• Imieniny: Jarosława, Marka, Elwiry
Wiadomości
Data: 3 czerwca 2012, Niedziela / Ilość wyświetleń: 4420

Rabczanin Mistrzem Polski w dmuchaniu gumy (zdjęcia)

19-letni Bartłomiej Ślósarczyk z Rabki-Zdroju wygrał X Mistrzostwa Polski w dmuchaniu balona z gumy do żucia, które w sobotę rozegrano w Rodzinnym Parku Rozrywki Rabkoland. Zwycięzca wydmuchał balon o średnicy 23 centymetrów. Kolejne miejsca na podium zajęli również rabczanie: II - Marcin Caputa (18 l.), III - Konrad Urbańczyk (23 l.).

Siódme miejsce zajęła Lucyna Chuderska z Tenczynka, która w 2007 roku wydmuchała największego jak do tej pory balona w Polsce o średnicy 23,5 cm. Do dnia dzisiejszego rekord ten zostaje niepobity, choć tegorocznemu zwycięcy zabrakło do ustanowienia nowego rekordu niewiele ponad 0,5 cm.

Tegoroczny Mistrz Bartłomiej Ślósarczyk w ubiegłym roku zajął III miejsce. Jak sam mówi, przygotowywał się do zawodów przez okrągły tydzień z nadzieją przede wszystkim na wydmuchanie większego balona niż przed rokiem. Odpowiedni dobór ilości gumy i czasu żucia pod swoje warunki fizyczne, umożliwił mu zajęcie pierwszego miejsca.

Eliminacje odbyły się pod czujnym okiem sędziów balonowych: Estery i Kasi, szefem biura zawodów była Karolina, a mistrzostwa nadzorował Kierownik Zawodów Krzysztof Służałek. Prowadzącym imprezę był Naczelny Kontroler Rekordów Podhala Czesław Bajer ze Skomielnej Białej.

Puchary, dyplomy, certyfikaty balonowca, okolicznościowe zegary, XI księgę Polskie Rekordy i Osobliwości oraz nagrodę pieniężną dla mistrza (300 zł), wręczyli: Prezes Towarzystwa Kontroli Rekordów Niecodziennych z siedzibą w Rabce-Zdroju Eugeniusz Wiecha, Prezes Rabkolandu Piotr Wiecha wraz z Kierownikiem Zawodów Krzysztofem Służałkiem.

Mistrzostwa zgromadziły w Rabkolandzie 60 uczestników, a w finałowej rozgrywce udział wzięło 30. Jak co roku imprezę organizowało Towarzystwo Kontroli Rekordów Niecodziennych przy współudziale z Parkiem Rozrywki Rabkoland.