• Gorczański Portal Informacyjny
  • Środa, 24 kwietnia 2024
  • Imieniny: Aleksandra, Horacego, Grzegorza
Reklama
Wiadomości
Data: 19 marca 2012, Poniedziałek / Ilość wyświetleń: 4700

Podtrzymuj tradycję - weź udział w Konkursie Palm Wielkanocnych w Rabce-Zdroju

Wielkimi krokami zbliża się tradycyjny, doroczny Konkurs Palm Wielkanocnych w Rabce-Zdroju. W tym roku odbędzie się on w Niedzielę Palmową 1 kwietnia. Przypominamy, że w konkursie może brać udział każda osoba zamieszkała na terenie statutowo objętym działalnością organizatora konkursu - czyli Muzeum im. Orkana - miasta i gminy Rabka, gmin Raba Wyżna, Spytkowice, miasto i gminy Jordanów, gminy Lubień, miasta i gminy Mszana Dolna, gmin Niedźwiedź i Dobra.

Konkurs Palm Wielkanocnych odbywa się zgodnie z tradycją w Niedzielę Palmową. Jest to jeden z najstarszych konkursów w Polsce. Poświęcone palmy-bazie górale przynosili pod modrzewiowy kościółek już w latach 30. XX w. Rokrocznie w Niedzielę Palmową konkurs odbywa się od 1958 r. Kultywuje on tradycję wykonywania świątecznych palm i przypomina o ich ogromnym znaczeniu w kulturze góralskiej. W konkursie biorą udział mieszkańcy terenów znajdujących się na obszarze czterech powiatów: nowotarskiego, limanowskiego, myślenickiego i suskiego.

Konkurs rozpatrywany będzie w trzech kategoriach: „Palma najbardziej tradycyjna”, „Palma najoryginalniejsza”, „Palma najpiękniejsza”. Przewidzianych jest również 11 wyróżnień. Dla uczestników konkursu zostaną zakupione nagrody rzeczowe, drobne upominki i dyplomy.

Konkurs nie ogranicza się tylko do zmagań o nagrody. Jest to przede wszystkim impreza edukacyjno-artystyczna. Mszę Świętą podczas której odbędzie się poświęcenie palm, poprzedzi uroczyste przejście zespołów góralskich do kościoła pw. Św. Marii Magdaleny w Rabce-Zdroju ulicami Podhalańską, Zakopiańską i Orkana. Po uroczystej sumie barwna procesja młodzieży, dorosłych i dzieci, w góralskich strojach, z Chrystusem na osiołku przybędzie z palmami pod zabytkową, drewnianą świątynię rozpoczynając Święto Palm. Konkurs rozpocznie się o godzinie 12.00 przy Muzeum. Ze śpiewkami wielkanocnymi i recytacją wierszy związanych z okresem Wielkiego Tygodnia wystąpi Dziecięcy Zespół Regionalny „Robcusie” pod kierunkiem Anny Ceremugi, Jana Surówki i Stanisława Wójciaka.

Organizatorami święta są: Muzeum im. Władysława Orkana, Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu, Związek Podhalan Oddział Gorczański w Rabce-Zdroju i Miejski Ośrodek Kultury w Rabce-Zdroju. Patronować konkursowi będą Burmistrz Rabki-Zdroju, Starosta Nowotarski i Fundacja Rozwoju Regionu Rabka.

Program imprezy:

godz. 11.00 - Msza Święta w Kościele Parafialnym pw. św. Marii Magdaleny w Rabce - Zdroju
- poświęcenie palm.

godz. 12.00 - Przejście uroczystej procesji z Chrystusem na osiołku od kościoła parafialnego do starego kościółka - muzeum.

godz. 12.15 - Rozpoczęcie Konkursu Palm Wielkanocnych

- Śpiewki Wielkanocne i recytacja wierszy związanych z okresem Wielkiego Tygodnia w wykonaniu Dziecięcego Zespołu Regionalnego “Robcusie” pod kierunkiem Jana Surówki, Anny Ceremugi, Stanisława Wójciaka.

ok. godz. 14.00 - po zakończeniu pracy jury odczytanie wyników konkursu, wręczenie nagród.

Wydarzenia towarzyszące: Kramy wielkanocne, Degustacja potraw wielkanocnych przyrządzonych przez:
Stowarzyszenie Gospodyń “Sidzinianki”, oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Chabówce

Regulamin Konkursu Palm Wielkanocnych organizowanego przez Muzeum im. Władysława. Orkana w Rabce- Zdroju, Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu, Związek Podhalan Oddział Gorczański w Rabce-Zdrojui Miejski Ośrodek Kultury w Rabce - Zdroju

§ 1 Cel
Podtrzymanie miejscowej, ludowej tradycji wynikającej z Roku Obrzędowego.

§ 2 Warunki uczestnictwa w konkursie.
W konkursie może brać udział każda osoba zamieszkała na terenie statutowo objętym działalnością Muzeum (Miasto i Gmina Rabka, Gmina Raba Wyżna, Gmina Spytkowice, Miasto i Gmina Jordanów, Gmina Lubień, Miasto i Gmina Mszana Dolna, Gmina Niedźwiedź, Gmina Dobra).

§ 3 Przedmiot konkursu.
1. Przedmiotem konkursu są palmy wielkanocne wykonane zgodnie z miejscową tradycją pod względem formy, wykorzystania tradycyjnych materiałów oraz zdobnictwa.
2. Palmy prezentowane przez osoby ubrane w strój regionalny będą uzyskiwały dodatkowe punkty.
3. Zdobywcy głównych nagród w trzech kategoriach: „Palma im. Wł. Orkana - Najbardziej Tradycyjna”, „Palma Najpiękniejsza”, „Palma Najoryginalniejsza”, otrzymają dyplomy i nagrody rzeczowe. Osoby, które zdobędą jedno z 11 wyróżnień przyznanych przez jury za palmy: Ślebodnom, Śwarnom, Siumnom, Hyrnom, Sykownom, Trubacowom, Serdecnom, Wierchowom, Lubońskom, Rabczańskom i Wyróżnienie Specjalne, otrzymają dyplomy i nagrody rzeczowe. Każdy ze stu wykonawców palm zakwalifikowanych do konkursu tradycyjnie otrzyma dyplom i upominek.
4. Zakwalifikowane do konkursu palmy pozostają w Muzeum na wystawie pokonkursowej, która będzie trwać do 25 kwietnia 2012 r. Po tym terminie będzie można odebrać bazie po uprzednim telefonicznym ustaleniu daty - tel. (18) 26 76 289.

§ 4 Terminy.
1. Konkurs odbędzie się przed Muzeum tj. przed drewnianym zabytkowym kościółkiem w Rabce – Zdroju, ul. Orkana 2 w dniu 01.04. 2012 r. o godz. 12.00
2. Prace będą oceniane przez jury konkursowe powołane przez Dyrekcję Muzeum im. Wł. Orkana w Rabce-Zdroju. Skład jury zostanie podany do wiadomości przed rozpoczęciem konkursu. Przy ocenie palm jury bierze pod uwagę osadzenie ich w miejscowej tradycji, równocześnie uwzględniając walory artystyczne i etnograficzne prezentowanych prac.
3. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w dniu 01.04. 2012 r.

§ 5 Nagrody i wyróżnienia.
1. Organizatorzy konkursu zastrzegają sobie prawo ostatecznego ustalenia liczby oraz wysokości nagród i wyróżnień przez sąd konkursowy w zależności od ilości i poziomu zgłoszonych prac.

§ 6 Sprawy różne.
1. Informacje na temat konkursu udzielane są w Muzeum: tel. (18) 26 76 289

Wymogiem regulaminowym jest pozostawienie zakwalifikowanych palm w Muzeum w celu zorganizowania wystawy pokonkursowej.

Opracował (mr)
Reklama
Zobacz także
Reklama