• Poniedziałek, 24 września 2018
  • Imieniny: Gerarda, Teodora, Hermana

Informacje

Jak bezpiecznie mieszkać? (zdjęcia)

Data: 11 października 2017, Środa / Ilość wyświetleń: 540

Uczniowie klasy IV Szkoły Podstawowej nr 1 w Lubomierzu wzięli udział w projekcie edukacyjnym „Bezpieczny Dom" realizowanym wspólnie przez Państwową Straż Pożarną w Nowym Sączu i PZU. Jego celem jest skuteczne i aktywne propagowanie bezpiecznych zachowań w sytuacji zagrożenia pożarem.

W ramach projektu czwartoklasiści uczestniczyli w praktycznych zajęciach w PSP w Nowym Sączu. Składały się one z części teoretycznej i praktycznej. W pierwszej kolejności omawiane były sytuacje, w których może pojawić się ogień oraz sposoby zachowania w takich okolicznościach. Uczniowie mogli uzupełnić i wykorzystać zdobytą wcześniej wiedzę. Dowiedzieli się jak w przypadku zagrożenia zaalarmować służby.

Ćwiczenia praktyczne pozwoliły im zapoznać się z informacjami znajdującymi się na znakach ewakuacyjnych, które można spotkać w wielu obiektach użyteczności publicznej. Poznali elementy pierwszej pomocy przedmedycznej oraz obsługę podręcznego sprzętu gaśniczego. 

Wycieczkowicze korzystali z sali edukacyjnej „Ognik”. Imituje ona mieszkanie składające się z pokoju, łazienki, kuchni i przedpokoju. Sala powstała w ramach rządowego projektu „Bezpieczna+”. Ratownik uczył lubomierzan m. in. co może stać się w przypadku niewłaściwego użytkowaniu kuchenki gazowej, a także jakie niebezpieczeństwa czyhają w łazience, w której znajduje się piecyk gazowy. Wiadomo, że urządzenia te mogą ulec awarii i przez to mogą stać się groźne dla zdrowia. Tłumaczył, dlaczego należy dbać o właściwą wentylację pomieszczeń oraz specjalistyczne czujki.
W pokazowym mieszkaniu znajdował się również kominek oraz tlące się z powodu przeciążenia instalacje elektryczne. Strażak pokazał jak gasić palący się olej w naczyniu znajdującym się na włączonej kuchence gazowej, a także pożar, który powstał od pozostawionego włączonego żelazka.

Uczestnicy ćwiczyli także prawidłową ewakuację z miejsca objętego dużym zadymieniem.

Największą atrakcją była prezentacja samochodów strażackich. Zagórzańscy uczniowie mogli wejść do wozu strażackiego i założyć elementy stroju strażaka.

Na ścianach „Bezpiecznego Domu” zagościły Niestraszki – postaci znane z kampanii PZU, które zachęcają dzieci, aby dbały o bezpieczeństwo.

Mamy nadzieję, że Niestarszkowe rysunki poprawiły świadomość naszych dzieci na temat pożaru, co wpłynie na prawidłowe zachowania, gdy przyjdzie zmierzyć się im z prawdziwymi zagrożeniami – wyjazd podsumowują nauczycielki lubomierskiej „jedynki”.

Na zakończenie szkolenia każdy uczestnik otrzymał certyfikat "Dzielny Mały Strażak" za wykazanie się znajomością zasad bezpieczeństwa i sprawnością fizyczną.

Ewa Drabik / materiały szkolne

Galeria zdjęć

Dodaj kometarz

Podaj sumę cyfr 1 i 3: *
* - pole obowiązkowe

Regulamin

Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników – nie są stanowiskiem Redakcji. Redakcja zastrzega sobie prawo do niepublikowania komentarzy, które łamią niniejszy Regulamin, który stanowi, że: nie będziemy dopuszczać do obrażania ludzi, obrzucania się błotem, wyśmiewanie się z kogoś, z czyichś ułomności lub wad. Usuwane będą komentarze zawierające wulgaryzmy, chamskie wypowiedzi, nawołujące do popełnienia przestępstwa lub wykroczenia, rasistowskie, zawierające pomówienia i oszczerstwa. Mniej zaostrzone kryteria będą się tyczyć osób publicznych - ci nawet z ostrą krytyką muszą się liczyć, bo jest wpisania ich działalność. Nie będą też publikowanie komentarze w sposób rażący odbiegające od tematu, ujawniające dane osobowe, zawierające nieuzasadnione linki do innych stron www, adresy e-mail, dane teleadresowe, reklamy, komunikaty itp.

zobacz więcej »