• Niedziela, 17 stycznia 2021
  • Imieniny: Antoniego, Jana, Sabiniana

Informacje

To nie jest budżet marzeń, ale przetrwania

Data: 31 grudnia 2020, Czwartek / Ilość wyświetleń: 1171

RABKA-ZDRÓJ: W większości z ciężkim sercem i niedosytem radni przyjęli budżet gminy na 2021 rok.

Podczas debaty nad projektem radni mieli swoje uwagi i spostrzeżenia. Paweł Rogowiec zwracał uwagę na fakt, że miasto dokłada do inwestycji więcej niż planuje. - Wycena jest inna, a ostateczna kwota inna, większa – mówił, podając przykłady m.in. wodnego placu zabaw, gdzie koszty, jak mówił, wzrosły o 800 tys. zł, a inwestycja wzbudza mieszane uczucia wśród mieszkańców. Radny uważa również, że miasto powinno mocniej zaangażować w sprawy związane z kanalizacją.

Radną Aleksandrę Koper interesowało, czy pieniądze zaplanowane na inwestycje są pewne. - Pewna jest tylko śmierć i podatki – odparł burmistrz Leszek Świder, tłumacząc, że wiele będzie zależeć od tego, czy miasto otrzyma środki zewnętrze. To od nich zależy, które inwestycje uda się zrealizować. - Czyli mamy plany i pytanie, co z nich zostanie. Pomarzyć możemy zawsze – skwitowała radna.

- To nie jest budżet marzeń - mówiła radna Dorota Majerczyk i jak dodała, miasto musi aplikować o środki zewnętrze. - Ten rok będzie rokiem przetrwania ze względu na pandemię. I nie wiadomo jaki będzie.

Zwróciła też uwagę na fakt, wiele instytucji kultury nie funkcjonuje, dostęp do kultury jest ograniczony, środki zostały ograniczone prawie o 40%, co uderza w jej funkcjonowanie. Wiele zespołów może nie istnieć.

- Z ciężkim sercem będę głosowała za przyjęciem budżetu - dodała.

- Mamy budżet jaki mamy, na pewno chciałoby się więcej inwestycji - mówił radna Józefa Śmietana, dziękując za te inwestycje na jej osiedlu, które będę realizowane, ale i apelując o zwiększenie inwestycji, gdyby tylko udało się znaleźć dodatkowe środki.

Ostatecznie Rada Miejska w Rabce-Zdroju uchwaliła budżet gminy na 2021 roku. W głosowaniu za przyjęciem budżetu było 10 radnych, 4 wstrzymało się od głosu.

- Ten budżet, który przyjęliśmy, oby się udało zrealizować. Chciałbym, żeby był przewidywalny, ale przykro mi, ale nie jest to przewidywalne. Zrobię wszystko, żebyśmy szukali środków zewnętrznych i nie zadłużali naszej gminy – powiedział po głosowaniu burmistrz Leszek Świder.

Urząd miejski i podległe jednostki mają zabezpieczone niezbędne środki finansowe na realizację powierzonych im zadań. Zabezpieczone zostały środki na wynagrodzenia i dotacje. Część budżetu została przeznaczona na konieczne inwestycje i wydatki majątkowe. Dochody budżetu zostały ustalone na poziomie 84,7 mln zł, a wydatki – 92 mln zł. Wydatki i zakupy inwestycyjne sięgną 17,7 mln zł. Różnica między przychodami a wydatkami wyniesie 7,2 mln zł i zostanie pokryta z zaciągniętych pożyczek, niewykorzystanych środków oraz z dotacji. Zabezpieczono rezerwę budżetową w kwocie 250 tys. zł.

Do najważniejszych zaplanowanych zadań inwestycyjnych należą: przebudowa ulicy Tetmajera, Zgody i Brzozowej. Dużym zadaniem będzie przebudowa mostu na Poniczance (koło policji), łączącego Nowy Świat i Traczykówkę z ul. Podhalańską. Wśród zaplanowanych zadań są remonty dróg osiedlowych: Kaczmarczykowa w Chabówce i Cieślówka w Rdzawce. W przyszłym roku ma zakończyć się budowa wodnego placu zabaw w Parku Zdrojowym w Rabce-Zdroju, ruszy też budowa remizy w Ponicach i dokończona będzie dobudowa sali gimnastycznej przy szkole w Chabówce. Planowany do budowy jest plac zabaw przy Szkole Podstawowej nr 4 w Rabce-Zdroju, placu zabaw w Rdzawce i termomodernizacja budynków szkolnych na terenie gminy. W planie jest również adaptacja nieużytkowego poddasza SP nr 3 na salę wielofunkcyjną. W 2021 roku dokończona zostanie również przebudowa stadionu miejskiego. Gmina kontynuować będzie programy wymiany starych kotłów i montaż odnawialnych źródeł energii.

(mr)