• Gorczański Portal Informacyjny
  • Sobota, 20 kwietnia 2024
  • Imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii
Reklama
Wiadomości
Data: 1 lutego 2012, Środa / Ilość wyświetleń: 4322

Kampania promująca ideę transplantologii w ZS nr 1 w Mszanie Dolnej

Zespół Szkół nr 1 w Mszanie Dolnej - jako jedna z zaledwie 30 małopolskich szkół ponadgimnazjalnych - bierze udział w Kampanii "Drugie Życie", promującej ideę transplantologii. Przygotowaniem i koordynacją całego projektu zajmują się pani Elżbieta Sowa (nauczyciel biologii) oraz pani Ewa Diduszko (nauczyciel geografii). Program jest wprawdzie przedsięwzięciem długofalowym, ale za jego kulminacyjny punkt można uznać wydarzenia, które miały miejsce w ostatnich tygodniach.

26 stycznia obchodzony jest w Polsce Dzień Transplantacji (jest to rocznica pierwszego polskiego udanego przeszczepu nerki, który wykonano w 1966 roku). Na tę okazję uczniowie przygotowali się dużo wcześniej. Akcja najpierw wykroczyła poza mury szkoły, ponieważ wsparcia w propagowaniu idei przeszczepów udzieliła nam mszańska Parafia pw. Miłosierdzia Bożego, w której - dzięki gościnność Księdza Proboszcza - młodzież z LO mogła rozdać tzw. oświadczenia woli. Mimo naprawdę mroźnej aury, uczniowie wytrwali do samego końca, czyli do chwili, kiedy wszystkie deklaracje trafiły do zainteresowanych. Drugim ważnym krokiem było szczególne zaaranżowanie szkolnej przestrzeni: powstały ciekawe plakaty oraz gazetki tematyczne, by słowem i obrazem oddziaływać na wyobraźnię naszej małej społeczności.

Prawdziwą lekcją o znaczeniu transplantacji we współczesnej medycynie okazało się jednak zorganizowane 24 stycznia spotkanie z pacjentką Stacji Dializ w Limanowej, która dzięki przeszczepowi nerki odzyskała szansę na normalne życie. Ta wizyta dała nam wszystkim lepsze wyobrażenie na temat problemów, z jakimi codziennie zmagają się pacjenci i ich rodziny, a także uświadomiła, jak bezcenne są - czasem przez młodych niedoceniane - takie wartości, jak zdrowie i samo życie.

W Dzień Transplantacji mieliśmy możliwość poznać zagadnienie z innego jeszcze punktu widzenia. Gościliśmy w szkole Pana Przemysława Godka, lekarza anestezjologa - Koordynatora Zespołu pobierania i przeszczepiania narządów w Powiatowym Szpitalu w Limanowej. Wystąpienie Pana Doktora poprzedziły, przygotowane przez licealistów oraz Szkolne Patrole Pierwszej Pomocy, scenki pokazujące sytuacje, w których właściwie każdy z nas może się znaleźć - jako ofiara czy świadek tragicznego wypadku, który stanie przed koniecznością udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanym. Uczniowski spektakl oswoił nas także z prawdziwie dramatyczną sytuacją, kiedy rodzina zmarłego boryka się z decyzją, czy oddać organy bliskiej osoby do przeszczepu. Po przedstawieniu wysłuchaliśmy natomiast niezwykle interesującego wykładu naszego Gościa na temat prawnej sytuacji transplantologii w Polsce, obowiązujących w niej procedur, zasad kwalifikacji pacjentów do przeszczepu, a także codziennego trudu lekarza ratującego życie i zdrowie pacjentów. Dzięki niezwykłym doświadczeniom ostatnich tygodni chyba coraz więcej osób w naszej szkole na pytanie: "Transplantologia?" odpowiada teraz: "Jestem na tak!".

Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół nr 1 / Opracował (mr)
Reklama

Dziękujemy za dotychczasowe komentarze.
Zapraszamy do komentowania artykułów na naszym Facebooku

Komentarze

pan kracy
03.02.2012 22:20
IP: 83.28.140.173

Rzeczywiście, Leśna coś ruszyła do przodu, fajnie! Zawszeć to dobrze, gdy dzieje się dobrze. I dobrze.

mimolette
03.02.2012 16:27
IP: 83.28.140.173

No i bardzo pięknie, ciekawe rzeczy w tym mszańskim ogólniaku się dzieją."Leśna" - tylko tak dalej!Wartościowa akcja za akcją. By się chciało do takiej szkoły chodzić, ale człowiek już za stary. Kciuki za was trzymam, stary miś.

Zobacz także
Zaproszenia
Zdjęcia
Ogłoszenia
Reklama