• Czwartek, 9 lipca 2020
  • Imieniny: Lukrecji, Weroniki, Anatolii

Informacje

Z potrzeby serca stworzone - twórczość Józefa Pintschera

Data: 30 czerwca 2020, Wtorek / Ilość wyświetleń: 489

Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju zaprasza na nową wystawę prezentującą dorobek rabczańskiego twórcy ludowego Józefa Pintschera.

Artysta od najmłodszych lat związany ze słynną rabczańską pracownią stolarską Pintscherów przy ul. Podhalańskiej uzyskał dyplom mistrzowski rzeźbiarstwa w drewnie w 1983 r. Ten wszechstronny twórca od lat z pasją oddaje się tworzeniu przy użyciu licznych technik takich jak malarstwo olejne, malarstwo na szkle, rzeźba w drewnie, płaskorzeźba, metaloplastyka, kowalstwo, kamieniarka, witrażownictwo, rusznikarstwo. Jego dzieła to również realizacje z dziedziny sztuki użytkowej. Ozdabia świat wokół siebie, przetwarza formy zabytkowych przedmiotów codziennego użytku, nadaje im nową treść, sens. W jego rękach stare nieużywane już chomąto staje się lustrem, koło od wozu ozdobą ściany.

W swoim życiu stworzył kilka wystrojów restauracji regionalnych Siwy Dym, projektuje i własnoręcznie realizuje tworząc niepowtarzalny klimat wnętrz, w których widać niebywałą dbałość o zabytkowe przedmioty wytworzone ludzką ręką. Spod jego ręki wyszły również elementy wyposażenia kościołów w Zarytem i Pyzówce, a także w kaplicy grekokatolickiego seminarium w Ottawie.

Jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Członkiem Stowarzyszenia Miłośników Kultury Ludowej z Chabówki.
Obecnie w jego pracowni powstają wymyślne srebrne ozdoby takie jak spinki do koszuli, okuwki do kapeluszy czy noże zdobione okuciem rękojeści.

Wystawa czasowa mieści się w budynku XVII w. drewnianego kościółka jest czynna w godzinach otwarcia muzeum.

Źródło: organizatorzy, (mr)