• Gorczański Portal Informacyjny
  • Czwartek, 18 kwietnia 2024
  • Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Gościsława
Reklama
Wiadomości
Data: 8 listopada 2011, Wtorek / Ilość wyświetleń: 6795

Rabczanie z operą w Rzymie

Prawie dwustu podhalańskich artystów - solistów, tancerzy i muzykantów - w tym spora grupa rabczan i mieszkańców gminy Rabka-Zdrój, wzięło udział w widowisku słowno-muzycznym, operze pt: "Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu".

Górale udali się do Rzymu na zaproszenie Ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Hanny Suchockiej. Nad całością wizyty ze strony włoskiej czuwał ks. prałat dr hab. Władysław Zarębczan, natomiast ze strony polskiej Andrzej Skupień, wicestarosta tatrzański. Na widowni teatru Capranica w Rzymie zasiedli przedstawiciele korpusu dyplomatycznego oraz dostojnicy kościelni. Nie zabrakło również delegatów z Polski, a wśród nich przedstawicieli starostwa nowotarskiego. Przedstawiono cztery odsłony w skróconej wersji. W akcie nowotarskim występowało trzynaście osób z gminy Rabka-Zdrój: Dorota i Piotr Majerczykowie, Jakub Rusiecki, Robert Sroka, Marek Traczyk, Marta Wajda, Anna Skawska-Kapłon, Barbara Czyszczoń, Ewa Czyszczoń, Adam Czyszczoń, Monika Potaczek, Marzenka Żmuda oraz państwo Krystyna i Wiktor Zachwiejowie z wnuczką.

Występ przyjęto owacjami na stojąco. Górale uczestniczyli we mszy świętej koncelebrowanej przez ks. arcybiskupa Edwarda Nowaka, ks. prałata Władysława Zaręczana i ks. Piotra Studnickiego. Następnie w uroczystej procesji udali się do grobu Ojca Świętego Jana Pawła II, gdzie każdy mógł osobiście pomodlić się do błogosławionego Papieża-Polaka. W południe grupa odwiedziła kościół św. Stanisława w Rzymie oraz została przyjęta na poczęstunku u Pani Ambasador RP Hanny Suchockiej. Program wizyty w Rzymie obejmował również zwiedzanie urokliwych zakątków wiecznego miasta. Trasa wiodła od Coloseum, Forum Romamum, Fontannę di Trevi, Panteon aż do Schodów Hiszpańskich. W drodze powrotnej nawiedzono Bazylikę NMP w Loreto oraz cmentarz żołnierzy polskich poległych w walce (1943-1944). Wizyta trwała od 1 do 6 listopada 2011 roku.

Dorota Majerczyk
Reklama
Zobacz także
Reklama