• Czwartek, 2 lipca 2020
  • Imieniny: Jagody, Urbana, Martyniana

Informacje

Problemy z płatnościami dla podwykonawców na budowie S7 Lubień - Naprawa

Data: 25 maja 2020, Poniedziałek / Ilość wyświetleń: 732

GDDKIA Oddział w Krakowie konsekwentnie i bez zbędnej zwłoki wypłaca pieniądze podwykonawcom konsorcjum firm IDS-BUD i ALTIS-HOLDING, którzy nie otrzymali od wykonawcy wynagrodzenia za pracę i usługi na budowie drogi ekspresowej S7 Lubień-Naprawa - zapewnia w przesłanym komunikacie Generalna Dyrelcja Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie.

Do Oddziału GDDKiA w Krakowie wpłynęły do tej pory wnioski od 66 podwykonawców, którzy nie otrzymali od wykonawcy zapłaty za prace i usługi zrealizowane na budowie S7 Lubień-Naprawa. GDDKiA rozpatrzyła już wnioski 26 firm i wypłaciła do tej pory 10,5 mln zł. Wnioski od 40 firm są w trakcie rozpatrywania. Nie do wszystkich wniosków zostały dołączone dokumenty (umowy, aneksy, faktury itp.) pozwalające na dokonanie bezpośrednich płatności dla podwykonawców. Niekompletne wnioski trzeba uzupełnić. Zwróciliśmy się do tych firm o uzupełnienie brakujących dokumentów.

25 maja 2020 r., w siedzibie Oddziału GDDKiA w Krakowie odbyło się spotkanie z podwykonawcami i usługodawcami, którzy nie otrzymali od wykonawcy (konsorcjum IDS-BUD i ALTIS-HOLDING) wynagrodzenia za wykonane prace. Obecnym na spotkaniu przedsiębiorcom wyjaśniono tryb postpowania związany z weryfikacją wniosków o bezpośrednią płatność przez GDDKiA. Określono przewidywaną perspektywę rozpatrywania wniosków do drugiej połowy lipca 2020 r. Ustalono, że inwestor kolejny raz zwróci się do dyrekcji kontaktu z ramienia wykonawcy o potwierdzenie wykazu podwykonawców wraz z zakresem zrealizowanych przez nich robót. Doprecyzowano sposób kontaktowania się Oddziału GDDKiA w Krakowie z podwykonawcami i zwrócono uwagę na konieczność indywidualnego rozpatrywania każdego wniosku, ze względu na ich charakter i różnorodność.

GDDKiA Oddział w Krakowie dementuje informacje podane do publicznej wiadomości przez zarząd konsorcjum IDS-BUD i ALTIS-HOLDING, jakoby Oddział zalegał z jakimikolwiek płatnościami. Terminowo wywiązujemy się ze wszystkich należnych płatności. Podawana kwota 44 mln zł nie była zgłoszona wcześniej przez wykonawcę i nie ma uzasadnienia w zrealizowanych pracach.

Źródło: GDDKiA w Krakowie