• Środa, 26 lutego 2020
  • Imieniny: Aleksandra, Mirosława, Dionizego

Informacje

Medal za troskę o dzieci

Data: 17 stycznia 2020, Piątek / Ilość wyświetleń: 1206

Państwo Zofia i Stanisław Matyjowie z Rabki-Zdroju, którzy od 2001 roku pełnią funkcję rodziny zastępczej, a od lipca 2006 roku - funkcję zawodowej rodziny zastępczej, zostali uhonorowani Medalem Pamiątkowym Podhala za zasługi dla powiatu nowotarskiego.

Odebrali go z rąk starosty Krzysztof Fabra w Państwowej Szkole Muzycznej w Nowym Targu, gdzie w miniającym tygodniu odbyło się Spotkanie Świąteczno-Noworoczne Starosty Nowotarskiego. Jednym z ważnych punktów było wręczenie Medali Pamiątkowych Podhala za zasługi dla powiatu nowotarskiego.

Państwo Matyjowie zostali przygotowani i zakwalifikowani do pełnienia tej funkcji 8 grudnia 2000 roku przez Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Krakowie. Pod ich opieką przebywa aktualnie czworo dzieci – dwoje z nich osiągnęło już pełnoletniość, ale pozostają w rodzinie na czas dalszej edukacji, dwoje kolejnych dzieci jest w wieku nastoletnim. Na przestrzeni niemalże 20 lat swojej pracy Państwo Matyjowie stworzyli ciepły, bezpieczny dom dla sześciorga dzieci. Każde z tych dzieci przyszło do nich ze swoimi trudnymi doświadczeniami, specyficznymi dysfunkcjami, a nawet z poważną niepełnosprawnością. Każde z nich znalazło tam swoje własne miejsce, poczuło się ważne, kochane, docenione i potrzebne. Państwo Matyjowie dali się poznać jako troskliwi opiekunowie, dbający o rozwój dzieci w szerokim rozumieniu tego słowa – począwszy od zupełnie podstawowych umiejętności związanych z codziennym funkcjonowaniem. a skończywszy na potrzebach wyższego rzędu, związanych z edukacją, wychowaniem do wartości, czy rozwojem duchowym. To rodzina z atmosferą dialogu, wspólnego bycia razem, wspierania się w trudnych chwilach. Państwa Matyjów niezmiennie wyróżnia postawa szacunku do drugiego człowieka – tego słabego, nieporadnego i zagubionego. Ów szacunek wyraża się zawsze w sposobie, w jaki małżonkowie traktują dzieci pozostające w ich rodzinie, ale też ich rodziców biologicznych – ludzi z trudną historią życia, którą niejednokrotnie trudno zaakceptować. Postawa prezentowana przez Państwa Matyjów w sposób najpełniejszy uwidacznia się w zachowaniu dzieci, które pozostają pod ich opieką. Są to młodzi, wrażliwi ludzie, którzy starają się w sposób odpowiedzialny budować swoją przyszłość. O relacjach panujących w rodzinie najlepiej świadczy fakt, że wszyscy dorośli już wychowankowie Państwa Matyjów utrzymują z nimi serdeczny, bliski kontakt i nadal szukają u nich wsparcia i otuchy w sytuacjach dla siebie trudnych. Pani Zofia i Stanisław Matyjowie od wielu lat stanowią niekwestionowany wzór rodziny zastępczej. Jako osoby z ogromnym doświadczeniem chętnie dzielą się nim z młodszymi stażem rodzinami. Pozostają jednak otwarci na nowe doświadczenia - uczestniczą w szkoleniach, konferencjach, aby nadal poszerzać swoje horyzonty i zdobywać wiedzę, która pomoże im w jak najlepszym wychowaniu dzieci pozostających pod ich opieką.

Oprac. (mr), Fot. Jan Ceklarz