• Środa, 17 sierpnia 2022
  • Imieniny: Jacka, Anity, Mirona

Informacje

90-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Skawie (zdjęcia i video)

Data: 30 maja 2016, Poniedziałek / Ilość wyświetleń: 7782

W niedzielę OSP w Skawie obchodziła podwójną uroczystość: jubileuszu 90-lecia działalności oraz poświęcenia i oficjalnego przekazania do użytku długo oczekiwanego samochodu ratowniczo-gaśniczego MAN TGM 18.340 z napędem 4x4 GCBA 5/32 . W uroczystościach wzięli udział strażacy, przedstawiciele władz i mieszkańcy.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w miejscowym kościele w intencji strażaków. Potem na plac przed gimnazjum przeszła defilada z orkiestrą dętą i mażoretkami, kompanią Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej oraz pocztami sztandarowymi zaprzyjaźnionych jednostek OSP z terenu gminy Raba Wyżna, Spytkowic, Jordanowa, Lubnia , Rabki- Zdroju i gminy Mszana Dolna. Wśród gości uroczystości byli Edward Siarka, poseł na na Sejm RP i prezes Zarządu O/Wojewódzkiego ZOSP RP w Krakowie, który objął uroczystości honorowym patronatem, starosta nowotarski Krzysztof Faber, wójt gminy Andrzej Dziwisz oraz były poseł i wójt gminy Mszana Dolna Tadeusz Patalita.

Uroczystości na placu rozpoczęły się od referatu okolicznościowego, który wygłosił przed zebranymi prezes OSP w Skawie Edward Biernat. Przypomniał w nim okoliczności powstania tutejszej jednostki i jej dzieje na przestrzeni 90 lat. Przywołał nazwiska członków-założycieli i tych, którzy w kolejnych dekadach zasłużyli się dla OSP. - Jest to uroczystość niecodzienna, bowiem na dzisiejsze święto złożyły się trudy i ofiarność, strażactwa prawie czterech skawiańskich pokoleń. Od 90 lat za tą organizacją stoją ludzie, którzy mieli w sobie siłę i charyzmę, aby pociągnąć za sobą innych i dokonać rzeczy wielkich – podkreślił (cała historia OSP w Skawie – poniżej).

Poświęcenia nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego dokonał  ks. proboszcz Krzysztof Rodzinka. Następnie przedstawiciele OSP odebrali do niego kluczyki - naczelnik OSP dh Roman Skwarek oraz kierowca dh Łukasz Rapacz.

Podczas części oficjalnej wręczono też Odznaczenia Korporacyjne Zarządu Głównego Związku OSP RP w Warszawie.


Prezydium Zarządu Głównego ZOSP RP w Warszawie nadało:
dh Edwardowi Biernatowi s. Franciszka
Złoty Znak Związku OSP RP

dh Józefowi Skawskiemu s. Szczepana
Złoty Medal Za Zasługi Dla Pożarnictwa po raz drugi

Złoty Medal Za Zasługi Dla Pożarnictwa otrzymali:
dh Jan Domagała
dh Maksymilian Skwarek
dh Andrzej Czyszczoń
Srebrny Medal Za Zasługi Dla Pożarnictwa otrzymali:
dh Robert Pustuła
dh Wiktor Kubiński
ks. dh Zenon Latawiec
dh Wiesław Łukaszka

Brązowy Medal Za Zasługi Dla Pożarnictwa otrzymali:
dh-a Ewa Piątkowska
dh-a Ewa Miśkowiec
dh Andrzej Sularz
dh Krzysztof Stachura
dh Kazimierz Nowak
dh Stanisław Potoczak
dh Łukasz Rapacz

Prezydium Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Nowym Targu
Odznakę Wzorowego Strażaka, otrzymują:

dh Łukasz Rapacz,
dh Gabriel Rapacz,
dh Łukasz Barnaś
dh Dariusz Łukaszka,
dh Jakub Trybuła
dh-a Paulina Skwarek,
dh Tomek Skwarek,
dh Piotr Skwarek,
dh-a Natalia Łukaszka,
dh Paweł Kozub.

Na wniosek prezesa Zarządu oddziału Gminnego ZOSP RP w Rabie Wyżnej, Kapituła Honorowa Rady Gminy Raba Wyżna nadała druhowi Józefowi Skawskiemu „Medal Pamiątkowy Gminy Raba Wyżna”. Dh Skawski to były wieloletni sołtys wsi Skawa oraz samorządowiec gminny, przewodniczącego Rady Gminy Raba Wyżna, przewodniczącego byłego Kółka Rolniczego w Skawie i wieloletni przewodniczący Komisji Rewizyjnej OSP w Skawie. Wyróżnienie to przyznano mu za zasługi i społecznikowskie zaangażowanie na rzecz lokalnej społeczności oraz gminy. Medal ten wręczyli Józefowi Skawskiemu wójt Andrzej Dziwisz i przewodnicząca Rady Gminy Raba Wyzna Alicja Targosz.

Na placu odbyło się też wręczenie podziękowań jubileuszowych od Zarządu OSP Skawa dla gości honorowych za zaangażowanie i okazaną pomoc w zakupie nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego MAN TGM 18.340 4x4 GCBA 5/32. Podziękowania zostały nadane przez Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej dla:

1. Józefa Pilcha – Wojewody Małopolskiego,
2. Jacka Krupy – Marszałka Województwa Małopolskiego
3. Andrzeja Dziwisza – Wójta Gminy Raba Wyżna
4. Gen. bryg. w st. spocz. Wiesława Leśniakiewicza Komendanta Głównego PSP w Warszawie ; Szef Obrony Cywilnej Kraju w latach 2008-2015
5. Edwarda Siarki – Prezesa Zarządu O/Wojewódzkiego ZOPSP RP w Krakowie, Poseł na Sejm RP
6. Tadeusza Patality – Członka Zarządu o/Wojewódzkiego ZOSP RP w Krakowie
7. Rady Gminy Raba Wyżna – odbierze pani Przewodnicząca Rady Gminy - Alicja Targosz
8. Joanny Chraca – Prezesa Zarządu klubu polonijnego „Skawa” w Chicago w USA – odbierze wydelegowany przedstawiciel
9. Członków byłego Kółka Rolniczego w Skawie - odbierze pan Józef Skawski wraz przedstawicielami byłego zarządu kółka rolniczego w Skawie
10. Krzysztofa Krzyczmonika – Prezesa Zarządu Przedsiębiorstwa Specjalistycznego „bocar” sp. z o.o. wykonawca zabudowy specjalistycznej samochodu MAN 4x4 GCBA 5/32. lub wydelegowany przedstawiciel zarządu spółki

Z kolei nadane przez Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Skawie statuetki dla darczyńców zostały przyznane dla:
1) Dh Józefa Skawskiego - Prezesa Zarządu byłego Kółka Rolniczego w Skawie
2) Haliny Szewczyk - Prezesa Zarządu Banku Spółdzielczego w Rabie Wyżnej
3) Małgorzaty Mach-Fiedor – Skarbnika Gminy Raba Wyżna,
4) Barbary Dziwisz – Radnej Sejmiku Województwa Małopolskiego,
5) Dh Marka Wierzby – Radnego Sejmiku Województwa Małopolskiego,
6) Celiny i Zdzisława Rapacz,
7) Stanisława Potoczaka właściciela firmy - H.M.B. „POTOCZAK”
8) Kazimierza Nowaka - właściciela firmy Centrum Budowlane „NOWBUD”
9) Rafała Koniecznego – właściciela firmy „Profes” Rabka-Zdrój,
10) Grażyny i Krzysztof Niedźwiedź - Firma PANDA ekskluzywne wyroby skórzane,
11) Jana Latawca - właściciela firmy ,,Janex’’ Instalatorstwo CO i wodno-kanalizacyjne,
12) Roberta Biernata właściciela firmy - Hurtownia wędlin i drobiu,
13) Anny Stolarczyk
14) Krystyny Koźlak
15) Pawła Kraus właściciela firmy „Kras-Drew” Produkcja Stolarki Budowlanej
16) Dariusza Kwiatkowskiego – właściciela firmy „DARIO”
17) Edwarda Domalika - właściciela firmy Sklep i Serwis RTVAGD
18) Firma BLACHOTRAPEZ - producent Blach Dachowych
19) Dariusza Wójciaka właściciela firmy „MOTO-DAR”
20) Tomasz Domagła właściciela firmy „Kantor Wymiany Walut”
21) Teresy i Jana Domagały (Teresy Domagały - wieloletnim administratorze Domu Strażaka w Skawie)
22) Barbary Wodziak właściciela firmy PPHU „INTROLASER” Rabka-Zdrój
23) Elżbiety Smółki- długoletniego Dyrektora – Gminnego Ośrodka Kultury w Rabie Wyżnej

Wręczone zostały także podziękowania za wieloletnią pracę społeczną na rzecz OSP Skawa i Orkiestry Dętej dla :

1) Dh Roberta Pustuły– kapelmistrza orkiestry Dętej OSP Skawa ( w latach 2004-2016)
2) Mari Gądek – Kronikarz OSP Skawa w latach 2007-2016

oraz podziękowania za wsparcie organizacyjne, logistyczne i merytoryczne przy całym procesie zakupu nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego MAN TGM 18.340 4x4 GCBA 5/32 dla:

1) Dh Roberta Wodziaka– Prezesa Zarządu O/ Gminnego ZOSP RP w Rabie Wyżnej
2) Dh Krzysztofa Gacka - Komendanta Gminnego ZOSP RP w Rabie Wyżnej.

Uroczystości zakończył festyn.

Referat okolicznościowy z okazji Jubileuszu 90-Lecia założenia Ochotniczej Straży Pożarnej w Skawie
"Drodzy goście, szanowni państwo, druhny i druhowie

Spotykamy się tutaj, aby uczcić 90 – lecie założenia w sołectwie Skawa, Ochotniczej Straży Pożarnej.
Jest to uroczystość niecodzienna, bowiem na dzisiejsze święto złożyły się trudy i ofiarność, strażactwa prawie czterech skawiańskich pokoleń. Mamy też obowiązek z okazji dzisiejszego jubileuszu o nich przypomnieć – przywołać nie tylko bohaterów tamtych dni, ale i podsumować choć w części niewątpliwy dorobek i to dorobek na wielu płaszczyznach. Ochotnicza Straż Pożarna w Skawie jest jedną z najstarszych jednostek w naszym regionie. Od początku swojego istnienia stanowi centrum działań społecznikowskich mieszkańców Skawy związanych w głównej mierze z ochroną przeciwpożarową i sytuacjami kryzysowymi, ale także animującą życie kulturalne naszej miejscowości.

Ochotnicza Straż Pożarna w Skawie działa już nieprzerwanie od 90 lat. Od 90 lat za tą organizacją stoją ludzie, którzy mieli w sobie siłę i charyzmę, aby pociągnąć za sobą innych i dokonać rzeczy wielkich.

Jednym z nich był Jakub Sutor, który w pewną niedzielę sierpnia 1926 roku, po walnym zebraniu OSP w Rabce sprowadza ( jak pisze w swoich wspomnieniach ) do Skawy instruktora zawodowej straży pożarnej w Krakowie Józefa Mikułę, aby w mieszkaniu prywatnym byłego kierownika szkoły podstawowej Juliana Teofila Bedronka, omówić warunki organizacji OSP w Skawie. Sporządzono listę chętnych do przystąpienia, a następnie wybrano władze OSP.

Założycielami byli: Jakub Sutor, Julian Bedronek, Józef Sularz, Stanisław Jurzec, Jan Kosek, Jan Skwarek, Franciszek Sutor, Szczepan Biela, Józef Sularz , Jan Maciura, Wojciech Gil, Franciszek Filas, Józef Teper, Franciszek Niżnik, Franciszek Gacek, Stanisław Sularz, Franciszek Słoński, Józef Majchrowicz. Pierwszym prezesem został wybrany Julian Bedronek, natomiast całe wyposażenie straży w postaci otrzymanych z powiatu kilku wiader i bosaków, umieszczono w szopie bo budowie kościoła, która została pierwszą remizą. Do końca lat międzywojennych nie stać było OSP w Skawie na wyposażenie strażaków w buty i spodnie, zakupione zostały wyłącznie czapki. Rozpoczęto natomiast intensywne szkolenie strażaków, niemal co niedzielę od wiosny do późnej jesieni na łące obok kościoła w godzinach popołudniowych brać strażacka odbywała swoje ćwiczenia. W tym okresie, w 1933 roku powstała również orkiestra dęta, która działa nieprzerwalnie do dziś. Założycielami byli: wspomniany już Jakub Sutor, Józef Bednarczyk, Jan Czupta, Franciszek Rapacz i Władysław Sutor. Orkiestra OSP w Skawie w sposób bardzo znaczący oddziaływała przez wiele lat na kulturę, środowiska skawiańskiego. Najstarsze pokolenie skawiańskie jeszcze pamięta pierwsze zabawy strażackie we dworze i festyny „ Na sośnie”, kolędy najpierw śpiewane a potem grane. W czasie drugiej wojny światowej przy straży koncertowały się działania wolnościowe. Również w tym czasie – w roku 1943 udało się strażakom nabyć parcel pod remizę i rozpocząć budowę. Znów była to zasługa ówczesnych działaczy strażackich: prezesa OSP Jana Koska, Naczelnika Jana Skwarka, druha Józefa Sularza i Władysława Żebraka, którzy za własne pieniądze zakupili parcelę i w czynie społecznym przystąpili do budowy. Po zakończeniu wojny strażacy intensywnie zabrali się do różnego rodzaju działań, które miały na celu dalszą budowę remizy. Organizowano zabawy, wyrabiano cegłę na sprzedaż, były prowadzone zbiórki pieniędzy. Mając środki na materiały i opłacenie robocizny fachowej, a także ofiarność strażaków w robotach nie fachowych – otwarto i oddano do użytku dom strażaka w Skawie, dokładnie 66 lat temu tj. w dniu 29 maja 1950 roku. Równolegle do starań z budowa remizy zakupiono pierwszą motopompę Maginus Wielki oraz używany samochód Opel Blitz.

Lata sześćdziesiąte i siedemdziesiąte, to obok pracy prewencyjnej, ochronnej, szkoleniowej i gaśniczej – bogata działalność kulturalno- oświatowa orkiestry i chóru OSP pod wodzą zasłużonego wieloletniego działacza druha Edwarda Sutora. Prowadzone przez niego formacje odnosiły liczne sukcesy w przeglądach i konkursach szczebla powiatowego i wojewódzkiego. W latach sześćdziesiątych została również utworzona młodzieżowa drużyna pożarnicza męska i żeńska.

Godnym uwagi wydarzeniem był zakup parceli w 1968 r. co dało możliwość rozbudowy strażnicy, jak również powiększenia placu ćwiczeń.

Do roku 1975 roku udało się jeszcze pozyskać z Powiatowej Komendy Straży Pożarnej w Myślenicach drugą motopompę- „Leopolię” i samochód Star 20. Równocześnie strażacy prowadzili prace związane z rozbudową remizy: wybudowano wieżę strażacką, salę imprez, drugi garaż, zaplecze kuchenne, zamontowano centralne ogrzewanie i instalację wodno- kanalizacyjną.

Przed jubileuszem 60- lecia OSP w Skawie, udało się pozyskać środki i wykonać własny sztandar, który nam dzisiaj towarzyszy. Tak się złożyło, że w roku 1985 rodacy ze Skawy przebywający w Stanach Zjednoczonych, w tym większość byli i aktualni strażacy postanowili ufundować sztandar dla OSP w Skawie. Łącznie fundatorów było 48, natomiast zbiórkę koordynowali w Chicago następujący działacze: Stanisław Łach, Tadeusz Łach, Władysław Rapacz, Jan Sularz, Edward Sularski, Zygmunt Sularski, Jan Baliczek, Tadeusz Cieślak, Anna Sutor i Krystyna Rapacz.

W kolejnych latach prowadzono dalsze prace remontowo- budowlane w remizie OSP. Zakupiono piec c.o., pokryto dach blachą, doprowadzono wodę i c.o. na poddasze, zaadaptowano studnię na polu śp. dha Jana Majchrowicza dla potrzeb straży pożarnej, wymalowano okna i sale na poddaszu, wykonano nowe schody zewnętrzne, 1993 roku wymieniono schody drewniane na betonowe.

Działający ówczesny zarząd OSP z prezesem Stanisławem Łachem na czele, postanowił jeszcze raz skorzystać z pomocy i ofiarności rodaków zamieszkałych w USA. Działania te uwieńczone zostały sukcesem. Tym sposobem w 1992 roku, przy bardzo dużym wsparciu Polonii Skawiańskiej zrzeszonej w Klubie Skawa w Chicago i Gminy Raba Wyżna zakupiono nowy samochód strażacki Star GBA 2,5, który zastąpił już wysłużony wóz pożarniczy GM 8 marki Star 20.

W roku 1994 strażacy OSP w Skawie podjęli się kolejnego trudnego zadania, jakim była rozbudowa Strażnicy o dodatkowe pomieszczenia garażowe i socjalne. W następnych latach kontynuowano budowę skrzydła południowego Domu Strażaka, aż w 1997 roku zakończono podstawowe prace. W dalszym ciągu organizowane były festyny, bale, prowadzone były zbiórki pieniędzy wśród mieszkańców i sponsorów lokalnych. Dzięki tym staraniom w 1999 r. zamontowano piece gazowe c.o., w 2000 r. wykonano remont i modernizację sali balowej i kuchni, zakupiono piece gastronomiczne i wykonano chłodnie. W tym samym roku zakupiono agregat prądotwórczy i wykonano ogrzewanie nadmuchowe, których fundatorem był Klub Polonijny „Skawa” z Chicago. 3 maja 2000 r. – z okazji Dnia św. Floriana, patrona strażaków nastąpiło uroczyste otwarcie wyremontowanej sali balowej w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Skawie.
Rok 2001 był rokiem jubileuszowym 75-lecia istnienia OSP w Skawie. W związku z jubileuszem zakupiono umundurowanie dla członków straży i poddano renowacji posiadany sztandar oraz zlecono wykonanie nowego sztandaru dla uczczenia jubileuszu 75-lecia OSP w Skawie. Nowy sztandar zakupiony został z darowizn od członków wspierających i sponsorów lokalnych.
W tym samym roku podjęto decyzję w sprawie rozbudowy Domu Strażaka o salę balową i pokoje gościnne na poddaszu. Projekt zlecono Pracowni Witolda Guni z Rabki- Zdroju, który wykonał również gruntowną inwentaryzację architektoniczną całego obiektu strażnicy. Po otrzymaniu w 2002 roku decyzji pozwolenia na budowę rozpoczęto inwestycję. Dzięki wielkiemu wysiłkowi organizacyjnemu Zarządu OSP udało się zgromadzić konieczno- niemałe środki i ukończyć całość prac. Uroczyste otwarcie dobudowanej części Domu Strażaka odbyło się w dniu 16 lipca 2006 r. wraz z obchodami Jubileuszu 80-lecia OSP w Skawie.

W październiku 2006 r. zakupiono lekki samochód pożarniczy marki „Gazela”, który został przekazany Ochotniczej Straży Pożarnej w Skawie przez Wójta Gminy Raba Wyżna wraz z Prezesem OW ZOSP RP w Krakowie podczas kolejnego Święta Strażaka- 3 maja 2007 r.

Dla nowego samochodu strażackiego konieczna okazała się dobudowa garażu. Roboty budowlano-montażowe i wykończeniowe zostały wykonane w ekspresowym tempie i przy bardzo dużym zaangażowaniu samych druhów strażaków. Na szczególne wyróżnienie i podziękowanie zasługuje cała rodzina Skwarków pod przewodnictwem dh honorowego Józefa Skwarka, która nie szczędziła sił i zaangażowania w dobudowę garażu.

Na początku roku 2008 zaadaptowano pomieszczenia wynajmowane dawniej przez Bibliotekę Publiczną w Rabie Wyżnej dla potrzeb Informatycznego Centrum Kształcenia na Odległość w związku z realizacją projektu złożonego do ZG ZOSP RP w Warszawie.

W roku 2008 Orkiestra Dęta w Skawie obchodziła 75-lecie swojego istnienia. Z tej okazji 15 czerwca 2008 r. zostały zorganizowane obchody jubileuszowe na płycie boiska przy kościele parafialnym w Skawie, w których wzięły udział zaproszone orkiestry dęte z Raby Wyżnej, Spytkowic, Rabki i zaprzyjaźnionego Witowa z ks. Kapelanem Krzysztofem Pilarzem.

Rok 2009 przebiegał pod znakiem kolejnego remontu w Domu Strażaka. Budynek został ocieplony, okna wymienione, co miało duży wpływ na zmniejszenie kosztów ogrzewania. Koszt całej termomodernizacji wyniósł 340 000 zł. Inwestycja finansowana była ze środków Budżetu Gminy Raba Wyżna, Urzędu Marszałkowskiego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Krakowie.

Lata 2010- 2015 to lata, w których OSP w Skawie skupiła się na prowadzeniu bieżącej działalności przeciwpożarowej a także kulturalnej i społecznej. Jak w latach poprzednich OSP w Skawie brała udział w zawodach sportowo-pożarniczych, zabezpieczała liczne festyny, organizowała bale charytatywne i karnawałowe oraz brała udział w uroczystościach kościelnych i gminnych. Od roku 2007 organizowane są co sobotę regularne lekcje gry na instrumentach, które do początku roku 2016 prowadzone były przez kapelmistrza Stanisława Wojtaszka, obecnie przez dh.Paulinę Smaciarz, organizowano letnie warsztaty muzyczne dla członków orkiestry, wycieczki i atrakcje dla MDP. Były to również lata, w których udało się pozyskać znaczne środki finansowe z Unii Europejskiej za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania „Przyjazna Dolina Raby” na realizację 4 projektów.

Dzisiejszy jubileusz jest podwójną okazją do radości, dokonujemy dzisiaj poświęcenia nowego wozu strażackiego.
Starania o pozyskanie wozu bojowego rozpoczęto już od przyjęcia formalnego wniosku na Zebraniu Walnym w 2011 r. Od tego roku OSP w Skawie prowadziła zbiórki pieniężne oraz współorganizowała cykliczną już imprezę plenerową pod nazwą „Święto bobu w Skawie”, z której kolejne dochody odkładano na zakup nowego samochodu.

W 2014 roku po walnym zebraniu w czasie poczęstunku druhowie podeszli do mnie i zwrócili się, że w Internecie znaleźli wozy bojowe różnych marek, to było tylko marzenie posiadać taki wóz bojowy. W dniu dzisiejszym marzenia druhów się zrealizowały i przed nami stoi piękny nowy wóz bojowy w pełni wyposażony.

Dzięki 16 członkom byłego kółka rolniczego w Skawie, którego ja również byłem członkiem, udało się osiągnąć porozumienie, aby przekazać 300 tysięcy złotych ze sprzedaży byłej bazy kołka rolniczego na zakup samochodu.
Po blisko 5 latach starań w dniu 12.11.2015r został odebrany nowy samochód z firmy, Bocar która wykonała zabudowę na zakupionym wcześniej podwoziu marki MAN.

Samochód został wyposażony w podstawowy osprzęt a mianowicie: w zbiornik na środek gaśniczy o poj. 4500 l. i na środek pianotwórczy 500 l., autopompę o wydajności min. 3200 l/min. i 400 l/min przy ciśnieniu 40 bar, linia szybkiego natarcia 60m ze zwijadłem ręcznym i elektrycznym, działko wodno-pianowe o wydajności w zakresie 800 – 3200 l/min, zraszaczami przed przednią osią i po bokach, maszt oświetleniowy z dwoma najaśnicami ledowymi, systemem podtrzymania powietrza i ładowania akumulatora, czterema mocowaniami na aparaty powietrzne w oparciach foteli załogi, oświetlenie alarmowe, oświetlenie pola pracy, oświetlenie skrytek i wyciągarką elektryczną.

Następnie dzięki działaniom Wójta Gminy Raba Wyżna Andrzeja Dziwisza, który wraz z Tadeuszem Patalitą osobiście prowadzili rozmowy i składali dokumentację, udało się uzyskać dofinansowanie z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji na zakup nowego wyposażenia w najwyższej klasy specjalistyczny sprzęt ratowniczo - gaśniczy.

Należy tutaj wspomnieć druhów i osoby, które szczególnie zaangażowały się w proces pozyskiwania podwozia do zabudowy byli to: Celina i Zdzisław Rapacz, którzy podjęli się tego trudnego zadania wraz z synami dh Łukaszem i dh Gabrielem. Był to proces bardzo skomplikowany i długotrwały, ale osiągnięto zamierzony cel. W wyposażenia wozu bojowego bardzo zagazował się druhowie Robert Wodziak, który przygotował dokumentację przetargową na karosację wraz z umową z wykonawcą i druh Krzysztof Gacek, który opracował specyfikację istotnych warunków zamówienia wraz z wyposażeniem.

Zakup nowego podwozia marki MAN TGM 18.340 4x4 oraz jego karosacja i wyposażenie zostało sfinansowane :
- ze środków własnych OSP Skawa ( 300 tys. zł. - otrzymana darowizna od członków likwidowanego Kółka Rolniczego w Skawie),
- darowizna od Klubu Polonijnego "Skawa" w Chicago - 10 tys. dolarów USA,
- ze zbiórek publicznych (od mieszkańców i pojedynczych darczyńców ) - 50 tys. zł,
- ze środków Gminy Raba Wyżna w kwocie 300 tys. zł,
- ze środków Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie - 100 tys. zł.
- ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji: 150 tys. zł.

Niestety, czas nie pozwala na pełniejsze omówienie osiągnięć, bogatego kalendarza wydarzeń, wymienić nazwiska wszystkich zasłużonych strażaków dla tutejszej jednostki w minionym 90 – leciu, dlatego robimy to w dużym skrócie. Zainteresowanych zachęcam do przeczytania opracowanej na dzisiejszy Jubileusz 90-lecia monografii obejmującej cały okres istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Skawie do dnia dzisiejszego.

Świętując dzisiejszy Jubileusz 90- lecia działalności OSP w Skawie pragnę przypomnieć nam wszystkim chociaż Prezesów i Naczelników, którzy swoją pasją tworzyli tę organizację przez blisko wiek historii:

lata 1935-1949
1.Prezes Zarządu OSP – Jan Kosek nr 4
2.Naczelnik OSP – Jan Skwarek

lata 1950-1952
1.Prezes Zarządu OSP – Bochnak Franciszek
2.Naczelnik OSP – Skwarek Jan

lata 1953-1957
1.Komendant – Kosek Jan nr 348
2.Z-ca Komendanta – Bochnak Franciszek

lata 1958-1960
1.Prezes Zarządu OSP – Bochnak Franciszek
2.Naczelnik OSP – Kosek Jan nr 348

lata 1961-1972
1.Prezes Zarządu OSP – Miśkowiec Władysław
2.Naczelnik OSP – Kosek Jan nr 348

lata 1972-1977
1.Prezes Zarządu OSP – Łach Stanisław
2.Naczelnik OSP – Kosek Jan nr 348

lata 1977-2001
1.Prezes Zarządu OSP – Łach Stanisław – od 2001r. Prezes Honorowy
2.Naczelnik OSP – Władysław Łukaszka

lata 2001-2006
1.Prezes Zarządu OSP – Edward Biernat
2.Naczelnik OSP – Władysław Łukaszka
lata 2006-2007
1.Prezes Zarządu OSP – Edward Biernat
2.Naczelnik OSP – Stanisław Stolarczyk

lata 2007-2016
1.Prezes Zarządu OSP – Edward Biernat
2.Naczelnik OSP – Roman Skwarek

W uznaniu za swoją działalność Ochotnicza Straż Pożarna w Skawie została odznaczona w 1992 roku złotym medalem za zasługi dla pożarnictwa oraz w 2001 roku Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza. Drodzy Druhowie! To Wasza, a także waszych ojców i dziadków praca, poświęcenie, odwaga i ofiarność w ratowaniu życia i mienia ludzi, to cechy wyznaczające charakter tej działalności społecznej służącej ludziom.

Dziękuję za uwagę!”.

Oprac. (mr)

Galeria zdjęć