• Gorczański Portal Informacyjny
  • Wtorek, 23 kwietnia 2024
  • Imieniny: Jerzego, Wojciecha, Adalberta
Reklama
Wiadomości
Data: 1 czerwca 2012, Piątek / Ilość wyświetleń: 4668

Konferencja naukowa w Romerze

30 maja był dla liceum Romera i rabczańskiej społeczności dniem szczególnym. W szkole miała miejsce konferencja naukowa pod nazwą "Dialog kultur", podczas której poruszono zagadnienia związane z życiem w Afryce i problemami tego kontynentu.

Stanowiła ona jedno z działań podjętych w ramach projektu „Romer i Podhale dla dzieci z Mathare”. Od ubiegłego roku, liceum, współpracując z Fundacją Partners Polska, bierze udział w projekcie „Licealiści: Mathare Slums – Rabka-Zdrój”, zbierając datki, organizując koncerty, wystawy. W ten sposób nauczyciele i uczniowie niosą pomoc kenijskim licealistom-stypendystom ze slumsów Mathare w Nairobi.

Konferencja zawierająca szereg wykładów poprzedzona została powitaniem gości przez dyrektora liceum, Marka Świdra i opowieścią Bartosza Przybył-Ołowskiego (koordynatora projektu) o idei, pracy, ludziach, którzy zaangażowali się w projekt i przede wszystkim kenijskich uczniach, dla których zorganizowano akcje. Pierwsze wystąpienie pt. "Przełamując bariery" wygłosił ks. Adam Parszywka z Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego w Krakowie. W swojej wypowiedzi uwzględnił m.in. kwestię dobrej i złej pomocy jaka spotyka mieszkańców krajów afrykańskich. Później głos zabrała dr Anna Mlekodaj z Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu. Powołując się na relacje nieżyjącego już sławnego reportażysty, Ryszarda Kapuścińskiego, wygłosiła wykład na temat "Inny, czyli kto?". Następnie wypowiedziała się tegoroczna absolwentka liceum, Karolina Tempka. W wykładzie "Kobiecość - przywilej czy przekleństwo?", zainteresowała słuchaczy opowieścią o losach kobiet i traktowaniu płci pięknej w krajach Afryki oraz Azji. Tuż przed przerwą zabrała głos młodzież z liceum. "Kenia w oczach Anglików na początku XX wieku" w spojrzeniu Filipa Grotha, Pauliny Żółtek, Justyny Biedrawy, Angeliki Sutor i Kingi Chrustek, dała odpowiedź na postrzeganie kolonii przez pryzmat fikcji i rzeczywistości. Uczniowie, wykazując się znajomością języka angielskiego, wygłosili wykład właśnie w tym języku. Na zakończenie części pierwszej konferencji, wystąpili uczniowie z klasy 1 c, wykonując własny utwór "Ma-Tha-Re", który wywołał wśród gości ogromne poruszenie i owacje na stojąco. Utwór ten został zagrany na wyszukanych instrumentach o bardzo oryginalnym brzmieniu. Nie sposób pominąć osoby, która w dużej mierze przyczyniła się do stworzenia tego niezwykłego zespołu - Piotra Koleckiego. Zaopatrzył on młodych muzyków w instrumenty ze swojej prywatnej kolekcji i zaaranżował utwór. W czasie przerwy przybyli słuchacze zwiedzali przygotowane wystawy, tj. "Inni - tacy sami" Mariki Szewczyk, "Mój świat" z fotografii i akwarel uczniów z Mathare Slums i liceum Romera, "Mamy prawo" Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego oraz "Ludzie, którzy mi pomogli" z fotografiami przygotowanymi przez uczniów liceum. Na uwagę zasługiwała także wystawa ozdób wykonanych przez dzieci ze slumsu Mathare, które będzie można nabyć podczas pikniku rodzinnego, planowanego na 30 czerwca.

Po przerwie o "Brytyjskiej kolonizacji Afryki" słuchacze mogli usłyszeć od Jakuba Stolarczyka i Przemysława Sychty, a o "Obliczach Afryki - od biedy do bogactwa" z ust Andrzeja Krzysztowiaka, dowiedzieć się o sytuacji materialnej Czarnego Lądu. Później w wykładzie o "Mądrości afrykańskich baśni" przemówił Michał Malinowski z Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści w Konstancinie. Wykładem nt. "Bezpieczeństwa sanitarnego w slumsie" zakończyli konferencję przedstawiciele Fundacji Partners Polska wraz z Edwardem Thiong'o Ngumo, któremu w wieku 22 lat udało się wyjść z najbiedniejszej części Kenii - slumsu Mathare w Nairobii. Zwieńczeniem wydarzenia był koncert polsko-afrykańskiego zespołu "Konoba". Dwie godziny po zakończeniu konferencji w liceum Romera, na deptaku przy kawiarni "Zdrojowej" odbył się tzw. muzyczny dialog między zespołem "Konoba" a "Majerankami" z Rabki.

Mateusz Tylka
Reklama

Dziękujemy za dotychczasowe komentarze.
Zapraszamy do komentowania artykułów na naszym Facebooku

Komentarze

ten mniej zazdrosny
02.06.2012 15:15
IP: 178.43.227.87

@jesteście żałośni zazdrościsz czy co bo nie rozumiem?

mamoń
02.06.2012 00:13
IP: 83.28.75.43

No i bardzo łądnie, bez dwóch zdań.

Jesteście żałośni
01.06.2012 22:57
IP: 83.29.227.183

Tylka dopisz jeszcze, że jesteś z Romera. Teraz już wiadomo dlaczego tak nachalnie się reklamujecie gdzie tylko można. Może jeszcze akcja plakatowa na Rabce? albo jakiś spot w TVP?

Zobacz także
Reklama