• Piątek, 5 marca 2021
  • Imieniny: Adriana, Fryderyka, Oliwii

Informacje

Podsumowanie działalności Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Rabce-Zdroju w 2020 roku

Data: 12 lutego 2021, Piątek / Ilość wyświetleń: 542

W 2020 roku w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej w Rabce-Zdroju służbę pełniło 41 strażaków, a wśród nich 8 oficerów, 11 aspirantów i 21 podoficerów i 1 stażysta. Dowódcą JRG jest mł. bryg. Jacek Fic, a jego zastępcą st. kpt. Adam Rokosz.

Na wyposażeniu rabczańskiej JRG znajdują się: średni samochód gaśniczy marki Man, średni samochód gaśniczy marki Star 266, ciężki samochód ratownictwa technicznego na podwoziu Scania oraz nowy ciężki samochód gaśniczy Volvo, pozyskany w ramach programu „Usprawnianie systemu ratownictwa na drogach – etap IV”. Samochód ten, zastąpił dwa inne wysłużone już pojazdy które decyzją Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego zostały przekazane do Ochotniczych Straży Pożarnych w naszym powiecie. Ponadto JRG dysponuje podnośnikiem o wysięgu 25 metrów na podwoziu Man, samochodem rozpoznawczo-ratowniczym Nissan Navara i terenowym marki Land Rover Defender, oraz minibusem VW T5. Rabczańscy strażacy mają także do dyspozycji przewoźny agregat pompowy o wydajności 7000 l/min oraz dwa quady: Honda i CanAm Outlander.

Rabczańska Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza obejmuje swym działaniem gminy Rabka-Zdrój, Raba Wyżna i Spytkowice, czyli obszar 204 km2. Ogółem w 2020 roku wyjeżdżała do 461 akcji, w tym: 122 razy do pożarów, 303 razy do miejscowych zagrożeń czyli wypadków komunikacyjnych, podtopień, powalonych drzew itp. 36 zgłoszeń okazało się alarmami fałszywymi.

W rozbiciu na gminy ilość zdarzeń przedstawia się następująco. Na terenie miasta i gminy Rabka-Zdrój doszło do 254 zdarzeń, w tym 52 pożarów, 175 miejscowych zagrożeń, i 27 alarmów fałszywych. Więcej o 17 zdarzeń, + 7,17%. Na terenie gminy Raba Wyżna odnotowano 132 zdarzenia, z czego 44 pożary, 82 miejscowe zagrożenia oraz 6 alarmów fałszywych. Wzrost o 7 zdarzeń, + 5,6%. Najmniej, ponieważ tylko 41 zdarzeń, wymagało wyjazdu do gminy Spytkowice — 14 do pożarów, 27 do miejscowych zagrożeń, natomiast alarmów fałszywych nie odnotowano. Ilość zdarzeń w gminie taka sama jak w roku 2019. Spośród wszystkich wyjazdów, 34 to wyjazdy do zdarzeń poza terenem działań jednostki. Były to wyjazdy do powiatów myślenickiego, suskiego i limanowskiego w ramach pomocy wzajemnej. Ponadto 6 wyjazdów celem wsparcia w działaniach JRG w Nowym Targu nie ujęto w statystyce. W minionym roku w odniesieniu do roku 2019 odnotowano 46 zdarzeń więcej. Ilość pożarów zwiększyła się o 1, ilość miejscowych zagrożeń o 32. Na terenie chronionym nie odnotowano dużych pożarów. Nie odnotowano dużych miejscowych zagrożeń co nie znaczy, że nie było wśród nich zdarzeń tragicznych w skutkach, najczęściej w komunikacji drogowej.

Ze względu na wprowadzenie stanu epidemicznego na terenie RP zawieszono lub odwołano zewnętrzne szkolenia, ćwiczenia, zawody, takie jak:

- ćwiczenia powiatowe PSP, które miały odbyć się w kwietniu 2020 r, w Rabce Zdroju,
- zawody w sporcie pożarniczym strażaków PSP,
- zawody sportowo – pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych i Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych,
- ćwiczenia zgrywające z jednostkami z KSRG z gmin: Rabka –Zdrój, Raba Wyżna, Spytkowice i Jabłonka.
- pokazy i ćwiczenia w ramach zwiedzania strażnic oraz różnych imprez i uroczystości organizowanych przez UM Rabka Zdrój, włączając w to mundurowy dzień dziecka, w którym strażacy z JRG brali udział co roku.

Ciężki samochód ratowniczo - gaśniczy GCBA 9/60 na 3 osiowym podwoziu Volvo FMX z napędem 6x6 zabudowany przez firmę BOCAR. Zabudowa ratowniczo-gaśnicza ma konstrukcję i poszycie w całości z materiałów kompozytowych. Samochód napędzany jest wysokoprężnym silnikiem spalinowym generującym moc 430 KM i spełniającym normę emisji spalin Euro 6. Samochód posiada zbiornik wody o pojemności 8990 litrów oraz 990 litrów środka pianotwórczego. Na dachu znajduje się działko wodno – pianowe DWP 60 STREAM MASTER II, sterowane elektrycznie z pilota lub ręcznie, z zasięgiem prądu wody ponad 90 metrów

Opracował: Dowódca JRG mł. bryg. Jacek Fic