• Gorczański Portal Informacyjny
  • Czwartek, 25 kwietnia 2024
  • Imieniny: Jarosława, Marka, Elwiry
Reklama
Wiadomości
Data: 12 grudnia 2011, Poniedziałek / Ilość wyświetleń: 4220

W Rabce-Zdroju rozpoczęły się dziś kilkudniowe obchody 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

W akademii w I Liceum Ogólnokształcącym im. E. Romera inaugurującej pięciodniowe uroczystości wzięli udział uczniowie, przedstawiciele władz powiatu i zaproszeni goście. Zabrakło tylko świadków tamtych wydarzeń z Rabki i okolic, którzy mimo zaproszenia, nie przyjechali na spotkanie.

Organizatorami obchodów są: stowarzyszenie NZS 80, Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie i I Liceum Ogólnokształcące im. E. Romera przy współpracy Urzędu Miejskiego w Rabce-Zdroju i Teatru Lalek "Rabcio". Rozpoczęły się dziś w południe w liceum akademią i programem historycznym przygotowanym przez szkołę. Był happening (uczniowie przebrani za ZOMO i milicjantów legitymowali wchodzących do szkoły gości) i koncert piosenek patriotycznych zakazanych w czasie stanu wojennego. Do uczniów i zebranych gości przemawiali poseł Edward Siarka, Adam Kalita reprezentujący NZS 80 i IPN, wicestarosta nowotarski Maciej Jachymiak i dyrektor "Romera" Marek Świder. Wszyscy przekonywali, że stan wojenny był czymś złym, że pochłonął życie 100 ludzi, że 11 tysięcy ludzi internowano. Wszyscy dziwili się, że mimo to połowa Polaków, jak wynika z sondaży, po 30 latach nie widzi w nim nic złego.

- W ciągu tych paru dni w Rabce, Nowym Targu i Krakowie wspominamy ofiary stanu wojennego i czas, który chcemy, żeby nigdy się nie powtórzył - mówił Adam Kalita, współorganizator obchodów.

- Cieszę się, że w powiecie nowotarskim nie zapominamy o tej historii. Dziękuję szczególnie środowisku rabczańskiemu, które na tle całego powiatu wysuwa się na pierwsze miejsce, jeśli chodzi o organizowanie tego typu uroczystości - powiedział wicestarosta Jachymiak.

Pierwszy dzień obchodów w Romerze zakończyła wystawa "Wojna Polsko-Jaruzelska".

Na uroczystości zabrakło świadków tamtych wydarzeń z Rabki-Zdroju i okolic, którzy mimo zaproszenia wystosowanego do nich przez organizatorów, nie przybyli na spotkanie. Organizatorzy nie umieli wytłumaczyć dlaczego. Obecne były pojedyncze osoby.

To dopiero początek obchodów. 13 grudnia odbędzie się pokaz premierowy filmu „Stan Wojenny - wejdą nie wejdą” (teatr "Rabcio"): pokaz dla młodzieży - g. 12.00, pokaz dla mieszkańców Rabki - g. 17.00. Gościem pokazów będzie reżyser filmu. 14 grudnia odbędzie się koncert zespołu „Fabryka” (teatr "Rabcio" - g. 17), a 15 grudnia planowana jest konferencja naukowa z udziałem historyków, świadków Stanu Wojennego i młodzieży ( I LO, sala gimnastyczna, godz. 12.00). Obchody zakończą się 16 grudnia przedstawieniem teatralnym przygotowanym przez p. Tochowicza (Teatr "Rabcio", g. 18.00).

(mr)
Reklama
Zobacz także
Reklama