• Niedziela, 18 kwietnia 2021
  • Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Gościsława

Informacje

Młodzi Niemcy z wizytą w Rabce-Zdroju

Data: 12 października 2011, Środa / Ilość wyświetleń: 3210

Licealiści I Liceum Ogólnokształcącego im. E. Romera gościli od początku października grupę młodzieży z Markgräfler Gymnasium z miejscowości Müllheim w Niemczech. Młodzieży niemieckiej towarzyszyło dwóch opiekunów - nauczycieli. Spotkanie to zostało zorganizowane w ramach programu Schüleraustausch/Wymiana Szkolna", a współfinansowane było przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży (Deutsch - Polnisches Jugendwerk).

Spotkania młodzieży polsko-niemieckiej w liceum Romera odbywają się od roku 2004. Niemcy zakwaterowani byli u rodzin naszych licealistów, biorących udział w spotkaniu dzięki czemu mieli możliwość poznania realiów życia codziennego swoich rówieśników z Polski.

Celem spotkania było przede wszystkim nawiązanie nowych kontaktów z młodzieżą z Niemiec, pokazanie im walorów turystycznych naszego regionu, zapoznanie ich z naszym systemem szkolnictwa (młodzież niemiecka miała możliwość uczestniczenia w zajęciach szkolnych / obserwacjach lekcji w naszym liceum) oraz przygotowanie gruntu na kontynuowanie podobnych spotkań.

Przez sześć dni pobytu w Polsce młodzież polska wraz z opiekunami zapewniła swoim gościom wiele niezapomnianych atrakcji. W tym czasie zorganizowane były bardzo ciekawe wycieczki m.in. do Wieliczki, Krakowa, Zakopanego, Bukowiny Tatrzańskiej i obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Młodzież polska i niemiecka miała również możliwość zwiedzenia Muzeum Orkana. Niezapomnianym punktem programu było ognisko pożegnalne zorganizowane w ostatnim dniu spotkania. Planowany wyjazd rabczańskich licealistów do Müllheim to kwiecień 2012.

Tekst Bogdan Lańczyk / opracował (mr) / zdjęcia Sylwia Stasik

Galeria zdjęć