• Niedziela, 18 kwietnia 2021
  • Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Gościsława

Informacje

Jaka pojemność plecaka trekkingowe sprawdzi się na krótkich wyprawach z rodziną?

Data: 26 lutego 2021, Piątek / Ilość wyświetleń: 575

Zamierzasz udać się na wyprawę z rodziną, ale nie wiesz, jaka pojemność plecaka będzie odpowiednia? Sprawdź, jaka opcja będzie dla Ciebie najlepsza.

Od czego zależy dobór pojemności plecaka trekkingowego?

Wybranie odpowiedniej pojemności plecaka zależy od tego, co zamierzamy ze sobą zabrać na szlak, a to z kolei zależne jest od pory roku, liczby członków rodziny i ich wieku. Jeżeli planujemy wycieczkę latem, z pewnością przydadzą się kurtki przeciwdeszczowe i butelki z wodą. Jesienią i zimą natomiast sprawdzi się termos z ciepłą herbatą, dodatkowy polar lub sweter i źródło światła, jak na przykład czołówki. W tym okresie dni są coraz krótsze, dlatego warto mieć je ze sobą na wszelki wypadek. Niezależnie od tego, kiedy wybieramy się na wędrówkę, przydatne jest posiadanie mapy turystycznej, przekąsek, a także drobnych przedmiotów jak chusteczki, rękawiczki, czapki, zapasowe baterie, czy aparaty. Jeżeli mamy małe dzieci, należy uwzględnić również akcesoria dla nich. Trzeba jednak uważać, żeby nie zabrać zbyt wielu rzeczy. Pakujemy tylko to, co na pewno będzie nam potrzebne. Zbyt duże obciążenie da się we znaki przy kilkugodzinnej wyprawie.

Dlaczego wybranie odpowiedniego litrażu jest ważne?

Pamiętajmy, że wybieramy się na wycieczkę, aby aktywnie odpocząć, dlatego komfort jest najważniejszy. Plecak turystycznywypchany do granic możliwości negatywnie wpływa na równowagę. Nie dość, że wędrowiec szybciej odczuwa zmęczenie, to jeszcze jest bardziej podatny na kontuzje i wypadki. Z kolei niedociążony, czyli za duży bagaż jest również kiepską opcją. Ciężar nie układa się równomiernie, ekwipunek przesuwa się po całym wnętrzu plecaka, a środek ciężkości nie jest ustabilizowany. To jakby trzymać na plecach wiercące się dziecko.

Kolejną kwestią jest dobór plecaka, jego ciężkości i zawartości do możliwości osoby, która będzie go niosła. W przypadku krótkich wędrówek rodzinnych cały ekwipunek można podzielić na wszystkich członków rodziny. Nie musi być tak, że największym ciężarem będzie obciążony silniejszy partner. Zaletą podziału jest również to, że każdy będzie miał bezpośredni dostęp do np. wody.

Jaki litraż plecaka będzie najlepszy na krótką wyprawę rodzinną?

Bez względu na to, jaki litraż wybierzesz, postaraj się wybrać plecak, który jest jak najlżejszy. Dzięki temu będziesz mógł spakować więcej przedmiotów. Po drugie, dopasuj bagaż do swojej sylwetki. Plecak męski będzie znacznie łatwiej dopasować do ciała mężczyzny, przez co jest bardziej komfortowy. Analogicznie sprawa przedstawia się w przypadku kobiet.

Najlepszą opcją na krótkie wycieczki jednodniowe okażą się plecaki 15-20 litrowe. Na wyprawę turystyczną wystarczy nam kilka niezbędnych rzeczy. Nie potrzebujemy przecież zajmujących dużo miejsca śpiworów, czy namiotu. Jeżeli chcemy zabrać więcej akcesoriów, warto dobrać drugi plecak o podobnej pojemności dla partnera. W sytuacji, kiedy zależy nam na tym, aby zabrać tylko jeden bagaż, sprawdzi się pojemność 30 litrów. Jest to jednak spory plecak, dlatego lepiej rozważyć, czy na pewno musimy wziąć ze sobą wszystko, co przygotowaliśmy wcześniej albo lepiej zorganizować i układać wewnątrz ekwipunek. Odradza się sięgania po większe niż 30-litrowe opcje. To modele przystosowane na kilkudniowe wędrówki ze sporą liczbą sprzętu.


Materiał sponsorowany