• Wtorek, 9 marca 2021
  • Imieniny: Franciszki, Katarzyny, Mścisława

Informacje

Rocznica Powstania Styczniowego (zdjęcia)

Data: 22 stycznia 2021, Piątek / Ilość wyświetleń: 1032

Na cmentarzu parafialnym przy ulicy Orkana w Rabce-Zdroju odbyły się uroczystości z okazji 158. rocznicy Powstania Styczniowego.

Wziął w nich udział burmistrz Leszek Świder. Inicjatorem obchodów był radny powiatowy Stanisław Kiersztyn, a organizatorami Stowarzyszenie Integracji Lokalnej GIL i Drużyna Wielopoziomowa im. Danuty Siedzikówny „Inki” Hufca Podhalańskiego ZHP.

Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kościele św. Marii Magdaleny, gdzie odprawiono mszę świętą w intencji Ojczyzny i powstańców. Po nabożeństwie wierni odśpiewali „Boże coś Polskę”. Następnie na cmentarzu parafialnym przedstawiciele miasta, organizatorzy i goście złożyli kwiaty i zapalili znicze na bezimiennym grobie powstańców znajdującym się na cmentarzu. Widnieje na nim tabliczka z inskrypcją „Tu spoczywają nieznani z nazwiska powstańcy z 1863 roku”. Kwiaty przy mogile, przy której stanęła warta honorowa, złożyli m.in. burmistrz Leszek Świder, radny Stanisław Kiersztyn, radny Bartosz Leksander, harcerze, członkowie grupy rekonstrukcyjnej z Raby Wyżnej.

- Tak naprawdę było to powstanie, które nie miało żadnej szansy, mówił Burmistrz – podkreślając, że tym wszystkim, którzy walczyli i zginęli za Ojczyznę należy się najwyższa chwała. Stanisław Kiersztyn dodał, że bez względu na to, czy w obronie Ojczyzny walczyli Powstańcy Styczniowi czy żołnierze II wojny światowej, mimo iż dzieliły ich pokolenia, przyświecały im te same wartości - umiłowanie Ojczyzny i gotowość przelania za nią krwi. - Dzisiaj, gdy dużo Polaków ma problem z tożsamością, wyborem wartości, niech to będzie przykładem - mówił, dziękując wszystkim za obecność na uroczystości, szczególnie dzieciom i młodym ludziom. - Jesteście naszą nadzieją, że będzie komu przekazać te wartości.

Źródło: UM Rabka-Zdrój

Galeria zdjęć