• Czwartek, 9 lipca 2020
  • Imieniny: Lukrecji, Weroniki, Anatolii

Informacje

Pogrzeb partyzanta w Rabce-Zdroju

Data: 30 czerwca 2020, Wtorek / Ilość wyświetleń: 1284

7 lipca o godz. 10 w kościele św. Marii Magdaleny w Rabce-Zdroju rozpoczną się uroczystości pogrzebowe Wojciecha Frodymy ps. „Mucha”, partyzanta Zgrupowania Partyzanckiego „Błyskawica” Józefa Kurasia „Ognia”, którego szczątki zostały odnalezione przez IPN.

Uroczystości pogrzebowe z asystą wojskową organizuje Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik, Instytut Pamięci Narodowej oraz Burmistrz Rabki-Zdroju Leszek Świder.

Plan uroczystości:

9:45 - wprowadzenie trumny do kościoła pw. Marii Magdaleny, ul. Władysława Orkana 8
10:00 - Msza święta
11:30 - uroczystości pogrzebowe z asystą wojskową

Wojciech Frodyma urodził się 24 kwietnia 1916 r. w Mytarzu w powiecie jasielskim. Był synem Kazimierza i Marii z d. Marchewka. Przed wojną pracował jako ślusarz. Odbył służbę wojskową w 54. Pułku Piechoty Strzelców Kresowych w Tarnopolu. Zmobilizowany w 1939 r., w szeregach 16. Pułku Ułanów Wielkopolskich brał udział w walkach z Niemcami pod Warszawą. Trafił do niewoli, a następnie — jako robotnik przymusowy — na terytorium dawnej Austrii, gdzie współpracował z miejscowym ruchem oporu. Po powrocie do Polski założył rodzinę.

W 1945 r. wstąpił do milicji, ale już we wrześniu 1946 r. porzucił służbę w komunistycznej formacji i dołączył do Zgrupowania Partyzanckiego „Błyskawica” Józefa Kurasia „Ognia”. Przydzielono go do 4. Kompanii. Przyjął pseudonim „Bierut”, zmieniony później na „Mucha”. Na przełomie września i października został przeniesiony do 3. kompanii zgrupowania, działającej w okolicach Rabki. Uczestniczył m.in. w rozbrojeniu tamtejszego posterunku MO.

Do aresztu trafił po walce z oddziałem KBW w Bielance koło Raby Wyżnej. 4 stycznia 1947 r. Wojskowy Sąd Rejonowy w Krakowie skazał go na karę śmierci. Zginął rozstrzelany w zbiorowej egzekucji 17 stycznia 1947 r., w więzieniu przy ul. Montelupich. Ciało pogrzebano potajemnie na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

W 1996 r. został zrehabilitowany. Jego szczątki odnaleziono w 2018 r. podczas prac Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

Źródło: organizatorzy, oprac. (mr)