• Niedziela, 1 listopada 2020
  • Imieniny: Seweryna, Wiktoryny, Warcisława

Informacje

Drugi tom Monografii Raby Wyżnej opublikowany (zdjęcia)

Data: 23 sierpnia 2020, Niedziela / Ilość wyświetleń: 746

Ukazał się drugi tom „Monografii Raby Wyżnej i okolic” autorstwa rabianina Adama Sawiny. Tom liczy łącznie 563 strony i poświęcony został przede wszystkim działaniom wojennym oraz kwestiom gospodarczym na obszarze Raby Wyżnej i najbliższych miejscowości. Znalazły się w nim także aneksy uzupełniające treść poprzedniego tomu.

Dwutomowe dzieło stanowi owoc ponad 30 lat starań autora: kwerend archiwalnych i bibliotecznych, poszukiwań w zbiorach prywatnych, rozmów z mieszkańcami rodzinnej wsi, fotografowania lokalnych wydarzeń.

Autorowi udało się także nawiązać kontakt z licznym gronem badaczy i pasjonatów, którzy pomogli w dostarczeniu i profesjonalnym opracowaniu materiałów do książki. Dzięki jego zaangażowaniu m.in udało się dwukrotnie zorganizować przyjazd grupy studentów Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ, którzy pomagali w gromadzeniu danych do monografii (w 2010 r. opiekunką grupy była dr Małgorzata Maj, trzy lata później mgr Tobiasz Orzeł).

Publikacja stanowi kontynuację pierwszego tomu, który ukazał się w zeszłym roku, zawiera 531 stron. Wydanie pierwszego tomu zostało sfinansowane ze środków „Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich”, natomiast wydanie drugiego sfinansował sam autor.

Recenzje monografii przygotowali: prof. Stanisław Hodorowicz, były rektor PPWSZ w Nowym Targu, oraz mgr Michał Pietrzak z warszawskiej Centrali IPN.

Materiały promocyjne, oprac. (mr)

Galeria zdjęć