• Wtorek, 25 lutego 2020
  • Imieniny: Cezarego, Wiktora, Konstancjusza

Informacje

Kasińskie dożynki (zdjęcia)

Data: 16 września 2019, Poniedziałek / Ilość wyświetleń: 1470

Społeczność Kasiny Wielkiej kultywując tradycje regionalne zorganizowała Kasińskie dożynki. Zaszczytny obowiązek organizacji lokalnego święta dziękczynienia za plony przypadł tym razem w udziale sołtysowi i Radzie Sołeckiej oraz mieszkańcom osiedli Ślagi, Kołacze i Turonie, do których dołączyły osiedla: Dziurki i Ziębiaki oraz rodzina z osiedla Łukasze.

Głównym punktem uroczystości była Msza św. dziękczynna, podczas której delegacje Kasinian złożyły piękny wieniec dożynkowy i dary ołtarza zebrane z własnych pól. Eucharystii przewodniczył ks. Wiesław Maciaszek – miejscowy proboszcz. Po wspólnej modlitwie był czas na integracje i zabawę. Spod kościoła barwny korowód dożynkowy przeszedł do remizy OSP, gdzie na gości czekało wiele atrakcji. Można było do woli degustować rożne smakołyki przygotowane przez organizatorów. Swoją cegiełkę do poczęstunku dołożyły Panie z Koła Gospodyń Wiejskich częstując przepysznym bigosem. Dzieci korzystały z placu zabaw, starsi bawili się przy muzyce ludowej kapeli Trzcinicoki z Trzcinicy koło Jasła, a potem - do poniedziałku - przy dźwiękach zespołu WICERSI. Imprezę, jak co roku, uświetnił występ orkiestry dętej „Echo Zagórzan” oraz Zespołu Regionalnego „Kasinianie - Zagórzanie”. Najmłodszym dużą frajdę zrobił Pan Andrzej wożąc ich pięknie przystrojonym na tę okazję wozem dożynkowym.

Kasińskie dożynki nie byłyby tak uroczyste gdyby nie pomoc i zaangażowanie wielu osób. Finansowo organizację dożynek wsparło Kółko Rolnicze. Część środków pieniężnych na organizację lokalnego święta plonów pochodziło z Urzędu Gminy Mszana Dolna – Funduszu Sołeckiego wsi Kasina Wielka przeznaczonego na promocję

Adam Wrzecionek, fot. Renata Skowronek - Wiśniowska / materiał nadesłany

Galeria zdjęć