Informacje

Promocja książki o Góralach Zagórzańskich (zdjęcia)

Data: 9 grudnia 2013, Poniedziałek / Ilość wyświetleń: 4194

W Bibliotece Miejskiej w Mszanie Dolnej odbyła się promocja książki "Kultura ludowa Górali Zagórzańskich" pod redakcją dr Urszuli Janickiej-Krzywdy, stanowiącej pierwszą tak kompletną monografię Zagórza. W promocji książki udział wzięli m.in. Jerzy Kapłon z Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej w Krakowie, który jest jej wydawcą oraz autorki części rozdziałów - Katarzyna Ceklarz i Dorota Majerczyk.

Potężne, bo liczące prawie pół tysiąca stron dzieło, jest efektem pracy 12 autorów: Jan Ceklarz napisał o charakterystyce geograficzno-historycznej tego obszaru, Dorota Majerczyk o Zagórzanach jako grupie etnograficznej oraz obrzędach dorocznych i rodzinnych, Adam Woźny o rolnictwie i hodowli, Katarzyna Ceklarz o pasterstwie, rzemiośle, sztuce, medycynie ludowej i muzealnictwie, Ewa Strauchmann o tradycyjnym użytkowaniu lasu, Marek Grabski o drewnianym budownictwie, Mirosław Holewiński o architekturze sakralnej, Krystyna Reinfuss-Janusz o pożywieniu, Małgorzata Wójtowicz-Wierzbicka o stroju, Karolina Kolanowska o demonologii i czarach, Piotr Lulek o muzyce i tańcu, a Justyna Masłowiec o Góralach Zagórzańskich w piśmiennictwie. Całość została napisana pod redakcją dr Urszuli Janickiej-Krzywdy, etnograf Muzeum Etnograficznego w Krakowie, wybitnej specjalistki z zakresu kultury Karpat, nieobecnej na promocji ze względów zdrowotnych.

- To czwarta książka o góralszczyźnie wydana przez Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej i mam nadzieję, że tę serię będziemy wydawać dalej, aż po odległą Huculszczyznę - podkreślił Jerzy Kapłon.

- Kulturę zagórzańską można porównać do witrażu, który składa się z wielu kolorowych elementów. Są nimi m.in. obrzędowość, strój, wierzenia, kultura materialna i niematerialna. I przyszedł czas, żeby tę książkę napisać. Wkraczając w ten cudowny świat, odkrywa się wszystko na nowo. Z wielką satysfakcją powiem tym, którzy mówili, że tutaj do opisania zostało niewiele: w tym regionie jest bardzo wiele ciekawego do opisania - powiedziała Dorota Majerczyk.

Katarzyna Ceklarz mówiła z kolei o źródłach, z których korzystała - przede wszystkim o bogactwie zbiorów Archiwum Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego w Mszanie Dolnej, prawdziwych perełkach i materiałach bez precedensu, które się w nim znajdują. - Jeszcze niejednemu badaczowi posłuży to do napisania książki - dodała.

Katarzyna Ceklarz i Dorota Majerczyk wspomniały o wybitnych badaczach tego regionu, o ludziach, którzy stanowili i stanowią kwiat tej kultury, opowiedziały o "kuchni" swojej pracy, dotychczasowych publikacjach oraz o tym, o czym w książce pisały. Odpowiedziały też na pytania z widowni.

- Wypełniłyście pustkę, która jest w naszym regionie wielka. Do tej pory tutaj takiego dzieła nie było - skomplementował autorki burmistrz Mszany Dolnej Tadeusz Filipiak.

Książkę przyjęto z dużym uznaniem, podkreślając, że to znakomita pozycja dla szkół, przydatna w kształtowaniu poczucia tożsamości regionalnej.

(mr)

Galeria zdjęć

Komentarze

xyz
19.04.2014 19:06

u kliszczaków póki co są przeprowadzane badania, ale wydanie podobnej pozycji to bardzo trudna sztuka - region jeszcze trudniejszy...

Autor Widmo
16.12.2013 12:29

Nie było czegoś takiego - za kilkadziesiąt la to z tej książki ludzie będą uczyć się o Zagórzanach. Gratuluję. Sąsiedzi-Kliszczacy również proszą o taką pozycję. Pieniny mogą poczekać, bo o nich jest sporo w materiałach, a u nas kultura ginie na naszych oczach. To co pozostało, to absolutne ostatki! Pani Urszuli - zdrowia!

zagórzanin
15.12.2013 18:06

do ..hihot) a skąd Ty wiesz, że żenada, czytałeś? ja tam byłem, książkę mam i dwie jeszcze planuje kopić dla rodziny opisali w niej kapliczkę z naszej wsi - pierwszy raz dowiedziałem się tyle ciekawych rzeczy bo jak babcia (świętej pamięci) opowiadała to mnie te historie nie interesowało - teraz żałuje i dziękuje autorom.

..hihot)
12.12.2013 11:37

proponuje jako lekturę obowiązkową..ale razem z historią góral folku....ciekawe kto to sponsoruje...żenada...

Gazda
09.12.2013 22:23

Tylko pogratulować, to ważne w utrzymaniu tożsamości. Trochę wam zazdroszczę ale przede wszystkim gratuluję.

Dodaj kometarz

Podaj sumę cyfr 1 i 5: *
* - pole obowiązkowe

Regulamin

Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników – nie są stanowiskiem Redakcji. Redakcja zastrzega sobie prawo do niepublikowania komentarzy, które łamią niniejszy Regulamin, który stanowi, że: nie będziemy dopuszczać do obrażania ludzi, obrzucania się błotem, wyśmiewanie się z kogoś, z czyichś ułomności lub wad. Usuwane będą komentarze zawierające wulgaryzmy, chamskie wypowiedzi, nawołujące do popełnienia przestępstwa lub wykroczenia, rasistowskie, zawierające pomówienia i oszczerstwa. Mniej zaostrzone kryteria będą się tyczyć osób publicznych - ci nawet z ostrą krytyką muszą się liczyć, bo jest wpisania ich działalność. Nie będą też publikowanie komentarze w sposób rażący odbiegające od tematu, ujawniające dane osobowe, zawierające nieuzasadnione linki do innych stron www, adresy e-mail, dane teleadresowe, reklamy, komunikaty itp.

zobacz więcej »