• Piątek, 24 stycznia 2020
  • Imieniny: Felicji, Tymoteusza, Rafała

Informacje

Nie ma pieniędzy na odbudowę Gwiazdy, ale Wieczorkowscy nie rezygnują

Data: 5 września 2019, Czwartek / Ilość wyświetleń: 2585

RABKA-ZDRÓJ: Spółka należąca do rodziny Wieczorkowskich poprosiła miasto o obniżenie czynszu za dzierżawę działki koło dawnej restauracji "Gwiazda" przy ul. Parkowej, do czas rozpoczęcia odbudowy zabytkowego budynku.

Z prośbą, w imieniu spółki, zwrócił się do władz miasta Jan Wieczorkowski. Przypomnijmy, iż w 2017 roku rabczańscy radni zgodzili się wydzierżawić spółce Willa Gwiazda 1870 na 20 lat kilkuarowy teren zielony nad budynkiem, by mogły przy niej powstać m.in. ogródki kawiarniane. Do tej pory spółka płaciła miastu 1,6 tys. zł dzierżawy miesięcznie. Ale mimo upływu dwóch lat, odbudowa "Gwiazdy" nie ruszyła.

Wieczorkowski poinformował władze miasta, że spółka Willa Gwiazda 1870 do tej pory nie otrzymała kredytu na realizację tej inwestycji. Spółka nadal planuje odbudowę zabytkowej willi, dlatego nie chce rozwiązywać umowy dzierżawy, ale prosi miasto, by obniżyła czynsz do czasu rozpoczęcia prac.

Burmistrz Leszek Świder jest skłonny na to przystać, a radni zgodzili się na to.

Spółka informowała w 2017 roku, że planuje odbudować budynek, zgodnie z zaleceniami konserwatora, w jego dawnej, choć nieco zmienionej formie. Gwiazda ma składać się z części restauracyjnej i hotelowej. Spółka, która ma przeprowadzić inwestycję, została założona jesienią i to ona ma sfinansować odbudowę willi. Wieczorkowscy otrzymali już wcześniej od miasta budynek, ale są jego właścicielami tylko w jego obrysie.

(mr)