• Poniedziałek, 2 sierpnia 2021
  • Imieniny: Alfonsa, Kariny, Gustawa

Informacje

Wszystko, co musisz wiedzieć przed zakupem OC (reklama)

Data: 10 września 2020, Czwartek / Ilość wyświetleń: 1215

Ubezpieczenie OC jest jedną z najpopularniejszych polis komunikacyjnych w Polsce. Klienci decydują się na wykupienie tego ubezpieczenia z kilku względów. Z tego tekstu dowiesz się z jakich oraz poznasz najważniejsze informacje o OC.


Dlaczego musisz mieć OC?


Ubezpieczenie OC jest w Polsce obowiązkowe. Wynika to z przepisów, które jasno mówią, że każdy właściciel pojazdu mechanicznego, który jest zarejestrowany, musi wykupić polisę odpowiedzialności cywilnej. Ubezpieczeniu podlegają przede wszystkim samochody, motocykle, maszyny rolnicze, naczepy i przyczepy. Dowiedz się więcej o dodatkach, które możesz dokupić do tradycyjnego OC: https://ubezpieczamy-auto.pl/ubezpieczenie-nnw/

Na ile zawierana jest umowa OC?Zazwyczaj okres trwania ubezpieczenia OC to 12 miesięcy. Prawo przewiduje jednak sytuacje, w których możliwe jest zawarcie tzw. OC krótkoterminowego. Dotyczy to przede wszystkim pojazdów zabytkowych oraz sprowadzanych zza granicy przed rejestracją w Polsce. Każdy inny przypadek podlega standardowej polisie trwającej 12 miesięcy.

Nie przepłacajUstawa ściśle reguluje to, jak powinien wyglądać zakres ochrony ubezpieczenia OC. Oznacza to, że każda polisa chroni w takim samym stopniu, a firmy ubezpieczeniowe nie mogę swobodnie kształtować zakresu swojej odpowiedzialności. Jeśli więc stoisz przed wyborem polisy to skup się raczej na cenie i renomie konkretnego towarzystwa. W końcu wszędzie dostaniesz to samo.

Co grozi za brak OC?Ze względu na obowiązkowy charakter ubezpieczenia OC, prawo przewiduje kary finansowe za brak ważnej polisy. Wysokość grzywny jest ściśle związana z okresem, w jakim pojazd nie był objęty ochroną. W roku 2020 stawki dla samochodów osobowych prezentują się następująco:
- do 3 dni – 1040 zł
- od 4 do 14 dni – 2600 zł
- powyżej 14 dni – 5200 zł

Przed czym chroni OC?W dużym skrócie OC chroni przed bankructwem z powodu konieczności wypłacenia odszkodowań. W praktyce oznacza to, że jeśli spowodujesz wypadek lub zdarzenie drogowe, w którym ucierpią osoby trzecie (zarówno fizycznie, jak i materialnie), ubezpieczyciel weźmie na siebie wypłatę rekompensat. Dobrym przykładem takiego zdarzenia jest ostatni wypadek w Kasinie Wielkiej. Dzięki OC nie będziesz zmuszony do pokrycia wszelkich kosztów zdarzenia z własnej kieszeni.

Zanim podpiszesz umowę, dobrym pomysłem jest przeczytanie OWU (Ogólnych Warunków Umowy), z którego dowiesz się, kiedy Twoja polisa nie zadziała i poznasz wszystkie wyłączenia od odpowiedzialności. Lepiej wiedzieć o nich wcześniej niż być niemiło zaskoczonym w sytuacji awaryjnej.


PodsumowanieJak widzisz, ubezpieczenie OC jest bardzo przydatne na drodze i może uchronić Cię przed koniecznością wypłacania z własnej kieszeni ogromnych odszkodowań. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, nie wybieraj najdroższych ofert, ponieważ w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym otrzymasz ten sam zakres ochrony. Skup się na przystępnej cenie i renomie konkretnego ubezpieczyciela. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej to sprawdź stronę: https://ubezpieczamy-auto.pl/