• Gorczański Portal Informacyjny
  • Czwartek, 28 marca 2024
  • Imieniny: Anieli, Renaty, Kastora
Reklama
Wiadomości
Data: 11 listopada 2011, Piątek / Ilość wyświetleń: 4717

Święto Niepodległości w Rabce-Zdroju ze wspomnieniem Marszałka Piłsudskiego

Bogaty program miały tegoroczne-dzisiejsze, rabczańskie obchody 93. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Okolicznościowe przemówienie z tej okazji wygłosiła na Cmentarzu Parafialnym burmistrz Rabki-Zdroju Ewa Przybyło. Jego tematem przewodnim były związki Marszałka Józefa Piłsudskiego z uzdrowiskiem.

Fot. Piotr Kuczaj
Obchody rozpoczęły się tradycyjną mszą świętą w kościele św. Teresy w intencji Ojczyzny, której przebieg uświetnił koncert chóru Adoramus ze Rdzawki. Z kościoła uczestnicy uroczystości, w asyście licznych pocztów sztandarowych oraz przy dźwiękach patriotycznych piosenek rabczańskiej orkiestry dętej, przemaszerowali na Cmentarz Parafialny przy ul. Orkana. Po drodze odbyła się akcja wręczania flag biało-czerwonych pod hasłem "Bądź dumny z tego, że jesteś Polakiem". Na cmentarzu, pod pomnikami oświęcimskim i katyńskim oraz na indywidualnych grobach poległych za kraj złożono wiązanki kwiatów. Okolicznościowe przemówienie odczytała burmistrz Ewa Przybyło. - Dzień 11 listopada w pamięci Polaków łączy się nierozerwalnie z Józefem Piłsudskim, który zawsze dążył do niepodległości i stworzył Legiony, jako zalążek wojska polskiego - powiedziała. Burmistrz przypomniała związki Marszałka z Rabką. W latach 1915-1917 organizowana była Letnia Szkoła Wojskowa dla ochotników, a jej obozy odbywały się m.in. w Zarytem i Rabce. Z tej okazji do Zarytego przybył wówczas sam Marszałek Piłsudski, któremu towarzyszył m.in. major Edward Rydz-Śmigły. W 1916 roku, podczas kolejnego pobytu w Rabce, Marszałek był zakwaterowany w nieistniejącym już dziś budynku Maciejówki, który znajdywał się naprzeciwko dzisiejszego Urzędu Miejskiego, będąc wówczas gościem dra Kazimierza Kadena. Zresztą budynek ten został nazwany "Maciejówką" na cześć Marszałka - "maciejówka" to był rodzaj czapki, który najchętniej zakładał w tamtych czasach Józef Piłsudski. Rabczanie służyli też później w Legionach Piłsudskiego i oddali krew za Ojczyznę.

Dalsza część obchodów odbyła się popołudniem. Na deptaku z koncertem pieśni wystąpiła Orkiestra Dęta OSP Rabka-Zdrój, a w galerii "Pod Aniołem" odbyła się projekcja filmu "Jeden pokój".

(mr)
Reklama
Zobacz także
Reklama