzic – kasinczański proboszcz. Inicjatorem spotkania na Szlaku Papieskim w Beskidzie Wyspowym i jego organizatorem od 13 lat jest Andrzej Marek Skolarus z rodziną.

Na plenerowej uroczystości zebrało się wielu turystów, którzy tęskni widoków, wybrali się tego dnia w góry. Przyciągnęła ich niewątpliwie i atmosfera całej imprezy, którą tworzy otaczająca przyroda i ten szczególny nastrój, którego nie można doświadczyć nigdzie indziej. Wiadomo, że po wysiłku, jaki trzeba wykonać, aby sforsować blisko tysięczny szczyt, wybornie smakują kiełbaski, którymi hojnie co roku częstuje organizator. Dodatkowym atutem jest możliwość wysłuchania wygrywającej piękne, zagórzańskie melodie Orkiestry Dętej „Echo Gór”. Nie sposób sobie bowiem wyobrazić sierpniowego wejścia na szczyt bez kasinczańskiej dumy, jak zwykli orkiestrę określać mieszkańcy Kasinki Małej, która jest zawsze w najważniejszych momentach historii tej społeczności, a echo jej melodii rozchodzi się ze Szczebla - od Kasinki po najdalsze zakątki Polski.

Klaudia Gawronek / materiał nadesłany