• Imieniny: Wiktoryna, Helmuta, Ostapa
Wiadomości
Data: 6 kwietnia 2020, Poniedziałek / Ilość wyświetleń: 2056

Wspaniały sezon Weroniki i Karoliny Kaleta

Biegające na nartach siostry Weronika i Karolina Kaleta z Kasiny Wielkiej bardzo dobrze zakończyły sezon 2019/2020. Obie reprezentują Ludowy Klub Sportowy „Markam” Wiśniowa - Osieczany.

Starsza, Weronika, dwa lata temu została włączona do Kadry Polski. Po trudnym, pierwszym sezonie, w tym weszła do ścisłej czołówki i zanotowała kilka wartościowych wyników na trasach europejskich. Wystartowała kilka razy w Pucharze Świata – w Tour de Ski w Kuusamo (Finlandia), w Dreźnie i w Obersdorfie. Najbliżej pierwszej trzydziestki była w szwajcarskim Lenzerheide – zabrakło w sprincie 2 sekund. Podczas Mistrzostw Austrii w Seefeld zajęła 3. miejsce w sprincie.

Była jedyną reprezentantką Polski na Mistrzostwach Świata Młodzieżowców (U23) w Oberwiesenthal (Niemcy), gdzie w sprincie zajęła wysokie, 11. miejsce. Podczas Mistrzostw Polski Seniorów sztafeta z Wiśniowej, z siostrami Kaleta w składzie, zdobyła złoty medal; indywidualnie Weronika zdobyła brązowe medale w sprincie i w biegu na 10km techniką klasyczną. W obu tych biegach została Mistrzynią Polski Młodzieżowców. Jest studentką Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach – 1 rok.

Młodsza z sióstr Kaleta, Karolina, dołączyła do Kadry Polski wiosną 2019r. w związku z przygotowaniami na Światową Olimpiadę Młodzieży (Youth Olimpic Games), które odbywają się co 4 lata i są prestiżowo traktowane przez Polski Komitet Olimpijski. Wykorzystała tę szansę i zanotowała ogromny postęp pokonując tej zimy znacznie wyżej notowane rywalki. Jej pierwsze starty były obiecujące: 5. i 8. miejsce w zawodach FIS w Gällivare (Szwecja), 2. miejsce w sprincie i 2. miejsce na 5km techniką klasyczną w zawodach Slavic Cup w Szczyrbskim Plesie (Słowacja) oraz dwa 1. miejsca w Mistrzostwach Austrii w Seefeld (sprint i 5km cl) w kategorii juniorek. Podczas Mistrzostw Polski Seniorów, oprócz złotego medalu w sztafecie indywidualnej, zajęła 4. miejsca w biegach indywidualnych. Wreszcie, na najważniejszych zawodach – Światowej Olimpiadzie Młodzieży, była ósma w sprincie, co jest najwyższym miejscem Polki w historii. Zawody te odbyły się w Lozannie (Szwajcaria).

Na koniec sezonu wystartowała w Mistrzostwach Świata Juniorów w Oberwiesenthal (Niemcy), gdzie zajęła 24. miejsce w sprincie. Bardzo dobrze pobiegła też na swojej zmianie w sztafecie – medal, nawet złoty, był w zasięgu naszej czwórki, jednak koleżanka Karoliny biegnąca na ostatniej zmianie (na drugim miejscu) pomyliła trasę. Karolina jest uczennicą Liceum Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem.
Obydwu biegaczkom życzymy jeszcze lepszego następnego sezonu!