• Gorczański Portal Informacyjny
  • Piątek, 29 marca 2024
  • Imieniny: Wiktoryna, Helmuta, Ostapa
Reklama
Wiadomości
Data: 21 maja 2017, Niedziela / Ilość wyświetleń: 1191

O bluesie, rytmie i improwizacji

RABKA-ZDRÓJ: Grzegorz Motyka, dyrektor artystyczny Krakowskiej Szkoły Jazzu, był gościem kolejnego wykładu muzycznego zorganizowanego przez Stowarzyszenie Kulturowy Gościniec. Tym razem wykład odbył się w kameralnych wnętrzach księgarnio-kawiarni "Między Słowami" przy ulicy Podhalańskiej.

Kulturowy Gościniec kilkakrotnie zapraszał już do Rabki-Zdroju znawców jazzu, bluesa i gatunków pokrewnych - Ryszarda Krupę, Andrzeja Kukuczkę i Jerzego Skarżyńskiego, legendarnych redaktorów muzycznych Radia Kraków.

Tym razem gościł w uzdrowisku krakowski muzyk, kompozytor, ale przede wszystkim znawca czarnej muzyki Grzegorz Motyka, który wygłosił wykład pt. "Blues, swing, groove – niezapisywalny puls jazzu".

Zebranych w księgarnio-kawiarni gości powitali Jan Ceklarz i Piotr Kolecki z Kulturowego Gościńca, szczególnie miło witając i pozdrawiając obecnego na wykładzie, wśród publiczności, znanego muzyka i kompozytora Włodzimierza Kiniora Kiniorskiego.

Grzegorz Motyka opowiedział o historii rytmu i istocie improwizacji, o powstawaniu i budowie piosenki bluesowej. Za przykłady posłużyły mu gatunki muzyczne blues, swing i groove, które najlepiej pokazują niezapisywalny puls jazzu. Do zobrazowania posłużyły mu nagrania klasyków czarnej muzyki i eksperymenty muzyczne z udziałem słuchaczy.

Było też trochę o historii. Grzegorz Motyka opowiadał, że rytm przybył do nowoczesnego świata z Afryki na łodziach, które przywoziły niewolników śpiewających podczas pracy tzw. blusy, czyli smutki. To czarni wprowadzili rytm do muzyki białych, która oparta była na melodii. To ich uważa się za twórców bluesa i gatunków, które z niego wyrosły, w tym jazzu, a także ojców współczesnej muzyki popularnej opartej w dużej mierze na rytmie.

Z wykładu szczególnie zadowoleni byli ci, którzy znają się na omawianej muzyce. Mogli oni bowiem pogłębić swoją wiedzę na ten temat, tym bardziej, że wykład prowadzony był przez wybitnego specjalistę w dziedzinie jazzu i momentami miał poziom akademicki. Ale nawet ci, którzy z tymi klimatami muzycznymi nie mają nic wspólnego, mogli zajrzeć do środka muzyki, która zdobyła świat. Było to "zczernanie duszy", jak mówił sam wykładowca, który na zakończenie wykładu otrzymał gromkie brawa od kawiarnianej publiczności.

A już za kilka dni Kulturowy Gościniec wspólnie z Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie zapraszają do Parkowego Dworku w Rabce-Zdroju na dwudniową konferencję naukową "Rabka w literaturze, literaci w Rabce". Więcej informacji o konferencji w dziale "Zaproszenia".

(mr)
Reklama
Zobacz także
Reklama