Informacje

Rocznica zagłady mszańskich Żydów (zdjęcia)

Data: 11 sierpnia 2017, Piątek / Ilość wyświetleń: 1346

W sierpniu mija 75. rocznica zagłady mszańskich Żydów, najbardziej krwawego mordu w historii miasta. Przy ich zbiorowej mogile zgromadziło się grono nieobojętnych, dbających o pamięć społeczników z Mszany, Limanowej, Nowego Sącza.

Wśród obecnych byli m.in. Agnieszka Modrzejewska-Potaczek, przewodnicząca Rady Miejskiej z Mszany Dolnej i dwoje sędziwych świadków, którzy ze łzami wspominali swych przedwojennych kolegów: Henryk Zdanowski z Mszany Dolnej i Anna Nachman z Lubomierza.

Odmówiono psalmy, zapalono znicze, złożono wieńce, a na grobach, żydowskim zwyczajem: kamyki. Zebrani wystosowali też apel o upamiętnienie miejsca, gdzie niegdyś stała synagoga stosowną tablicą, gdyż nie pozostał po niej żaden ślad, a „stosunek do cudzych świętości jest miarą naszego człowieczeństwa” – jak czytamy w tym piśmie.

17 sierpnia Rada Miasta w Mszanie Dolnej uczci ofiary minutą ciszy, złoży także kwiaty i zapali znicze.

Urszula Antosz-Rekucka, autorka petycji i główna organizatorka uroczystości, oprac. (mr)

Galeria zdjęć

Komentarze

pytajnik
14.08.2017 21:28

Aha, teraz rozumiem, skąd "zbirów" panie Zbir. Wobec tego odpowiedź jest prosta: nikt się nie boi napisać, że to Niemcy byli; sęk w tym, że nie sami Niemcy. Wydatny udział w tym miał burmistrz Gelb, bynajmniej nie Niemiec, choć folksdojcz. Pomagała granatowa policja i "junacy" -niestety Polacy. "Zbiry hitlerowskie" zawierają więc w sobie tę grupę niemiecko-polską, która działała wedle hitlerowskiej ideologii, i w tym sensie jak najbardziej trafnie to sformułowali twórcy pomnika. I tak delikatnie, nie pisząc wprost, że w grupie morderców byli i Polacy. Wprawdzie strzelali tylko esesmani, ale udział pozostałych jest niewątpliwy, mówią o tym liczne świadectwa.

Zbir
14.08.2017 14:39

Panie Pytajniku - prosze przegladnac zdjecia i zobaczyc na tablice pamiatkowa.

mjk
12.08.2017 21:48

kto to dopuścił: "zbirów..." ???

rabczanka
12.08.2017 21:15

Podziw i szacunek!

mysłow
12.08.2017 21:12

Pięknie, że nie zapomina się o tych wydarzeniach

pytajnik
11.08.2017 23:48

Ale kto się boi @zbirze? I skądeś pan, panie Zbirze to wziął, bo w tekście o tym ni dudu?

Zbir
11.08.2017 18:26

Zbirow hitelorowskich? Ktoz takie pojecie utworzyl? Dlaczego tak bardzo boimy sie napisac wprost, ze to Niemcy byli?

Dodaj kometarz

Podaj sumę cyfr 5 i 2: *
* - pole obowiązkowe

Regulamin

Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników – nie są stanowiskiem Redakcji. Redakcja zastrzega sobie prawo do niepublikowania komentarzy, które łamią niniejszy Regulamin, który stanowi, że: nie będziemy dopuszczać do obrażania ludzi, obrzucania się błotem, wyśmiewanie się z kogoś, z czyichś ułomności lub wad. Usuwane będą komentarze zawierające wulgaryzmy, chamskie wypowiedzi, nawołujące do popełnienia przestępstwa lub wykroczenia, rasistowskie, zawierające pomówienia i oszczerstwa. Mniej zaostrzone kryteria będą się tyczyć osób publicznych - ci nawet z ostrą krytyką muszą się liczyć, bo jest wpisania ich działalność. Nie będą też publikowanie komentarze w sposób rażący odbiegające od tematu, ujawniające dane osobowe, zawierające nieuzasadnione linki do innych stron www, adresy e-mail, dane teleadresowe, reklamy, komunikaty itp.

zobacz więcej »