• Niedziela, 18 kwietnia 2021
  • Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Gościsława

Informacje

Nie może nas powiat szantażować...

Data: 8 kwietnia 2021, Czwartek / Ilość wyświetleń: 890

RABKA-ZDRÓJ: Rabczańscy radni dyskutowali, czy udzielić powiatowi nowotarskiemu pomocy w wysokości do 190 tys. zł na przebudowę odwodnienia na ulicy Sądeckiej. Radnym nie podoba się, że powiat ciągle wyciąga do miasta rękę po pieniądze na swoje inwestycje.

Planowana inwestycja obejmuje wykonanie odwodnienia drogi powiatowej (ulica Sądecka) oraz kanału deszczowego wzdłuż drogi wewnętrznej obok OWS Exploris, wylotu potoku Skomielnianka, umocnienie brzegu potoku oraz przywrócenie nawierzchni drogi i chodnika do stanu pierwotnego.

Radny Jan Kwatyra był przeciwny. Pytał, dlaczego o odwodnieniu nie pomyślano, gdy była remontowana droga. Wtedy również miasto dokładało się do tej inwestycji. - Dlaczego za fuszerkę powiatu po raz wtóry mamy ponosić koszty - pytał. - To jest droga powiatowa, to zadanie powiatu, miasto może "łaskawie" udzielić zgody na wejście w swój teren i to powinien być wkład własny. Słyszmy, że nie ma pieniędzy, kasa miasta jest pusta, a tu mamy się dokładać.

- Akurat jak ta inwestycja była realizowana nie było zgody na odprowadzenie wody, nie było którędy. Udało się tę zgodę pozyskać i odprowadzenie tej wody jest również w naszym interesie - tłumaczył burmistrz Leszek Świder. - Powiat realizuje inwestycje tam, gdzie gminy partycypują w kosztach pół na pół. Ja wiem, że my byśmy też w gminie chętnie poszukali, żeby nam ktoś pół dołożył, ale powiat przyjął takie założenie, że tam gdzie gminy partycypują, to robi w pierwszej kolejności. Tak to wygląda.

- Jeżeli oni będę tak postępować, to ciągle będą od nas wyciągać pieniądze - stwierdził radny Paweł Rogowiec.

- To są jednak drogi w naszym mieście - przekonywał burmistrz.

- Nie może nas powiat szantażować, że coś wam zrobimy, jak dacie nam kasę. Na litość boską, to chyba nie jest w porządku - przekonywała radna Aleksandra Koper.

Wiceburmistrz Małgorzata Gromala tłumaczyła, że taka jest przyjęta reguła, obowiązują ona nie tylko na Podhalu, bo podobnie drogi czy chodniki robi się na Sądecczyźnie.

- Ale powiat bierze też pieniądze od nas w formie podatków - powiedział radny Kwatyra.

- Nie robi nam łaski - dodała radna Koper.

Ostatecznie, po dyskusji, radni wyrazili zgodę na przekazanie pomocy finansowej powiatu.

(mr)