• Wtorek, 9 marca 2021
  • Imieniny: Franciszki, Katarzyny, Mścisława

Informacje

Nie doszło do zgody. Miasto przenosi przedszkole

Data: 17 lutego 2021, Środa / Ilość wyświetleń: 2472

RABKA-ZDRÓJ: Nie doszło do porozumienia między parafią św. Marii Magdaleny a rabczańskim magistratem w sprawie utrzymania siedziby Przedszkola nr 2 przy ulicy Orkana. Burmistrz Leszek Świder zdecydował, że placówka zostanie w całości przeniesiona do budynku Szkoły Podstawowej nr 1.

Przedszkole nr 2 od wielu lat znajduje się w budynku należącym do parafii. Ale od kilku miesięcy między parafią a miastem narastał konflikt. Rozpoczął się on od opłat za śmieci z cmentarza parafialnego. Do tej pory miasto i parafia płaciły solidarnie za odpady, ale w zeszłym roku samorząd zwrócił się do parafii z wnioskiem, żeby sama płaciła za śmieci odbierane z parkingu przy cmentarzu na ul. Orkana. Trwająca potem wielomiesięczna wymiana pism między samorządem a parafią nie doprowadziła do porozumienia. Ostatecznie, w odpowiedzi na twarde stanowisko miasta, parafia wysunęła żądania m.in. wyższego czynszu za Przedszkole nr 2 przy ul. Orkana. Jak podaje burmistrz, podwyżka jest 20-krotna - z 200 do ponad 4000 zł miesięcznie.

"Z uwagi na wysoką kwotę czynszu i konieczność dysponowania środkami publicznymi w sposób rzetelny, oszczędny i celowy, proponuje się zmianę siedziby Przedszkola nr 2 z ul. Orkana 4 na ulicę Jana Pawła II 40 w Rabce-Zdroju, do budynku Szkoły Podstawowej nr 1. Przedszkole zmieni tylko swoją siedzibę - nauczyciele i pracownicy obsługi zostaną razem z dziećmi przeniesieni do innego budynku" - napisał w uzasadnieniu uchwały burmistrz Świder.

Przeprowadzka miałaby nastąpić z dniem 1 września tego roku. W tym roku szkolnym do Przedszkola nr 2 uczęszcza 36 dzieci.

Ostateczna decyzja w tej sprawie ma zapaść 24 lutego na sesji Rady Miejskiej w Rabce-Zdroju.

(mr)