• Środa, 5 sierpnia 2020
  • Imieniny: Marii, Oswalda, Stanisławy

Informacje

Sukces ZSTI w Mszanie Dolnej

Data: 15 czerwca 2020, Poniedziałek / Ilość wyświetleń: 382

Uczestnicy tegorocznej edycji ogólnopolskiego projektu "Oblicza dialogu" z Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Mszanie Dolnej kolejny raz najlepsi z najlepszych: "Młody Asyż Instal" został sklasyfikowany na I miejscu z wyróżnieniem, zostawiając w tyle szkoły krakowskie, warszawskie, łódzkie czy śląskie.

To już 6. edycja projektu Instytutu Dialogu Międzykulturowego Jana Pawła II w Krakowie, w której uczestniczy młodzież "Instalu" pod kierunkiem katechetki Urszuli Antosz-Rekuckiej. Celem projektu jest promocja nauczania Papieża-Polaka wśród młodych ludzi. Temat przewodni tej edycji brzmiał: "Na pątniczym szlaku. Idea pielgrzymowania w różnych religiach i kulturach". W jej ramach młodzież poznawała naprawdę oryginalne tradycje, jak np.pielgrzymka łodziami po Zatoce Puckiej, szlak chasydzki w Galilei (ale i Polsce), prawosławna Góra Grabarka czy Camino – szlak św.Jakuba do Santiago de Compostella.

W ramach projektu przygotowano wiele prezentacji przybliżających cele pielgrzymek w różnych miejscach Polski, Europy i świata, tradycje pątnicze w katolicyzmie, prawosławiu, judaizmie, islamie i religiach wschodu a także święta związane z pielgrzymowaniem. Młodzież zorganizowała Maraton Biblijny w warunkach pandemii (internetowy), a w końcu wyruszyła na Szlaki Papieskie w Gorcach i Beskidzie Wyspowym utrwalając piękno rodzimych tradycji: kapliczki, krzyże przydrożne, majówki. Jak ważna jest dziś postawa dialogu i szacunek dla różnorodności, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Doceniają to patroni honorowi projektu: Kuratorium Oświaty w Krakowie, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Papieski JPII, UKSW w Warszawie, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski Abp Gądecki, Przewodniczący Rady ds.dialogu bp Markowski, Polski Instytut Studiów nad Sztuką Świata, JCC Kraków, Stowarzyszenie im.Jana Karskiego, Klub Chrześcijan i Żydów „Przymierze”. Więcej informacji tutaj: https://obliczadialogu.pl/2019na20/index.php

Źródło: ZSTI