• Gorczański Portal Informacyjny
  • Wtorek, 16 kwietnia 2024
  • Imieniny: Bernadetty, Cecyliana, Kseni
Reklama
Wiadomości
Data: 31 grudnia 2016, Sobota / Ilość wyświetleń: 3669

Prace ręczne - niepełnosprawni aktywni (zdjęcia)

Jak co roku od lat podopieczni Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną /PSONI/ koła w Rabce-Zdroju realizowali program mający na celu poznanie naszego regionu. W tym roku dołączyli podopieczni Ośrodka Rehabilitacyjno - Edukacyjno- Wychowawczego /OREW/ w Rabce-Zdroju.

Zajęcia odbywały się w plenerze i obiektach zamkniętych pod opieką przewodników, pedagogów, wolontariuszy i rodziców. Z oferty skorzystało 40 podopiecznych i 40 opiekunów. Projekt został podzielony na trzy części tematyczne: pamiątka dla siebie, prezent dla rodziny, prezent dla przyjaciela.

1. „Pamiątka dla siebie”- odbyły się warsztaty na terenie Orawskiego Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej. Uczestnicy poznali historię, kulturę i rzemiosło artystyczne. Nauczyli się metody tworzenia zabawek szmacianych w formie przestrzennej i płaskiej. Wycieczkę wzbogacił czas spędzony przy ognisku.

2. „Prezent dla rodziny”- zadanie domowe mające na celu wykonanie samodzielnie lub we współpracy z rodziną i przyjaciółmi przedmiotu codziennego użytku. Dzieci wraz z rodzicami odbyły wycieczkę do muzeum im. Wł. Orkana - poznały rzemiosło ludowe, przedmioty codziennego użytku, historię i sztukę Podhala. Szczególnie zainteresowani przygotowali przedmioty, które zostały zaprezentowane podczas spotkania przy ognisku pod Krzywoniem.

3. „ Prezent dla przyjaciela” - spotkanie z panią Małgorzatą Czyszczoń, twórcą ludowym z „Galerii pod Lilianną” w Rabce-Zdroju. Podczas spotkania przy ognisku pod Krzywoniem dzieci wraz z rodzicami wykonywały kwiaty z bibuły. Spotkaniu towarzyszył poczęstunek-smażona kiełbasa, zabawy przy muzyce, śpiew i tańce.

4. Zajęcia dodatkowe. W budynku Stowarzyszenia odbyły się warsztaty „Czesanie lnu”, które przeprowadzili twórcy ludowi z Orawskiego Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej. Poznano etapy powstawania włókiem lnianych, sztukę czesania lnu i wyplatania warkoczy.

Wszystkim spotkaniom towarzyszyła dobra zabawa oraz słodki poczęstunek. Uczestnicy poznali nowe miejsca na terenie miasta i regionu Podhala. Poznali sztukę ludową, rzemiosło artystyczne i codziennego użytku. Szczególnym aspektem stała się znajomość środowiska geograficznego, legend, podań, historii regionu Podhala i Orawy.

Zajęcia warsztatowe kształciły umiejętności manualne. Kształtowano postawy twórcze, rozwijano wrażliwość i wyobraźnię. Osoby niepełnosprawne aktywnie spędziły czas wolny, zintegrowały się, wyzwoliły pozytywne emocje, uwierzyły we własne siły i możliwości. Spotkania dały początek dobrej współpracy i współdziałania.

Elżbieta Gryz / materiały prasowe
Reklama

Dziękujemy za dotychczasowe komentarze.
Zapraszamy do komentowania artykułów na naszym Facebooku

Komentarze

nik
03.01.2017 17:52
IP: 178.42.191.158

Gratulacje dla opiekunów i życzenia dużo nowych pomysłów dla dobra podopiecznych

Zobacz także

"Święcone" u Podhalan (zdjęcia)

Poniedziałek, 15 kwietnia 2024 17:29

Pamięci ofiar Katynia i Smoleńska (zdjęcia)

Poniedziałek, 15 kwietnia 2024 17:26
Reklama