• Poniedziałek, 1 czerwca 2020
  • Imieniny: Jakuba, Hortensji, Gracjany

Informacje

Co czeka Rabkę w 2020 roku? Miasto przyjęło budżet

Data: 5 stycznia 2020, Niedziela / Ilość wyświetleń: 2225

Remont ul. Kasprowicza i Nowy Świat w Rabce-Zdroju, budowa sali gimnastycznej w Chabówce, modernizacja obiektów na Wierchach, wodny plac zabaw i Dom Solanki w parku – to głównie, ale niejedyne inwestycje zaplanowane do realizacji w 2020 roku.

Rada Miejska w Rabce-Zdroju przyjęła budżet na 2020 rok. Najwięcej pieniędzy miasto wyda na oświatę, ale znaczącą pozycją są też inwestycje, na które zaplanowano ponad 19 milionów złotych, czyli 22% całego budżetu. Zadłużenie w tym roku wyniesie 25 mln zł, co oznacza, że nie wzrośnie i nie zmaleje.

Najważniejsze i najbardziej oczekiwane przez mieszkańców są inwestycje. W tym temacie będzie się dziać całkiem sporo. Wspólnie z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad gmina Rabka-Zdrój rozpocznie przygotowania do budowy chodnika w Zarytem, będą też kontynuowany temat budowy chodnika przy drodze wojewódzkiej w Chabówce, na budowę którego samorząd przeznaczy 65 tys. zł. Miasto sfinansuje też projekt wraz z uzyskaniem zgody na przebudowę ulicy Kilińskiego. W 2020 roku na terenie Rabki-Zdroju remontowane będą następujące ulice: Tetmajera (900 tys. zł), Al. 1000-lecia (150 tys. zł), ul. Traczykówka w górnej części osiedla wraz wykonaniem kanalizacji deszczowej – dokumentacja (300 tys. zł), ul. Kasprowicza (1,7 mln zł) i ul. Nowy Świat (1,7 mln zł). W 2020 zakończą się rozpoczęte w poprzednim roku dwie duże inwestycje w Parku Zdrojowym – budowa wodnego placu zabaw i budowa Domu Solanki.

Samorząd przeznaczył również pieniądze na remont drogi do os. Krupówka w Ponicach (30 tys. zł) oraz drogi do os. Litwinówka w Rdzawce (38 tys. zł). W Ponicach gmina wyda prawie 50 tys. zł na zabezpieczenie muru oporowego przy cmentarzu oraz wykonanie odwodnienia i ok. 9 tys. zł na oświetlenie na roli Pstrągówka. 60 tys. będzie kosztować wykonanie projektu nowej remizy OSP w Ponicach. 250 tys. zł samorząd przeznaczył na budowę strefy rekreacji i siłowni zewnętrznej w Ponicach, 100 tys. zł na budowę placu zabaw w Rdzawce i 133 tys. zł na rozbudowę strefy rekreacji w Chabówce. W Chabówce gmina sfinansuje również przygotowanie zaplecza dla klubu w gminnym budynku.

W tym roku ruszy też długo oczekiwana przebudowa stadionu Wierchy. Wymieniona zostanie murawa, bieżnia, powstaną nowe obiekty lekkoatletyczna, teren wokół zostanie zagospodarowany, a budynek szatniowy wyremontowany. Na prace na stadionie miasto wyda ze swoich pieniędzy ponad 5 mln zł.

W Chabówce wystartuje budowa sali gimnastycznej wraz z zapleczem przy szkole podstawowej (1,4 mln zł).

W Rabce-Zdroju miasto zleci wykonanie dokumentacji budowy kanalizacji sanitarnej na odcinku ul. Podhalańskiej od „Janosika” w kierunku Ponic oraz na osiedlu Zaryte.

Około 3 miliony złotych miasto wyda na ochronę powietrza, kontynuując program wymiany pieców na ekologiczne oraz projekt „Ekopartnerzy na rzecz Słonecznej Energii Małopolski”, czyli dofinansowanie montażu paneli fotowoltaicznych, pomp ciepła i solarów.

W głosowaniu budżet poparło 10 radnych, 3 było przeciw, a 1 wstrzymał się od głosu.

(mr)