• Niedziela, 18 kwietnia 2021
  • Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Gościsława

Informacje

Konkurs czy nominacja? Spór radnych o wybór dyrektora Centrum Kultury Sportu i Promocji w Rabce-Zdroju

Data: 2 kwietnia 2021, Piątek / Ilość wyświetleń: 1394

Miejski Ośrodek Kultury w Rabce-Zdroju zmienił nazwę. Ale największą dyskusję, przerwaną na "uspokojenie emocji", wywołał temat wyboru nowego szefa tej placówki. Część radnych uważa, że powinien być ogłaszany konkurs na to stanowisko, tymczasem propozycja urzędu mówi, że burmistrz może ogłosić konkurs, ale nie musi.

Zdaniem radcy prawnego taka propozycja jest poprawna i zgodna z Ustawą o prowadzeniu działalności kultury. W statucie nowej jednostki pojawił się zapis, że o tym, czy dyrektor jest wybierany w formie konkursu czy też nominowany, decyduje burmistrz w formie zarządzenia. I tak - zdaniem przewodniczącego rady Michała Skowrona - powinno pozostać. - Ale to jest tylko zdanie radcy prawnego - oponował radny Marek Ciepliński. - Czy byłoby złamaniem prawa, gdyby zastąpić słowo "może" na "powinien"? - pytał.

Radny Jan Kwatyra zaproponował bardziej jednoznaczny zapis: "dyrektor jest wyłaniany w drodze konkursu". - Jest wtedy zdecydowany nacisk na to, że ten konkurs ma być - argumentował.

Ale większość miała inne zdanie. - Mamy opinię prawnika i jej powinniśmy się trzymać - mówiła radna i przewodnicząca komisji kultury Dorota Majerczyk.

Według przewodniczącego dyskusja na ten temat powinna odbyć się na posiedzeniu komisji, ale radny Kwatera przypomniał mu, że miała się odbyć po otrzymaniu opinii prawnej, a tej radni na komisji nie dostali, ale dopiero na sesji.

Gdy w czasie dyskusji emocje wzięły góry, Michał Skowron zarządził przerwę na ich ostudzenie.

Ostatecznie przewodniczący zarządził głosowanie, w którym większość, bo 8 radnych było za tym, żeby burmistrz sam decydował czy samodzielnie wybiera sobie dyrektora czy też ogłasza konkurs. Przeciw temu rozwiązaniu było 5 radnych, a 1 wstrzymał się od głosu.

(mr)

Galeria zdjęć