• Wtorek, 24 listopada 2020
  • Imieniny: Emmy, Flory, Jana

Informacje

Szpital apeluje o wsparcie. Potrzebne pieniądze na sprzęt do tlenoterapii

Data: 9 listopada 2020, Poniedziałek / Ilość wyświetleń: 1471

Szpital Miejski w Rabce-Zdroju, zgodnie z zaleceniami wojewody, podjął się stworzenia oddziału zajmującego się pacjentami z Covid-19.

- Początkowo uruchomiliśmy 18 łóżek, od 16 listopada zwiększamy liczbę łóżek do 30 (w tym 2 łóżka respiratorowe). Nasz szpital cały czas zajmuje się 45 pacjentami najbardziej narażonymi na powikłania, czyli osobami przebywającymi w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym i Oddziale Paliatywnym - relacjonuje prezes Witold Latusek.

Prezes Latusek zaznacza, że infekcja Covid-19 dla osób obciążonych chorobami współistniejącymi, to olbrzymi ryzyko rozwinięcia niewydolności oddechowej, konieczności intubacji i prowadzenia zastępczej wentylacji mechanicznej. Tymczasem miejsc na oddziałach intensywnej terapii w Małopolsce praktycznie nie ma.

- Chcąc zapobiegać tej sytuacji najlepszym możliwym rozwiązaniem, które może uratować pacjentów przed respiratorem jest włączenie terapii tlenowej wysokoprzepływowej. Sprzęt umożliwia komfortowe podawanie odpowiednio stężonego tlenu i nawilżonej mieszanki oddechowej w szerokim zakresie przepływów. Cena jednego zestawu wraz z dodatkowym osprzętem to 20 tysięcy zł.

- Im więcej zestawów zakupimy, tym większą ilość pacjentów będziemy w stanie uchronić przed koniecznością wentylacji mechanicznej przy użyciu respiratora - mówi prezes. - Oczywiście staramy się o dodatkowe środki celem zakupy tych urządzeń. Zwracamy się jednak do wszystkich z ogromną prośbą o wpłaty darowizn celowych na zakup tych urządzeń. To nie będą zmarnowane pieniądze. W przyszłości, jeżeli tylko sytuacja epidemiologiczna się unormuje, wykorzystamy je dla pacjentów na naszych oddziałach lub po zabiegach operacyjnych - podkreśla prezes Latusek.

Numer konta: 26 1130 1150 0012 1289 1820 0002

Oprac. (mr)