• Wtorek, 24 listopada 2020
  • Imieniny: Emmy, Flory, Jana

Informacje

Święto Orawskie w Harkazbuzie. Głównym tematem - pieczenie chleba

Data: 27 października 2011, Czwartek / Ilość wyświetleń: 3315

26 października odbyło się Święto Orawskie zorganizowane przez Szkołę Podstawową im. Marii Konopnickiej w Harkabuzie przy współpracy Gminnego Ośrodka Kultury w Rabie Wyżnej.

Na uroczystość przybyli zaproszeni goście, między innymi ksiądz proboszcz z parafii Podsarnie-Harkabuz, wójt Gminy Raba Wyżna Andrzej Dziwisz, dyrektorzy szkół, kierownik świetlicy ,,Emaus”, sołtysi i poetki ludowe, zespół Trutnie ze Skawy, nauczyciele, uczniowie ze szkół gminy Raba Wyżna oraz społeczność lokalna.

Tematem tegorocznego święta był tradycyjny, zapominany już, proces przygotowania chleba - od ziarenka do bochenka. Celem uroczystości miało być nie tylko przybliżenie zapominanych zwyczajów i przyśpiewek, ale także przypomnienie o szacunku dla chleba. Uczniowie w strojach ludowych przygotowali przedstawienie, które ukazywało czynności już raczej niespotykane, jak młócenie cepami czy mielenie ziaren w kieracie. Pokaz multimedialny był podsumowaniem uczniowskiego przedstawienia i prezentował różnice między przygotowaniem pieczywa kiedyś a dziś. Różnicę w smaku poczuł każdy, kto spróbował chleba przygotowanego przez gospodynie z Harkabuza. Nie był to jedyny przysmak przygotowany przez niezawodne panie, więc mili goście opuścili nas syci nie tylko wrażeń estetycznych.

Składamy podziękowania dla Gminnego Ośrodka Kultury i Banku Spółdzielczego w Rabie Wyżnej za wsparcie finansowe.

Materiał szkoły / Opracował (mr)

Galeria zdjęć