• Gorczański Portal Informacyjny
  • Piątek, 29 marca 2024
  • Imieniny: Wiktoryna, Helmuta, Ostapa
Reklama
Wiadomości
Data: 2 grudnia 2012, Niedziela / Ilość wyświetleń: 3201

Rada Powiatu Nowotarskiego uchwaliła nocne dyżury aptek dla Rabki-Zdroju

Burmistrz Rabki-Zdroju Ewa Przybyło triumfuje. To przede wszystkim za sprawą jej zaangażowania Rada Powiatu Nowotarskiego uchwaliła nocne dyżury aptek dla Rabki-Zdroju. Decyzja ta to jednak dopiero połowa sukcesu. 1 stycznia okaże się, czy aptekarze podporządkują się uchwale Rady Powiatu i wprowadzą nocne dyżury. Zdania na temat tego, czy muszą to zrobić czy nie, są podzielone. Burmistrz Przybyło wielokrotnie podkreślała jednak, że wie jak to zrobić.

Jak podaje portal Podhale24.pl, radni powiatowi uznali, że prowadzenie apteki nie jest zwykłą działalnością gospodarczą, a w prawie farmaceutycznym znajduje się zapis, iż rozkład pracy aptek ma być dostosowany do potrzeb mieszkańców. Skoro apteka dyżurować musi to uchwała Rady Powiatu ma jedynie charakter koordynujący te dyżury.

Podczas sesji omawiano dwa warianty ustalenia rozkładu pracy aptek w powiecie w przyszłym roku. Jeden z nich proponowany przez zarząd powiatu zakładał utrzymanie nocnych dyżurów tylko w dwóch aptekach w Nowym Targu, które chcą je prowadzić. Druga propozycja dotyczyła wyznaczenia nocnych dyżurów aptek także w Szczawnicy i Rabce-Zdroju.

Samorządowcy z Rabki-Zdroju i Szczawnicy od co najmniej dwóch lat domagają się od władz powiatu, aby wyznaczyły w ich miejscowościach nocne dyżury aptek. Powiat odmawiał twierdząc, że nie chcą tego sami aptekarze, bo nocne dyżury są kosztowne i nieopłacalne. Poza tym samorząd nie może aptekarzy zmuszać do takiego dyżurowania.

Jak argumentował wicestarosta Maciej Jachymiak, wyznaczanie harmonogramu dyżurów nie sprawdziło się, bo jedne apteki dyżurowały, inne - nie. Poza tym - jak mówił - zmuszanie aptek do dyżurów nocnych jest niezgodne z prawem. - Na terenie powiatu jest 15 jednostek pełniących opiekę nocną, są to zespoły pogotowia, opieki całodobowej, Szpitalny Oddział Ratunkowy w Nowym Targu oraz Izba Przyjęć w Rabce-Zdroju - wymieniał.

- Rada Aptekarska, do której zwróciliśmy się o opinię, żadnego z tych projektów tak nie zaopiniowała, twierdząc, że jest za takim rozwiązaniem, które obciąży wszystkie apteki. Ale nikogo zmuszać nie możemy - powtarzał Maciej Jachymiak.

Wicestarosta przypomniał, że w tym roku obowiązuje pierwsze rozwiązanie (apteki dyżurują tylko w Nowym Targu). - Nie wpłynęła w tym czasie ani jedna skarga. Dyżury aptek w nocy nie są potrzebne. Jedna dyżurująca apteka w powiecie to rozwiązanie stosowane w całym województwie - tłumaczył.

- Czas pracy aptek ma być dostosowany do potrzeb mieszkańców. Jestem rozczarowany, że Okręgowa Izba Aptekarska nie podjęła jednoznacznej decyzji - mówił radny z Orawy Julian Stopka.

Jeszcze dalej w poszukiwaniach oszczędności poszedł rabczański radny Antoni Rapacz mówiąc: - To jest komercja. Aptekarze mają sieć aptek, więc niech zwolnią jedną, czy dwie osoby i wydłużą dyżury.

Przewodniczący Rady Powiatu Jan Krzak mówił o efektach swojego spotkania z aptekarzami z Rabki-Zdroju. - Prowadzenie apteki to nie jest zwykła działalność gospodarcza. Potrzebna jest koncesja. Już samo to pokazuje, że jest to działalność szczególna. W prawie farmaceutycznym jest zapis o dostosowaniu pracy aptek do potrzeb mieszkańców, a artykuł 94 precyzuje rozkład godzin pracy aptek. My nikogo do niczego nie zmuszamy. Ten obowiązek wynika z przepisów prawa. Uchwała Rady Powiatu tylko te działania koordynuje - argumentował przewodniczący.

Za takim rozwiązaniem zagłosowało 24 radnych, 3 było przeciw.

- W imieniu mieszkańców Rabki, Szczawnicy i okolic dziękuję państwu za tę decyzję - powiedziała obecna na sesji burmistrz Rabki-Zdroju Ewa Przybylo.

Źródło: Podhale24.pl
Reklama

Dziękujemy za dotychczasowe komentarze.
Zapraszamy do komentowania artykułów na naszym Facebooku

Komentarze

piuu
03.12.2012 22:18
IP: 79.191.217.60

artykuł 94 w brzmieniu " apteka musi zapewnić" istniał do czasu transformacji ustrojowej. Obecnie brzmi on "powinna". Jasne jest też oficjalne stanowisko Naczelnej Rady Aptekarskiej ( Nr VI/8/2012 z dn. 21 listopada 2012r) wskazujące na niekonstytucyjność interpretacji art.94 i wszczęcie drogi do uchylenia tego zapisu.

Zobacz także
Reklama