• Gorczański Portal Informacyjny
  • Czwartek, 25 kwietnia 2024
  • Imieniny: Jarosława, Marka, Elwiry
Reklama
Wiadomości
Data: 7 października 2012, Niedziela / Ilość wyświetleń: 3737

Relacja z gali finałowej Rabczańskiej Sceny Muzycznej (zdjęcia)

RABKA-ZDRÓJ: Wieczorną galą w sali Teatru Lalek "Rabcio" na której ogłoszono wyniki konkursów oraz odbyły się dwa koncerty - zwycięzcy i gwiazdy wieczoru - zakończył się tegoroczny projekt stowarzyszenia Kulturowy Gościniec pt. Rabczańska Scena Muzyczna - Made in Rabka II. Sala teatru była wypełniona po brzegi.

RSM to kontynuacja rozpoczętego w ubiegłym roku projektu Made in Rabka. W 2011 r. Kulturowy Gościniec odnalazł i rozpromował twórców rękodzieła, którzy wzięli udział w konkursie Kulturowy Produkt Rabki. Statuetkę RABCOOL 2011 otrzymała Natalia Klęsk za własnoręcznie szyte damskie torebki z filcu. W tym roku, głównie za sprawą Piotra Koleckiego, rozpoczęto realizację projektu Rabczańska Scena Muzyczna, którego celem jest ukazanie potencjału muzycznego Rabki-Zdroju oraz muzyków mi wykonawców tworzących tutejszą scenę muzyczną.

W ciągu ostatnich czterech miesięcy na czterech koncertach konkursowych zaprezentowało się 60 muzyków. Większość z nich z nich przedstawiła własne nagrania i wzięła udział w konkursie "Przebój Roku 2012", część wystartowała poza konkursem (gościnnie zagrali No Line, Hard to explain, Insomatix). Do konkursu przystąpiło 9 wykonawców/zespołów, którzy zaprezentowali różne gatunki i formy muzyczne - od poezji śpiewanej po hip-hop.

Wyniki rywalizacji ogłoszono wczoraj. Nagrodę internautów zdobył zespół kwartet Vinum Sabbathi na którego głos oddało 2240 internautów. Zespół w nagrodę otrzymał czek na 500 zł oraz okolicznościową statuetkę (podobnie jak rok temu statuetki zaprojektował i wykonał Stanisław Mlekodaj). Kolejną nagrodę, ufundowaną przez Fundację Rozwoju Regionu Rabka, którą wręczył osobiście prezes Maciej Kopytek przyznano siostrom Oli i Ali Luberdy (również czek na 500 zł).

Najwyższy laur przypadł Przemkowi Świerczkowi, wykonawcy muzyki country - blues. Rabczanin w nagrodę otrzymał czek na 1000 złotych, statuetkę, darmowe nagranie w studiu nagrań Habakoovka oraz dał koncert jako support przed gwiazdą wieczoru - Motion Trio.

Nagrodę główną przyznało jury w którym zasiedli muzycy - Kuba "Bobas" Wilk, Rafał Chrustek i Marek Podlecki (przewodniczący). - Rozpatrywaliśmy różne wymiary przyznania nagrody. W jaki sposób ona wpłynie na poszczególnych wykonawców, co im daje, czy zmotywuje ich do dalszej pracy w doskonaleniu warsztatu i osobowości scenicznej - mówił Podlecki. - W naszej ocenie zwracaliśmy uwagę na wykonanie oraz wszelkie aspekty muzyczne, ale również na naturalność, szczerość, przekaz, kontakt z publicznością, prawdziwość, które w obecnych czasach, zdaniem jury, są bardzo istotne i pielęgnować je należy.

Willy Blake - jak poinformował - pierwszą nagrodę otrzymał "za podtrzymywanie tradycji pieśniarza, za charakter sceniczny z jednoczesną naturalnością i dystansem do siebie, za bycie człowiekiem orkiestrą grającym na gitarze, banjo, harmonijce ustnej i śpiewającym - za stworzenie atmosfery w której słuchacz związuje się z wykonawcą i są sobie bliscy".

Jury po kilka słów poświeciło każdemu z wykonawców, gratulując im udziału w konkursie i dziękując:

Łukaszowi Zazula "Zazi" za naturalność i szczerość, chęć nawiązywania kontaktu z publicznością, za pozytywne treści przekazywane w swoich utworach, za widoczną pasję w tym co robi.

Paulinie Kapłon wraz z zespołem za duży profesjonalizm, choreografię, za odwagę celowania w duże formy teatralno-sceniczno-musicalowe.

Dziwny zespół Ic - za penetrowanie rejonów dźwięku, w które bardzo niewielu muzyków podąża, obszarów muzyki improwizowanej, gdzie bardzo ważne jest słuchanie siebie nawzajem, a to również zagrożona wymarciem cecha.

Aleksandra Luberda i Alicja Luberda - za serce, bardzo dobre głosy, za wrażliwość i sięganie tradycji. Tu zwłaszcza utwór konkursowy "Akacje".

Trickster - za dynamizm akustycznego wykonania, siłę głosu wokalistki.

Vinum Sabbathi - za charyzmę wokalisty, rokującego perkusistę, dobre zgranie i konsekwencję wykonywanej i komponowanej muzyki.

Flem za przejrzystość występu i moc przekazu.

Kulturowy Gościniec przyznał też po raz drugi statuetkę Kulturowego Miejsca Roku 2012. Przypomnijmy, iż w ubiegłym roku otrzymała ją kawiarnio-księgarnia "Między słowami" przy ulicy Podhalańskiej. Wczoraj otrzymał ją otwarty w tym roku po przebudowie Amfiteatr Miejski, który staje się miejscem ciekawych wydarzeń artystycznych i kulturalnych. Statuetkę od Katarzyny i Jana Ceklarzów odebrała dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Joanna Lelek. Prowadzący galę wyrazili nadzieję, że za rok statuetkę otrzyma Kino Śnieżka, czego szczerze życzyli Stowarzyszeniu Lokomotywa.

(mr)
Reklama
Zobacz także
Reklama