• Poniedziałek, 30 listopada 2020
  • Imieniny: Andrzeja, Justyny, Konstantego

Informacje

Uzdrowisko Rabka zmieni właściciela. Już nie będzie państwowe

Data: 29 października 2020, Czwartek / Ilość wyświetleń: 3065

Nowym właścicielem rabczańskiej spółki uzdrowiskowej będzie Województwo Małopolskie, które przejmie ją nieodpłatnie od Skarbu Państwa.

Podczas ostatniej sesji Sejmik Województwa Małopolskiego wyraził zgodę na nieodpłatne przekazanie Województwu Małopolskiemu przez Skarb Państwa wszystkich akcji Skarbu Państwa w spółkach Uzdrowisko Krynica - Żegiestów i Uzdrowisko Rabka-Zdrój.

Rabczańskie uzdrowisko zostało wycenione na 21 milionów 300 tys. zł. "Przejęcie z zasobów Skarbu Państwa tych Spółek jest ważne dla Województwa Małopolskiego w kontekście właściwego kształtowania polityki regionalnej w części „Turystyka zdrowotna” oraz rozwoju przedmiotowych Spółek. Spółki wchodząc w zasób mienia Województwa Małopolskiego otrzymują tym samym nowego właściciela, który jest zainteresowany w szybkim ich rozwoju" - czytamy w uzasadnieniu uchwały. "

Obie spółki - czytamy dalej - dysponują infrastrukturą leczniczo-uzdrowiskową oraz koncesjami na wydobycie i urządzeniami do produkcji wód mineralnych. Analiza produkcji wód mineralnych Krynica-Żegiestów S.A. wykazuje duży potencjał rozwoju.

Udział Województwa Małopolskiego jest obecnie oceniany na 18% w skali całego kraju w świadczeniu usług sanatoryjno-uzdrowiskowych. To duży udział w rynku, który należy wykorzystać, ale oznacza także dużą odpowiedzialność Województwa w kształtowaniu relacji w sferze lecznictwa uzdrowiskowego i produkcji wód mineralnych. Województwo Małopolskie przejmując obie Spółki, stanie się istotnym inwestorem na rynku usług sanatoryjno-uzdrowiskowych, dający możliwość wywierania wpływu na część gospodarki, która jest definiowana jako „przemysł czasu wolnego”.

Oprac. (mr)