• Gorczański Portal Informacyjny
  • Sobota, 20 kwietnia 2024
  • Imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii
Reklama
Wiadomości
Data: 17 grudnia 2019, Wtorek / Ilość wyświetleń: 3739

Sebastian Flizak upamiętniony (zdjęcia)

W Mszanie Dolnej odbyła się podwójna uroczystość poświęcona postaci jednego z najwybitniejszych przedstawicieli tego regionu – dra Sebastiana Flizaka.

Rozpoczęło je odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej Sebastianowi Flizakowi, ludoznawcy i etnografowi, która została umieszczona na fasadzie budynku Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych przy ul. Matejki 11. Uroczystość ta odbyła się w obecności przedstawicieli lokalnych władz i zaproszonych gości. Odsłonięcia tablicy dokonał natomiast wójt gminy Niedźwiedź Rafał Rusnak, krewny dra Flizaka.

W drugiej części, w pensjonacie Janda, odbyła się promocja książki autorstwa dr Katarzyny Ceklarz z Rabki-Zdroju, zatytułowanej: „Sebastian Flizak. Ludoznawca i etnograf na tle swojej epoki”. Dr Ceklarz mówiła, że bardzo się cieszy, iż udało się w Mszanie Dolnej odsłonić tablicę poświęconą tej postaci i wydać książkę na jego temat. Dla niej była to szczególna chwila, bo wieńczy ona wieloletnie badania nad życiem i działalnością doktora Flizaka, któremu poświęciła swoją pracę doktorską i książkę. - Te wydarzenia odbieram tak, że stało się coś ważnego dla mieszkańców Mszany Dolnej i górali zagórzańskich – mówiła.

- Jesteśmy bardzo, bardzo dumni, że to wspaniałe dzieło możemy teraz czytać, książka ta może znajdować się w bibliotekach szkolnych, wśród nauczycieli i myślę, że dzięki temu, postać tak zasłużonej osoby dla naszego regionu, jak dr Sebastian Flizak, nie będzie zapomniany – mówiła Teofila Latoś, prezes Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego w Mszanie Dolnej.

Jerzy Kapłon, prezes COTG PTTK, który był wydawcą książki, podkreślił, że to dzieło wybitne. Mówił, że to niezwykle ważne, że dziś wracamy do małych ojczyzn, do wybitnych ludzi związanych z nimi, o których, gdyby nie takie książki, jak ta dr Ceklarz, moglibyśmy zapomnieć. - To bardzo ważne, żeby o tej historii, o tych wybitnych przedstawicielach tego środowiska, pamiętać – podkreślił.

- Nie waham się powiedzieć, że nie jest to zwykła książka. To jest dzieło- powiedział Piotr Krzywda, redaktor książki. - Ta książka jest najzwyczajniej w świecie pasjonująca, ponieważ życiowe sytuacje dra Flizaka, były pasjonujące. Człowiek ten żył w ciekawych czasach, a jednocześnie trudnych. Myślę, że będzie ona pełnić również rolę edukacyjną. Przez pryzmat Flizaka pokazuje ona kilka bardzo ważnych rzeczy np. upór i pracowitość w dążeniu do uzyskania wykształcenia i wiedzy. Z książki bije też jego pracowitość we wszystkim, za co się wziął. Czytając znajdziemy też inne przykłady, z których dowiemy się od Flizaka, chociażby tego, jak żyć - dodał.

Głos zabrali też mecenasi książki, burmistrz Mszany Dolnej, wójtowie gmin Mszana Dolna i Niedźwiedź, którzy gratulowali autorce książki determinacji, pracowitości, wiedzy, stworzenia ważnego i niezwykle wartościowego dzieła, a także złożyli deklarację wsparcia przy ewentualnej publikacji pamiętników Sebastiana Flizaka.

Monografia, licząca 402 strony, to monumentalne dzieło, zogniskowane wokół głównego bohatera, z uwzględnieniem szerokiego tła kulturowego i historycznego, a więc historii rodzinnego Podobina, Mszany Dolnej, Górali Zagórzańskich, ale także Krakowa przełomu XIX i XX wieku, Lwowa i Sanoka. Spora cześć publikacji poświęcona została jego dokonaniom naukowym oraz działalności w mszańskim oddziale Polskim Towarzystwie Ludoznawczym, którego był współzałożycielem i prezesem przez 25 lat. Publikacja zawiera kilkadziesiąt archiwalnych fotografii i rysunków autorstwa Flizaka, a także mapę ukazującą jego tułaczkę na Syberii. Ciekawym dodatkiem jest aneks zawierający kalendarium życia Flizaka, spis jego publikacji oraz przedruk 4 wierszy.

Sebastian Flizak (1881-1972) to postać niezwykle zasłużona dla kultury ludowej Zagórzan. Był doktorem filozofii, filologiem germańskim, pedagogiem i etnografem. Kształcił się na Uniwersytecie Jagiellońskim i Uniwersytecie Monachijskim. Podczas pierwszej wojny światowej walczył na froncie wschodnim. Został wzięty do niewoli rosyjskiej. Przeżył 3 lata na Syberii. Jako jeden z pierwszych prowadził badania etnograficzne po północnej stronie Gorców. Był znawcą kultury ludowej Górali Zagórzańskich, dyrektorem Muzeum im. Wł. Orkana w Rabce, współzałożycielem oraz długoletnim prezesem oddziału Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego w Mszanie Dolnej. W trakcie drugiej wojny światowej zaangażował się w działalność konspiracyjną, prowadząc tajne nauczanie. Po wojnie pracował jako dyrektor i nauczyciel w Samorządowym Gimnazjum Koedukacyjnym w Mszanie Dolnej w latach 1945-1950.

Oprac. (mr)
Reklama
Zobacz także
Zaproszenia
Zdjęcia
Ogłoszenia
Reklama