• Gorczański Portal Informacyjny
  • Piątek, 29 marca 2024
  • Imieniny: Wiktoryna, Helmuta, Ostapa
Reklama
Wiadomości
Data: 11 lipca 2012, Środa / Ilość wyświetleń: 6090

Jak się bawią ludzie kiedy pada deszcz? Bawią się doskonale. Jeszcze raz o IX Turnieju Wsi w Mszanie Górnej (zdjęcia)

O sobotnio-niedzielnej imprezie już informowaliśmy. Dziś otrzymaliśmy relację z IX Turniej Wsi Gminy Mszana Dolna przygotowaną przez organizatorów.

Po raz dziewiąty na terenach przy stadionie LKS Witów mieliśmy okazję uczestniczyć w IX Turnieju Wsi Gminy Mszana Dolna, którego organizatorem był Wójt i Rada Gminy Mszana Dolna. Spotkanie w sobotnie popołudnie inaugurował mecz piłki nożnej pomiędzy drużynami dziennikarzy „Gazety Krakowskiej” i przedstawicielami Urzędu Gminy Mszana Dolna zakończony Remisem 5:5. Rozstrzygniecie meczu nastąpiło po serii rzutów karnych wynikiem 4:2 dla Gminy Mszana Dolna. Na szczególne wyróżnienie zasłużyli zawodnicy: Stanisław Skiba (strzelec 3 bramek), Zbigniew Rapacz, Adam Myszogląd, Paweł Lekki oraz bramkarz Mateusz Aksamit. Po meczu ducha sportowej walki podtrzymała Szczepanowska Grupa Rekonstrukcyjna – Woje Św. Stanisława, która prezentując się w strojach z czasów panowania króla Bolesława Śmiałego, zaprosiła po pokazie średniowiecznych metod walki do udziału w działaniach zaczepnych. Do ataku na dzielnych wojów zdecydowała się tylko młodzież szkolna, a efektem potyczki był, jak donoszą służby medyczne, tylko jeden stłuczony niegroźnie palec.

W pierwszy dzień turnieju wręczone nagrody i wyróżnienia w zorganizowanym przez urząd konkursie „Nasza Czysta Gmina – Mszana Dolna”. Organizatorzy poinformowali, że nagrodzone prace plastyczne zamieszczone zostaną w przyszłorocznym kalendarzu, zaś hasła ekologiczne nadesłane przez wyróżnionych laureatów konkursu nosić będziemy na rozdawanych darmowo torbach bawełnianych zachęcających do ekologicznych zakupów. Również partner tegorocznego turnieju, LGD „Piękna Ziemia Gorczańska” nagrodziła sprzętem sportowym zwycięzców konkursu wiedzy o Justynie Kowalczyk. Również w sobotę obejrzeliśmy występ Zespołu Regionalnego „Kasinianie – Zagórzanie”.

Prawdziwą atrakcją wieczoru był koncert grupy „Baciary”, który zgromadził tłumy doskonale bawiącej się publiczności. Miejscowi i licznie przybyli goście bawili się długo jeszcze na zabawie tanecznej przy muzyce zespołu „nObOTAK”
„Jak się bawią ludzie, kiedy pada deszcz…” na to pytanie postawione przez „Baciarów” przyszło nam odpowiedzieć już nazajutrz. Po, i w trakcie ulewnych przerywników, z dumą prezentował się dorobek kulturalny sołectw, w tym: szkół, zespołów, orkiestr i stowarzyszeń kulturalnych z terenu naszej gminy. Rozpoczął go barwny korowód uczestników prowadzony po płycie stadionu wspaniale prezentującymi się końmi ze stadniny „Apacz” z Mszany Górnej i wspólny koncert orkiestr dętych. Na scenie podziwialiśmy w tym roku: szkolne grupy regionalne: „Łostowianie” z Łostówki, „Lubomirskie Echo” ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Lubomierzu, „Zagórzańską Dziatwę” ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Mszanie Górnej oraz dzielny oddział strażacki ze Szkoły Podstawowej w Glisnem, zespoły regionalne: „Olszowianie”, „Dolina Mszanki” i „Mali Rabianie”, scholę „Nadzieja” i Chór Świętojański z Olszówki oraz orkiestry dęte: „Echo Zagórzan” z Kasiny Wielkiej, „Echo Gór” i „Sami Swoi” z Kasinki Małej, a także Orkiestrę Dętą OSP z Mszany Górnej. Burza oklasków i burza piorunów towarzyszyła występowi gościnnemu Dziecięcego Zespołu Regionalnego „Majeranki” z Rabki. Dziarsko przeskakując z jednej sceny na drugą „Majeranki” rozgrzały publiczność wiązanką ludowych melodii i zaraźliwym optymizmem, pokonując tym samym kapryśną pogodę.

Podczas trwania występów cały czas działały stoiska gastronomiczne, na których poszczególne wsie pod wodzą sołtysów przygotowały degustacje potraw regionalnych oraz pokazy rękodzieła artystycznego. Tutaj ściągały i stąd wracały tłumy rozsmakowane w przygotowanych przez grupy specjałach tradycyjnej sztuki kulinarnej.

Radość świątecznej zabawy dzieliliśmy w tym roku z licznie zaproszonymi przez Wójta, Bolesława Żabę i Zastępcę Wójta, Tadeusza Klimka oraz Radę Gminy gośćmi. Zaszczycili nas obecnością: poseł Wiesław Janczyk, Starosta Limanowski Jan Puchała, wicestarosta Franciszek Dziedzina, byli Wójtowie: Stanisław Potaczek i Tadeusz Patalita, Wójt Niedźwiedzia Janusz Potaczek, delegacje z zaprzyjaźnionych z naszą gminą samorządów: Gródka Jagiellońskiego na Ukrainie na czele z Dariyją Hretsko, Gminy i Miasta Lubomierz w Dolnośląskiem z burmistrzem Wiesławem Ziółkowskim oraz Margonina w woj. Wielkopolskim, które reprezentował burmistrz Janusz Piechocki, radny powiatowy Piotr Kowalik, Zastępca komendanta PSP w Limanowej Janusz Kurzeja, radni Gminy Mszana Dolna z Przewodniczącym Janem Chorągwickim, ks. proboszcz z Lubomierza Piotr Głód, dyrektorzy szkół, prezesi i naczelnicy OSP, prezesi klubów sportowych, bibliotekarki i sponsorzy. W tym gronie znaleźli się: Kazimierz Dudzik - CATBUD MSZANA DOLNA, Bolesław Jania – Zakład Cukierniczy Kasina Wielka, Beata i Marian Murzyn Hurtownia Art. Spożywczych w Mszanie Dolnej, Marek Skolarus – MARKAM Kasinka Mała, Edward Gacek – Mszana Górna, Józef Malec – Łostówka, LKS WITÓW Mszana Górna, Polsko – Szwajcarski Fundusz Współpracy w ramach programu „Odnawialne źródła energii w Gminie Mszana Dolna oraz Gminach partnerskich”, Gabriel Rapta – Tartak Kasina Wielka, Jan Wojciarczyk – Handel drewnem - Lubomierz, Kazimierz Bierówka – Producent altan ogrodowych w Mszanie Górnej, Marcin Kuc – „MARKOM” Mszana Górna.

Patronat medialny nad turniejem objęli: TVP Kraków, Gazeta Krakowska, potrale informacyjne: gorce24 i limanowa.in. Nieodpłatny dyżur medyczny pełnili lekarze i pielęgniarki z ośrodków zdrowia z terenu gminy. Nad bezpieczeństwem bawiących się sprawnie czuwali: firma ochroniarska, przedstawiciele Policji z komendantem Markiem Szczepańskim oraz ochotnicze straże pożarne.

Z zaplanowanych atrakcji organizatorzy zrezygnować musieli ze względów bezpieczeństwa z niedzielnej zabawy tanecznej. Pomimo tego, kusząc się dziś o podsumowanie IX Turnieju przyznajmy szczerze… był bardzo udany. Uczestnikom zaś towarzyszył nie tylko pot i deszcz ale także doskonały humor i duma z podziwianych dokonań artystycznych społeczeństwa naszej gminy, co potwierdzają zebrane na gorąco opinie i komentarze.

Organizatorzy wyrażają szczególną wdzięczność wszystkim zaangażowanym w organizację i przebieg tego wielkiego przedsięwzięcia – wizytówki i przeglądu dorobku kulturalnego naszej gminy: sołtysom i wspomagającym ich grupom sołeckim, służbom mundurowym policji i straży pożarnych oraz pracownikom medycznym zapewniających bezpieczny przebieg uroczystości, występującym; orkiestrom, zespołom regionalnym i grupom śpiewaczym oraz ich kierownikom, sponsorom i pracownikom Urzędu Gminy czuwającym nad sprawnym przebiegiem największego z zaplanowanych w Kalendarzu Imprez Gminnych święta.

Elżbieta Jakubiak
Reklama
Zobacz także
Reklama